Koirani on ollut minulla kolmisen viikkoa ja nyt hän innostui uimaan ekana tosi kuumana päivänä mutapohjaisessa joessa, pellon seisovissa vesissä(ei viljelykäytössä) ja lähdejuottolassa...sitten kun makoili tyytyväisenä (vielä kosteana) lattialla huomasin turkista tippuneen maahan kolme sellaista tummanruskeaa pientä öttiäistä joilla oli laiha suippo ruumis, jalat vaan etuosassa ja olivat ilmeisesti imeneet verta koirasta tai jostain muusta aikaisemmin, eivät liikkuneet eteenpäin ollenkaan ja kun laitoin vesiastiaan testatakseni onko vesiöttiäisiä ei ne liikkuneet sielläkään...jalkojaan vaan heiluttelivat. Nyt jäi sitten mietityttämään että onko koirassani loisia vai onko nämä tulleet ulkoa, ei ole senjälkeen näkynyt merkkejä ötököistä eikä koira raavi itseään, eli tointaako olla huolissaan? Koiralla melko pitkä turkki johon kyllä kaikki mahdollinen tarttuu mutta hyvin kyllä esim. hiekka tippuu pois turkin kuivuessa.
joku loinen vai ulkoöttiäisiä...
öttiäinenpöttiäinen
3596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Liekö öttiäiset ollet punkkeja? Maxiimissansa noin centimeetrin mittaisia, kun ovat impanneet verta massun täydeltä. Väri saattaa vaihdella tummanruskeasta ja oranssista aina ihmisen ihonväriin asti. Nälkäisinä ovat noin millinparin mittaisia ja mustia.
Tuollainen: http://images.coronaria.fi/?id=0330584
Taikka tuollainen: http://foorumi.nausteri.net/yabbfiles/Attachments/Punkki_005.jpg
Myös tuossa yksi: http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/laajakaista/200x150/elaimet/47478.jpg
jalkoja oli kuusi ei kahdeksan niinkuin punkeilla ja ei muutenkaan muistuttanut punkkia kun sen tunnistaisin...olen noita koiran loisia tutkiskellut päivän mittaan ja eniten muistuttaa kanankirppua (Ceratophyllus gallinae) muttei taas sitten täysin sitäkään, littana otus kuitenkin oli (pitkästi littana ei siis leveä) ja ei millään meinannut kuolla vaikka litistin paperilla, veret kyllä ulos turskahti ja silti jalat sätki...no kaipa se tuli vaan sieltä vesistä...miten ne kirput ois yhtäkkiä alkaneet maahan tippumaan koirasta ja eikös kirput osaa pomppia mallikkaasti, nämä öttiäiset hädintuskin liikkuivat. Pitänee vaan tarkkailla jos jotain oireita koiralla ilmenee tai alkaa näkyä lisää öttiäisiä. Karstalla harjasin tänään eikä sieltä ainakaan mitään tarttunut mukaan/näkynyt munia.
Mielestäni kuvauksesi vastaa täysin koiran täitä. Jos on niitä, niin on helppo hoitaa pois, mutta vaatii myös perusteellisen siivouksen ja hoidon uusimisen parin viikon kuluttua.