Imetys ja lenkkeily

Onko täällä lenkkeilijöitä, jotka vielä imettävät? Olin tänään ensimmäistä kertaa sitten synnytyksen (7 vkoa sitten) ja muuten meni hyvin, mutta rintoihin sattui. Liivit oli kunnolliset (Shock Absorberit ja 4 tuki), silti heiluivat ja hölskyivät kovasti. Miten te muut olette ratkaisseet ongelman? Onko lenkkeilynne vaikuttanut maidon tuotantoon?
3530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itsellä ekalla kerralla sama juttu. Ratkaisin ongelman kaapista löytyneella tiukalla trikootopilla, joka piti rinnat paikallaan, eikä hölskynyt. Eipä tuo liikunta ainakaan mun kohdalla vaikuttanut maidontuotantoon.

Äänestä

Täällä myös yksi lenkkeilevä imettäjä. Vauva kohta 3 kk ja täysimetän sekä lenkkeilen joka päivä =) Ei ole mielestäni mitään muutosta ollut. Oon kyllä kuullut et liika laihtuminen ja lenkkeily vois lopettaa maidontulon.. Edellisellä kerralla niin ehkä kävikin mut olis voinut varmaan ilman lenkkeilyäkin niin käydä! 4kk kuitenki täysimetystä ja sit soseilla ja imetyksellä puolivuotiaaksi. Sit loppu maito ja vauvan paino laski ja tuttelit käyttöön! Nyt toivon tietty että imetys jatkuis siihen asti et voi alkaa antaa tavallista maitoa. Katsoo nyt. Mut lenkkeilystä en luovu kun se on aina kuulunut harrastuksiin ja on mun henkireikä =) Tais mennä jo asian vierestä.. =D

Äänestä

Mulla 2, 5 kk vanha vauva ja eilen juuri olin ekalla juoksulenkillä synnytyksen jälkeen. Oli mahtavaa! Tarkoitus on aloittaa pikku hiljaa, pari kertaa viikossa lenkit, joten vielä en tiedä miten vaikuttaa maidon tuotantoon. Toivon, ettei huonontavasti. Eilen tosin huomasin, että lenkin jälkeen oli niin hyvä ja rento olo, että maito nousi suorastaan paremmin rintoihin kuin tavallisesti.
Rintoja tuin urheilutopilla, sellaisella jota yleensä käytän (olen pienirintainen) ja nyt maitotisseille se oli sopivan tiukka ja napakka, etteivät hölskyneet. En sitten tiedä, onko siitä haittaa, jos rintoja kovin litistää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wertyuikmnb kirjoitti:

Onko täällä lenkkeilijöitä, jotka vielä imettävät? Olin tänään ensimmäistä kertaa sitten synnytyksen (7 vkoa sitten) ja muuten meni hyvin, mutta rintoihin sattui. Liivit oli kunnolliset (Shock Absorberit ja 4 tuki), silti heiluivat ja hölskyivät kovasti. Miten te muut olette ratkaisseet ongelman? Onko lenkkeilynne vaikuttanut maidon tuotantoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu