ateismin henki..

ateistivl:n uhri

Viime aikoina kristillisyydemme keskellä on kuohunut erityisesti pedofiliakohun vuoksi.
Jo tätä ennen useat itseään joko etnisiksi vl:iksi tai jopa ateisti-vl:iksi itseään kutsuneet ovat nostaneet päätään. Tässä joitain aikoja takaperin joku kävikin ihmettelemässä Helsingissä seurakultaillassa, että kuinka voi olla mahdollista, että voi olla yhtä aikaa ateisti ja vanhoillislestadiolainen.
Tällainen ateisti, tai etninen vl, jotka useimmiten myös ateisteja tai agnostikkoja sanovat vain elävänsä, kuten vl:t, mutta heiltä vain puuttuu jumal-usko tai he vain eivät muuten vain ole uskovaisia.

Viime aikoina on pelätty, että opin uudistajat tms. olisivat suurin uhka vl-liikkeelle. Mielestäni se taitaa kuitenkin olla tämä ateistien kasvava määrä keskuudessamme. Tuntuu, että yhä useampi on tavalla tai toisella vain tavan vuoksi mukana, eikä edes mieti uskomisiaan sen koommin. On olemassa myös ns. ekumenian henkeä, lakihenkeä ja uudistamisenhenkeä, mutta nämä esittävät pienempää roolia, kuin tapa-vl:t. Jos liike hajaantuu, ateistit, yms tapavl:t tulevat varmasti jäämään näiden kaikkien liikkeiden ulkopuolelle. Mutta onhan viime aikoina nämä tapavl:t, exvl:t sun muut ruvenneet jo järjestämään omia kokouksiaan.

Ateismin henki jäytää kristillisyyttämme sisältä päin. Ateistit ja muut tapavl:t saattavat esittää uskovaista, mutta heillä on pyrkimyksenä salakavalasti eksyttää muitakin elävästä uskosta. He tuovat tahallaan joitain asioita, jotka ovat uskolle vaaraksi. He saattavat esittää hyvinkin vaikeita ja epäileviä kysymyksiä saattaen muutkin epäilemään. Jos koet, että joku pistää liian vaikeita tai epäileviä kysymyksiä ilmoille, on parempi, ettei lähde niihin mukaan. Voi sanoa, että haluamme käsittää lapsenomaisesti nuokin asiat, ja että kaikella, myös ikävilläkin asioilla on tarkoituksensa, vaikkemme aina edes tajua sitä.

Ite olen tietämättään ollut porukassa, jossa on useampiakin ateisteja, jotka ovat juuri tällä tavoin pyrkineet eksyttämään tahallisesti myös meitä. Vasta viime aikoina he ovat jopa sanoin tunnustaneet, etteivät usko Jumalaan, mutta kokevat kyllä olevansa vanhoillislestadiolaisia edelleen. Että tällaisiakin ihmisiä siis on :(

9

517

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajan sävelet.

      ei se ole pelkästään vl-liikkeen ongelma, vaan ateismi on muutenkin kaikkialla nouseva trendi valitettavasti....

      • Todettu on.

        uskonnollisuus on aina ihmisissä ja erityisesti tällaisina vaikeina ja sekavina aikoina ihmiset turvautuvat helpommin uskontojen puoleen. Yleensä ihminen haluaa turvautua Jumalaan ja Jumala on luvannut pitää niistä huolen, jotka häneen turvautuvat.
        Vaikka instituutiot horjuisi, uskonnollisuus on vain kasvussa. Ihmiset ovat nykyään jopa uskonnollisempia, kuin koskaan aikaisemmin!


      • Todettu on. kirjoitti:

        uskonnollisuus on aina ihmisissä ja erityisesti tällaisina vaikeina ja sekavina aikoina ihmiset turvautuvat helpommin uskontojen puoleen. Yleensä ihminen haluaa turvautua Jumalaan ja Jumala on luvannut pitää niistä huolen, jotka häneen turvautuvat.
        Vaikka instituutiot horjuisi, uskonnollisuus on vain kasvussa. Ihmiset ovat nykyään jopa uskonnollisempia, kuin koskaan aikaisemmin!

        Oikea usko ei tartte mitään pölyttyneitä herätysliikkeitä eikä pystyynkuolleita kirkkoja. Vanhurskas elää uskostaan elävässä yhteydessä Vapahtajaansa Kristukseen. Hän kutsuu meitä luokseen, me kuulemme hänen äänensä, se on kyllin.


      • nantta-
        Issahawwa kirjoitti:

        Oikea usko ei tartte mitään pölyttyneitä herätysliikkeitä eikä pystyynkuolleita kirkkoja. Vanhurskas elää uskostaan elävässä yhteydessä Vapahtajaansa Kristukseen. Hän kutsuu meitä luokseen, me kuulemme hänen äänensä, se on kyllin.

        Kaikki, jotka ovat uskovaisia, ovat uskonnollisia. On ihan pilikunviilausta ruveta väittää, että uskonto ja usko ovat eri asioita. Sen sijaan uskonopit yms saattavat joutua romukoppaan ja ehkä sen mukana ennen pitkään uskotkin. Joku uskoo ehkä sen jälkeen äitiinsä, toinen siinä talon vieressä kasvavaan mäntyyn ja joku omiin kenkiinsä. Näin se vain menee.


      • nantta- kirjoitti:

        Kaikki, jotka ovat uskovaisia, ovat uskonnollisia. On ihan pilikunviilausta ruveta väittää, että uskonto ja usko ovat eri asioita. Sen sijaan uskonopit yms saattavat joutua romukoppaan ja ehkä sen mukana ennen pitkään uskotkin. Joku uskoo ehkä sen jälkeen äitiinsä, toinen siinä talon vieressä kasvavaan mäntyyn ja joku omiin kenkiinsä. Näin se vain menee.

        Uskovainen on uskovainen ja sillä siisti. Pidetään asiat tosiaan yksinkertaisina.

        Tarkoitin vain, että uskovainen voi olla, vaikka ei olekaan nimellistä seurakuntaa (lahkoa, herätysliikettä jne.), missä olla. Tämän olen omalta kohdaltani pitkän pohdinnan ja etsinnän jälkeen todennut parhaaksi ratkaisuksi. Ev. lut. kirkkoon on mukava kuulua ja käydä joskus jumalanpalveluksissa ym. menoissa. Toisilla voi olla erilainen ratkaisu.

        Minusta ihmisille pitäisi antaa uskonasioissa sataprosenttinen vapaus, että jokainen saisi tosiaan uskoa vaikka äitinsä kenkään jos huvittaa. Sillä jolla todella on "jano" löytää uskosta lohtua ja elämää, hän ihan varmasti löytää oikeaan "osoitteeseen" sisällään. Oikeastaan olisi parempi olla edes neuvomatta ketään. Mistä sitä tietää, vaikka toinen siitä vain eksyy?


    • Kemppain.

      tuskin mikään tulevista suunnista koskaan organisoituu yhtä vahvaksi liikkeeksi, kuin vanhoillislestadiolaisuus ts. SRK on ollut.

      • taloudellisista

        syistä.


      • nantta-
        taloudellisista kirjoitti:

        syistä.

        Ainoataan SRK:n pamput ovat rikastuneet SRK:lla, mutta yksikään rauhanyhdistys tai sen ry:n jäsen ei ole hyötynyt rahallisesti lainkaan SRK:sta.
        Ja taas jos vain ne pamput jäävät ja muut lähtevät, niin siinähän käy niin, että pampuilta lakkaa rahantulo.


    • etsivä-xx

      sanot olevasi uhri? Samalla sanot
      "Jos koet, että joku pistää liian vaikeita tai epäileviä kysymyksiä ilmoille, on parempi, ettei lähde niihin mukaan. Voi sanoa, että haluamme käsittää lapsenomaisesti nuokin asiat, ja että kaikella, myös ikävilläkin asioilla on tarkoituksensa, vaikkemme aina edes tajua sitä."
      Etkö etsi vastauksia mistään etenkään Raamatusta?
      Toki mukana olevat ateistit ovat olemassa. Kuinka suurta osaa siinä näyttelemisessä esittää se, että vanhemmat tekevät asian kertomisen vaikeaksi, kaikki suhteet ehkä katkeavat kerralla, kun muissa yhteisöissä lähtijät hankkivat uuden tuttavapiirin pikkuhiljaa. Käy myös toisinpäin, jos usko alkaa kiinnostaa hakee toisenlaista seuraa, mutta tapaa sukulaisiaan kuitenkin. Uskonnollisissa liikkeissä on virtaa sekä ulos että sisään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1042
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      979
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      204
      627
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      548
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      481
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      37
      419
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      378
    17. 28
      377
    18. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    19. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe