Asusteleeko Turun keskustassa huuhkaja? Kenties Paavo Nurmi stadionin maisemissa jossain? Kuljen nimittäin työmatkaani aina jokirantaa pitkin ja silloin tällöin aamuisin on nähtävissä kamppailun jälkiä, eli siis lähinnä mitä ilmeisimmin yöllä saaliiksi joutuneiden höyheniä rantakadun penkalla siinä Paavo Nurmi stadionin kohdalla. En nyt keksi mikä muu potentiaalisesti kaupungissa asustava eläin pystyisi saalistamaan puluja ja naurulokkeja - kohtalaisen isoja saaliitahan nuo ovat.
Huuhkaja Turun keskustassa?
ei lintuja tunteva
12436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Varpushaukka on myös mahdollinen ja jopa ehkä potentiaalisempi vaihtoehto? Voisiko ne kamppailun jäljet kuvata? Onko siellä huuhkajan iskujäljet vai muita jälkiä nähtävillä? Ja jos kyseessä ei ole lintumaailman saalistaja, niin sittenhän se voi olla kettu tai kissa.
Joo, olet oikeassa. Kaikki nuo ovat mahdollisia myös. Kettu, kissa tai varpushaukka. Varpushaukka ehkä potentiaalisin vaihtoehto. Huuhkaja on sen verran harvinainen kuitenkin (huuhkaja-pareja Suomessa arviolta vain n. 3000). Huuhkajahan kyllä tuon kokoisia saaliitakin nappaa armotta. Sen ruokalistalla ovat myös varikset ja jopa sääkset ja haukat, eli petolinnutkin jäävät alakynteen kun huuhkaja iskee.
Jäljistä sen verran, että joitakin kuukausia sitten näin siinä rantakadun pientareella pulun raadon vatsa auki (syöty) ja paljon irronneita höyheniä. Viime viikolla näkyi naurulokin höyheniä ja joitakin suolia. Sen enempää jälkiä ei näkynyt mistä olisi voinut päätellä.
Voihan se olla kanahaukkakin.
Ainakin Luolavuoressa ja Turun torilla pyörii kanahaukka/kanahaukkoja.
Varpushaukka on sen verran pieni, ettei kyllä isompia lintuja nappaa.
Sen sijaan kanahaukka napsii Turun torin puluja.
Aina toisinaan kapakasta lähtiessa on kova nälkä eikä enää yhtään rahaa taskun pohjalla.
Täytyy siinä sitten ensi hätään pistellä poskeen lintu tai pari!
Jyrki esiintyi Turun keskustassa. Tosin hänen puheessaan ei ollut päätä ei häntää. Enemmän se näytti valtakunnanpelleltä kuin sentää arvokkaan oloiselta huuhkajalta!
Haukka siellä asustelee ja komea onkin.Talvella näin sen Aurajoen jäällä ja nyt alkukeväästä se oli kauppahallin ja Koulun pihalla.
Talvella jäällä.
Luin Huuhkaajiin liittyviä artikkeleita ja etsin tietoja kyseisen lajikkeen käyttäytymistä ja elinoloja koskien. Syynä tähän henkilökohtainen kohtaaminen kyseisen lajikkeen kanssa urheilupuiston yläkentän (hiekkakenttä) reunassa Frisbee golf radan neljännellä väylällä keskellä kirkasta päivää muutama viikko takaperin. Yllätin Huuhkajan suolistamassa ilmeisesti Rastasta. Välimatkamme oli alle viisi metriä ja tämä vahingonomainen tapaaminen johti molempien osalta nopeasti teiden erkanemiseen.
Tapahtumasta on nyt n. kolme viikkoa ja olen huomannut tapauksen jälkeen tarkkailevani maastoa päivittäisissä visiiteissäni UP:ssa aikaisempaa enemmän. Ilmeisemmin ainakin haukka pesii jossakin rantalentopallokentän liepeillä, koska se on kertalleen ilmasta yrittänyt napata frisbeetäni ja olen useina päivinä kuullut pikkulintujen varoittelevan toisiaan vaanivasta pedosta.
Jospa Turussakin tosiaan on oma "Bubinsa" stadionilla.
Kai senkin joku kusipää tappaa lapsille, kissoille, koirille ja lehmille vaarallisena.
meiltä vei joku pihasta perjantai-iltana kaksikiloisen pupun, ilmaan tuntuu nousseen, koska pihassa ei ollut kuin irronnutta pupun karvaa, se oli sen verran painava ja tarmokas jussi, että ihmettelen voisiko kanahaukka ollut jaksanut sitä pois nostaa, raunistulaan ei tosin ole urheilupuistosta kuin hujaus lennellä, jos hän päätyikin cityhuuhkajan pesää.
Voi olla ehkä myös kissa tai kettu...
Huuhkaja on suuri petolintumme, voi napata ketun.
Pulujen pyydystäjä on varmaan kanahaukka, sellainen pesii tv-ohjelman mukaan ihan keskustassa.