Seuraako luvattomasta puunkaadosta mitään sanktioita, eli kannattaako käräyttää henkilö joka kaatoi rannan sieläksi? Onko esimerkkitapauksia kymenlaaksosta? Onko jouduttu istuttamaan uusia puita? Ihmettelen että kaupunki ei ole puuttunut ja asia ilmeisesti vaatii yksityishenkilön tekemän ilmoituksen asiassa.
Luvaton puunkaato
15
6306
Vastaukset
- 12+4
niin ei puunkaatoon tarvitse mitään lupia vaikka vetäisi koko metsän sileeksi.
- metsien mies
et saa kaataa edes omaa metsää sileäksi,jos sinulla ei siihen ole lupaa.aina täytyy tehdä vaikkapa hakkuu suunnitelma.polttopuita ja kotitarve puita saat ottaa omasta metsästä mutta isompi hakkuu tarvitsee aina luvan
- susimylläri
metsien mies kirjoitti:
et saa kaataa edes omaa metsää sileäksi,jos sinulla ei siihen ole lupaa.aina täytyy tehdä vaikkapa hakkuu suunnitelma.polttopuita ja kotitarve puita saat ottaa omasta metsästä mutta isompi hakkuu tarvitsee aina luvan
Kyllä, tilanne on juuri näin byrokraattinen ja sillä on viety paljon maaseudun aktiviteettia hyödyntää syrjäpalstojen ja kaupunkilaisten omistamien metsäpalojen hyödyntämistä ja hoitamista.
Harventamaton metsä kasvattaa pystyynkuolevaa riukulakenttää missä ei viihdy luonnon eläimet tai luonnossa liikkujat ja jos ei harvenneta, niin ainoa keino (teoreettinen) saada tämä riukumetsä "luonnontilaan" on polttaa se 30-50 vuoden välein, kuten luonto on tehnyt sen silloin kun ei ole ollut ihmisiä sammuttamassa salamaniskuista alkaneita metsäpaloja.
- mnkmnjk
Kovin ylimalkainen on kysymyksesi. Mistä päättelet kyseessä olevan luvaton hakkuu? Asisaan vaikuttaa moni seikka ; onko kaataja omassa metsässä, onko kyseessä rantakaava-alue ja mita siihen mahdollisessa kaavassa on merkitty, vai oliko kyseessä rakennettu tontti?, mitä sinulle tarkoittaa koko ranta? Onko rikottu mahdollisia kaavamääräyksiä, vaikuttaako esim. kaukomaisemaan?
Metsätalouden piirissä olevat alueet yleensä viljellään muutamassa vuodessa ja kasvaahan se metsä siihen pian uudelleen vaikka ei tekisi mitään.
Ellei kyseessä ole kaava-alue ymmärtääkseni asia ei kuulu kaupungille ellei ole kaadettu kaupungin puita. Metsiä valvoo metsäkeskus.- qasdad
ellei ole puun kaato ole vähäinen (MRL §128) ja helppo pitää maisemallisesti merkittävänä. Tässä tapauksessa koko ranta käsittää koko kirjaimellisesti koko rannan, joka sijaitsee poukamassa jossa alueen muita asukkeja on kielletty rantapuihin koskemasta. Talo ei ennen näkynyt suoraan poukamaan, vaan pilkotti muutaman kymmenen puun takaa kuten alueen muilla tonteilla.Tämän vuoksi epäilen luvan olemassaoloa.
Käsittääkseni kyse ei ole metsästä, vaan omakotitalosta asuinalueen laidalla. En tiedä onko siinä asema-, rakennus- tai rantakaavaa / mitä kaava alueen puista sanoo. Mistä tämän voisi tarkastaa? - mikä hyve onkaan
qasdad kirjoitti:
ellei ole puun kaato ole vähäinen (MRL §128) ja helppo pitää maisemallisesti merkittävänä. Tässä tapauksessa koko ranta käsittää koko kirjaimellisesti koko rannan, joka sijaitsee poukamassa jossa alueen muita asukkeja on kielletty rantapuihin koskemasta. Talo ei ennen näkynyt suoraan poukamaan, vaan pilkotti muutaman kymmenen puun takaa kuten alueen muilla tonteilla.Tämän vuoksi epäilen luvan olemassaoloa.
Käsittääkseni kyse ei ole metsästä, vaan omakotitalosta asuinalueen laidalla. En tiedä onko siinä asema-, rakennus- tai rantakaavaa / mitä kaava alueen puista sanoo. Mistä tämän voisi tarkastaa?riepoo kun naapuri pistää omat puut klapeiksi.
- pikkusieluinen
mikä hyve onkaan kirjoitti:
riepoo kun naapuri pistää omat puut klapeiksi.
Millaisia?
- oikea vastaus
pikkusieluinen kirjoitti:
Millaisia?
viranomaisiltä, paskaako täällä jankkaat?
- Petu...
oikea vastaus kirjoitti:
viranomaisiltä, paskaako täällä jankkaat?
Luvattomasti kaadetun puun suhteen ongelmana on, että kun kannon ja rungon välistä on poistetu purut niin niitä ei enää saa siihen väliin takaisin.
Sanktiona voi olla sakko ja/tai velvoite istuttaa uudet korvaavat puut.
http://www.valtakunta.fi - raissi
Petu... kirjoitti:
Luvattomasti kaadetun puun suhteen ongelmana on, että kun kannon ja rungon välistä on poistetu purut niin niitä ei enää saa siihen väliin takaisin.
Sanktiona voi olla sakko ja/tai velvoite istuttaa uudet korvaavat puut.
http://www.valtakunta.fihttp://www.kaleva.fi/plus/Kiprusoffille lähes 50 000 euron sakot puunkaadosta/818226
Tuossa tapauksessa kaadettiin kaava-alueelta puita ilman maisematyölupaa.
Aloittajan tilanteesta en tiedä, ei taida olla niin tarkan kaavan aluetta että puita ei saisi poistaa. Rannalle suojavyöhykkeen jättäminen on metsäsertifiointi suositusten mukaista muttei varsinaisesti pakollista.
Kunnan ympäristövirkamiehiltä asiaa voinee tiedustella, tai vaikka paikalliselta luonnonsuojeluyhdistykseltä tms.
- Ei tule
Greenpeace varasti vuonna 1995 tielle kaatuneen puun kannon Ilomantsista. Vei luvatta Saksaan, esitteli sitä aarniometsän puuna. Ei tullut rangaistuksia. MOT. Googleta jos et usko. Greenpeace, puunkanto, Ilomantsi, valehtelu. Etusivun otsikko Iltasanomissa.
- korpikuus
Wikipediaan on kirjoitettu seuraavanlainen tarina Ilomantsin legendasta:
"Kesällä 1995 Suomessa uutisoitiin Greenpeacen Itävaltaan viemästä puunkannosta, joka oli otettu valtion mailta Koitajoelta, Ilomantsista. Silloisen Greenpeacen metsävastaavien johdolla viety kanto oli heidän mukaansa avohakkuualueelta suojelualueeksi ehdotetusta aarniometsästä ja symbolisoi suomalaisen metsäteollisuuden puheiden ja tekojen ristiriitaisuutta. Metsähallituksen mukaan kanto oli varastettu hakkuualueelta saman vuoden toukokuussa noin 230–245-vuotiaasta puusta, joka oli kaatunut myrskyssä tielle ja oli peräisin normaalista metsästä. Greenpeacen mukaan puu oli kaatunut, koska sitä suojaava metsä oli avohakattu.[16]
Metsähallitus lähetti Greenpeacelle laskun kannosta, muttei tehnyt rikosilmoitusta[17]. Metsähallituksen silloinen toimitusjohtaja Pentti Takala kritisoi Greenpeacen toimintaa "jesuiittojen touhuksi"[16]. Vastaavasti silloinen ympäristöministeri Pekka Haavisto piti syntynyttä kohua liioitteluna ja sanoi Greenpeacen referoivan hyvin suomalaisen ympäristökeskustelun polttavia aiheita[18]. Greenpeacen mukaan Metsähallituksen edustajat olivat jälkeen päin todenneet aluetta kartoittaneelle Greenpeacen kampanjoitsijalle hakatun alueen olleen hyvin arvokas, ja ettei aluetta olisi ehkä pitänyt hakata[16]. Nykyään Metsähallituksen mukaan Koitajoen alueen metsien ominaispiirteitä ovat vanha ikä ja useat uhanalaiset eliölajit.[19]"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Greenpeace_(Suomi)
- kaavat ja lait
Tarkista kunnasta alueen kaavatilanne. Voi löytyä jopa netistä, mutta ainakin kunnan tekniseltä puolelta /kaavoituksesta/hyvässä tapauksessa myös ympäristöpuolelta. Asemakaava-alueilla yleensä vaaditaan maisematyölupa hakkuisiin, mutta se riippuu aina kaavamääräyksistä, mitä siellä lukee. Myös yleiskaavassa voi olla metsänhakkuuta rajoittavia määräyksiä. Kaavojen noudattamisen valvonta on kunnan kontolla, mutta valvonta on paljolti naapurien aktiivisuuden varassa.
Jos ei ole asemakaavaa eikä yleiskaavaa ja kyse on metsätalousalueesta, metsälakia pitää hakkuissa noudattaa ja tehdä aiotusta hakkuusta alueelliselle metsäkeskukselle metsänkäyttöilmoitus 2 viikkoa ennen hakkuiden aloittamista. - Sähköteurastaja
Sano bio, niin simsalabim.
http://suomenkuvalehti.fi/blogit/nurkanvaltaaja/sano-bio-jos-haluat-etta-hallitus-antaa-sinulle-hyvaa - ..................
"et saa kaataa edes omaa metsää sileäksi,jos sinulla ei siihen ole lupaa.aina täytyy tehdä vaikkapa hakkuu suunnitelma.polttopuita ja kotitarve puita saat ottaa omasta metsästä mutta isompi hakkuu tarvitsee aina luvan "
Minä kun en lupia kysele. Jos kiinni jään niin aika kyyliä saavat p*rkeleet olla hehheh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1291538- 371441
- 681243
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa551180- 691014
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255991Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei198986- 74924
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16840Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106838