Maleme Imperial ja Limnoupolis

Syyskuu2010

Olen lähdössä syyskuussa Haniaan. Haluaisin tietää jotain Hotelli Maleme Imperialista, jos olette siellä vierailleet. Entä vesipuisto Limnoupolis? Onko se auki enään noin syksyllä? Tahtoisin myös tietää sekä hotellin että vesipuiston ruokapaikoista.

15

5334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syyskuu2010

      Vastatkaa!

      • Maleme

        On todella mukava hotelli. Iso allas josta on osa erotettu lapsille, allasbaari josta saa pientä suolasta ennenkuin hotellin ravintola aukeaa. Ravintolassa on isot ja hyvät annokset, eikä hinta ole paha. Hotelli on ihan rannan vieressä. Maleme on pieni kylä, mutta siellä on ainakin 3 kauppaa ja jos auton haluaa vuokrata niin sitä voi kysellä hotellin pojilta (Mike tai Andreas) heidän vanhemmat vuokraavat niitä. Hotelli on muuten perheyritys ja me ainakin pidimme siellä olosta. Hotelli on suomalaisten suosima, joten meitä kyllä riittää.. Ja ainakin Mike puhuu suomea hyvin. Pojat pitävät aikamoisen metelin kun tekevät töitä ja musiikki soi, mutta meitä se ei haitannut :) Rantatien vieressä menee kävelytie jota pitkin on kiva kävellä kauppaan ja muihin ravintoloihin..


    • Varipetron kylässä

      Tässä jotain kuvia Kreeetalta, muutama myös Limnoupolisista.
      http://www.paikkaauringossa.fi/galleria/7531/19452#1
      Plataniaksen keskusaukiolta lähtevällä minijunalla sinne pääsee mielestäni parhaiten.
      Kuumalla ilmalla on mukava istua avojunan kyydissä ja matka kohti vuoria on muutenkin kiva.
      Limnoupolisissa on kuppila josta saa perus baariruokaa hampurilais annoksia yms. sekä tosi hyvää vesimeloonia.
      Vesipuisto on "keskellä ei mitään" , aika korkealla sokkeloisten ja kapeiden hiekkateiden takana.
      Aukioloajoista en tiedä, itse olimme heinäkuun alussa.

      • -krreta-

        Löytyisikö täältä aukiolotietoja:www.limnoupolis.gr.

        Itse ollaan oltu aina reissussa heinä/elokuussa,jolloin puisto ollut auki.Ja taas ollaan heinäkuussa menossa sekä Imperialiin että vesipuistoon.

        Imperial on paikka,joka jakaa mielipiteitä.Osalle riittää kertakäynti,osa palaa aina uudestaan.En ehkä menisi vain aikuisseurassa,mutta lapsiperheille ehdottomasti suosittelen.Oltiin viime kesänä ekaa kertaa Imperialissa,vaikka jo 6.reissu Hanian rannikolle.Hotellin vetäjät ovat aivan omaa luokkaansa,pistävät itsensä likoon 100% ja lapset huomioidaan todella hyvin.Meille osui todella hyvä huoneisto ylimmästä kerroksesta merelle ja altaalle päin.Ruoka-annokset ravintolassa isoja,mutta laatu vaihteli mielestäni paljon eri annoksissa.Allasbaarista saa pizzaa,toasteja jne aamupäivällä.Ainoa miinus hotellialueella on ranta,joka ei ole lapsiystävällinen,mutta koska otamme taas auton alle,niin huristelemme paremmille vesille.

        Limnoupolis on todella keskellä ei mitään ja sinne oli hyvin mielenkiintoista yrittää löytää autolla ekalla kerralla eli kylttejä alkoi näkyä vasta lähellä puistoa,mutta perille päästiin,kun kysyttiin neuvoa.Vesipuistossa on pari pikaruokapaikkaa tyylliin ranskalaisia,pizzaa,hampurilaisia jne.

        Miten jaksaa vielä kärvistellä 3 viikkoa.Tahtoisin lähteä HETI!!!!


      • disliked
        -krreta- kirjoitti:

        Löytyisikö täältä aukiolotietoja:www.limnoupolis.gr.

        Itse ollaan oltu aina reissussa heinä/elokuussa,jolloin puisto ollut auki.Ja taas ollaan heinäkuussa menossa sekä Imperialiin että vesipuistoon.

        Imperial on paikka,joka jakaa mielipiteitä.Osalle riittää kertakäynti,osa palaa aina uudestaan.En ehkä menisi vain aikuisseurassa,mutta lapsiperheille ehdottomasti suosittelen.Oltiin viime kesänä ekaa kertaa Imperialissa,vaikka jo 6.reissu Hanian rannikolle.Hotellin vetäjät ovat aivan omaa luokkaansa,pistävät itsensä likoon 100% ja lapset huomioidaan todella hyvin.Meille osui todella hyvä huoneisto ylimmästä kerroksesta merelle ja altaalle päin.Ruoka-annokset ravintolassa isoja,mutta laatu vaihteli mielestäni paljon eri annoksissa.Allasbaarista saa pizzaa,toasteja jne aamupäivällä.Ainoa miinus hotellialueella on ranta,joka ei ole lapsiystävällinen,mutta koska otamme taas auton alle,niin huristelemme paremmille vesille.

        Limnoupolis on todella keskellä ei mitään ja sinne oli hyvin mielenkiintoista yrittää löytää autolla ekalla kerralla eli kylttejä alkoi näkyä vasta lähellä puistoa,mutta perille päästiin,kun kysyttiin neuvoa.Vesipuistossa on pari pikaruokapaikkaa tyylliin ranskalaisia,pizzaa,hampurilaisia jne.

        Miten jaksaa vielä kärvistellä 3 viikkoa.Tahtoisin lähteä HETI!!!!

        Todellakin hotelli jakaa mielipiteitä. Me emme pitäneet alkuunkaan siitä valtavasta metelistä, mikä sieltä kantoi aamusta iltaan. Mike huusi samoja fraasejaan päivästä toiseen. Ei voinut sanoa, että altaalla makaamisesta olisi nauttinut. Ja se valtava valojen vilkkuminen ja teknon paukuttaminen iltaisin, vaikka suurin osa ASIAKKAISTA oli aikuisia. Pojat hauskuuttivat vain itseään. Viis asiakkaitten toiveista.

        Kaiken huippu oli, kun Mike laulaessani karaokea, lopetti kappaleen kesken. Ei ilmeisesti tykännyt itse kappaleesta.

        Kun vielä kuulin heidän haukkuvan suomalaisia stupidoiksi, jo riitti.
        Vanhemmat olivat herttaisia, mutta tämä 25-vuotias pomo oli todella röyhkeä ja epäkohtelias. Ja kuka normaali ihminen jaksaa kuunnella tuollaista älämölöä päivästä toiseen. Ei todellakaan tuntunut rauhalliselta kylältä, kun siellä asui. Ja moni oli samaa mieltä kanssamme.

        Kävimme kaksi kertaa kylällä syömässä ja tunnelma oli aivan erilainen. Oli hämärää, kynttilät paloivat, eikä noita leikkaussalin valoja kuten imperialin ruokasalissa. Viimeisenä iltana omistaja antoi zorbas -musiikkia sisältävän dvd:n ja mintunoksan muistoksi puutarhastaan. Samoin muut ruokapaikat olivat mukavia, mutta kun niistä mainitsimme


    • jerkula

      Hotelli aivan loistava lapsiperheelle. Taitaa keittiö olla koko Malemen paras, tai ruoka-annokset aivan valtavat. Ainut haitta on ehkä syrjäinen sijainti , mutta bussilla pääsee kätevästi isompiin kyliin ja Haniaan.
      Siellä saksalaisten sotilashautausmaalla kannattaa käydä, vaikuttava paikka. Eikä saa sitten ottaa liikaa "vitamiinoksia" =)

    • Kaisa_72

      Siinä maleme imperialin vieressä on yhtä tasokas Mike's huoneistohotelli lapsiperheelle!
      Saatiin se ihan pilkkahintaan Airfinalnd holidayssilta!

    • Kaisa_72

      Siis Air Finland Holidayssilta ja se hinta taisi olla 399€!

    • Vastatkaa.....;)

      Olisiko Imperialin lähellä jotian pientä leipomoa tai ruokakauppaa?
      Lähdössä lokakuun puolessa välissä..

    • Londoner123

      Jonkin verran on kävelyä lähimpiin ruokakauppoihin. Tosin ainakaan turistirysän keskellä ei tarvitse kävellä:) Suuntaat pellon viertä mäkeä ylös (rannasta poispäin) päätielle ja käännyt vasempaan.

      Maleme Imperialissa oli oikein hyvä aamupala ja vielä paremmat illalliset. Suosittelen lämpimästi:) Kreikkalaisesta salaatistakin riitti kahdelle.

    • MalemeImperial

      Kiitos vastauksestasi! Kun itse ilmeisesti olet Imperialissa käynyt, niin vuokrasitteko lomallanne auton? Olen lukenut keskustelupalstoilta, että auton vuokraaminen tuolla Malemessa kannattaa?

    • hyvä hotelli

      Imperialissa oli todella hyvä palvelu ja lapsiperheelle ihan ok. Myös hyvä tukikohta pitempiä retkiä ajatellen. Todella rauhallinen meininki verrattuna esim.Plataniakseen jne. Haniaan pääsee kätevästi bussilla ja maksoi muistaakseni 3, 20 euroa tai 2,30 euroa. Mikekin ihan hyvä tyyppi joka toi hieman säpinää muuten niin hiljaiseen ja rauhalliseen rytmiin. Ei häirinnyt tippaakkaan hänen kovaäänisyytensä. Olin matkalla vuonna 2012.

    • Ei merta edemmäs

      Malemissa hotelli Imperial oli todella rauhallinen hotelli kaukana liikenteen metelistä jne.

      Olin Malemissa vuonna 2012. Itse aluksi välttelin Imperialian hotellin ravintolaa ja kävin lähiympäristön ravintoloissa syömässä. Lähinnä rantabulevardin ravintoloissa. Edellä mainituissa ravintoloissa ruoka oli kyllä sellaista moskaa joka oli kaukana kuvittelemastani kreikkalaisesta ruuasta. Ravintoloissa tarjottiin lähinnä roskaruokatyyppistä moskaa jne.

      Viimeisenä iltana kävin hotelli Imperialin ravintolassa syömässä ja totesin kauhukseni että olin mennyt merta edemmäs kalaan. Ruoka oli hotelli Imperialin ravintolassa paljon laadukkaampaa kuin osasin odottaakkaan. Ja hinnatkin olivat ihan kohdallaan.

    • Ediyksi

      Kävimme Imperialissa joitain viikoja sitten. Ihana paikka lasten kanssa. Paljon viihtyisämpi kuin hotellit, joissa aiemmin lasten kanssa olen käynyt. Ainakin me pidimme. Minigolfia oli mukava pelata poikien kanssa ja palvelu oli oikein hyvä. Huoneistomme siivottiin päivittäin todella puhtaaksi, mistä olimme erityisen iloisia.

    • Kesä ja kärpäset

      Aivan mahtava paikka lasten kanssa. Olimme syksyllä 2011 ja nyt syksyllä 2013 menemme uudestaan. Olimme syksyllä 2012 Hersonissoksessa ja paikka oli täynnä itaturisteja. Maleme Imperialissa niitä ei ole. Mike Ja Andreas kiva lisä jotka todella huomioivat lapset sekä aikuiset " vitamiineillaan " Ihana paikka kerrassaan :) Suosittelen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      69
      10810
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      23
      7973
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6414
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      40
      5280
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4934
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      135
      4235
    8. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      13
      3822
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3524
    10. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      66
      3237
    Aihe