Omistan 2.1 Creative kajarit, minkälainen äänikortti antaisi hyvän ja puhtaan äänen musiikille sekä peleille?
Koneessani on vanha integroitu VIA ääntä tuottamassa
ja sen tilalle ajattelin ostaa jonkun soundblasterin
Eli suositelkaa kokemuksen mukaan mikä kortti, audigyt ovat hieman turhan kalliita, enkä välttämättä tarvitse niin kovia vehkeitä.
Koneessani on vanha integroitu VIA ääntä tuottamassa
ja sen tilalle ajattelin ostaa jonkun soundblasterin
Eli suositelkaa kokemuksen mukaan mikä kortti, audigyt ovat hieman turhan kalliita, enkä välttämättä tarvitse niin kovia vehkeitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Audigyt vievät äänikorteista vähiten prosessoritehoa, eli ne sopivat mainiosti vaatimattomaankin kokoonpanoon. Integroitu äänipiiri käyttää paljon prosessoritehoa. Jos pelissä on monipuolinen äänimaailma, niin hidas kone hyytyy entisestään integroidun äänipiirin takia.
Olisko Audigy ES sulle sopiva kortti, hintakaan ei ole paha:
http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0827801502812
No nyt löyty! kiitoksia! aika kovan näköisen tasoinen vehje hintaansa verrattuna, taidanpa tilata. :)
Älä tilaa sieltä, löytyy muualta halvemmalla.
Esim. verkkokauppa.com :sta 6 egee halvemmalla, jostain ehkä vielä etusammalla,vertaile.
Muuten hyvä kortti, itsellä nyt ollut sellainen pari viikkoa, Sisäiseen verrattuna painii aivan eri sarjassa.
juu, kattelin tosiaan mistä löytäis halvemmalla, en vielä keriinny hankkia.
Itse maksoin 220 egee tästä Audigy2 Platinum -eX mallista. Kaukosäädin on aika turha kapistus, kun ei se toimi kunnolla kuin Creativen omilla ohjelmilla.
Äänen laatu on kyllä tosi hyvä ja iso ero näihin integroituihin....