Veneeni on kohta 25 vuotta vanha ,vakuutusarvo 70000 € mutta nyt huomasin että masto ei kuulu 15 vuotta vanhempana enään vakuutuksen piiriin ,eli jos sattuu mastovahinko niin täytyy upottaa koko vene .
Mutta onko korvaus sitten vain 70000€ miinus takilan arvo.
Okei ,onko vakuutusyhtiöitä jotka pitävät maston vakuutuksen piirissä vaikka ikää onkin vähän enemmän?
Vai saako mastolle kuitenkin jostain erillisen vakuutuksen?
Mutta onko korvaus sitten vain 70000€ miinus takilan arvo.
Okei ,onko vakuutusyhtiöitä jotka pitävät maston vakuutuksen piirissä vaikka ikää onkin vähän enemmän?
Vai saako mastolle kuitenkin jostain erillisen vakuutuksen?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Uskoakseni parhaat vastaukset saat vakuutusyhtiöstä...varsinkin kilpailevasta yrityksestä.
Kysyin ajan säästämiseksi nimenomaan vakuutusyhtiöitä,ettei tarvitse kahlata kaikkien yhtiöiden vakuutusehtoja läpi ja on varmasti venevakuuttajia joista en ehkä ole kuullutkaan.
Jep, iffin matkassa on kaikenmoisia mutkia keski-ikäisten veneiden kanssa.
Itse vaihdoin junaa siinä vaiheessa kun täyskasko-vakuutukseni lisäksi minulle tarjottiin "mastoturvaa" jota en voinut veneen iän vuoksi edes saada..!?!??!?! Amatöörien hommia tommonen toiminta.
Ilman muuta kannattaa samalla kilpailuttaa muutkin vakuutuksesi, sillä toki keskittäminen kannattaa ja onhan veneillekin omia vakuutusyhtiöitä.
Tossa on tavanomaisten yhtiöiden lista samanlaisesta selvittelystä:
http://www.h-vene.net/hfoorumi/viewtopic.php?f=7&t=735
Mukana listattuna muutamia haittapuolia eri yhtiöistä ikääntyneen veneen vinkkelistä.
"Guugletus kannattaa" myös tämän foorumin aiheista, muita yhtiöitäkin on vilahdellut ihan viikon sisällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/vakuutus tid:3356?term_keywords=vakuutus
...aina ei tartte aloittaa uutta keskustelua, sillä en tiedä juurikaan mastoihin erikoistuneesta yhtiöstä paitsi tuo If joka haluaa lisää liksaa vielä mastoistakin erikseen. Vastaavasta käytännöstä en ole muilta kuullut, sen sijaan tuulirajoja, myrskyrajoja jne. löytyy. Esim. Pohjolassa tuulirajaa taisi voida laskea jostain plussavakuutuksesta tms. maksamalla.
Mutta, kun en ole maston kannalta asiaa miettinyt niin tämän tarkemmin en osaa auttaa.