Pienet yo-juhlat

tsukinokoi

Onko täällä muita tulevia ylioppilaita, joilla on tulossa pienet juhlat?

Kyllähän se vähän suretti, kun tuossa äsken kutsukortteja kirjoteltiin ja 10 kutsua lähetetään (joista parista äiti tokaisikin, etteivät he ole tulossa kumminkaan). Meidän suku asuu melko erillään toisistaan, ja tiedän kaksii muuta suvusta jotka saavat nyt lakin (ja he asuvat lähempänä suurinta osaa suvusta), joten sinne mieluummin varmasti menevät. No, onhan tästä se hyöty että voin kutsua enemmän kavereita. :)

Pelottaa, ettei mun juhliin tule ketään. Hävettää jo valmiiksi. Kyllä mä tiedän, ettei vieraiden määrä ole niin tärkeä, mutta kyllä se vähän lannistaa kun ei edes tiedä onko ketään tulossa. Kohtalontovereita?

4

3274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaunista.....

      Kohtalotoveri on ketjussa "yo-juhlat ilman vieraita"... liekö samalta pajalta... kutsukortit yleensä lähetetään vasta kun tulokset on tullut...

      • 2 x laudatur

        No kai sitä nyt edes aavistaa miten kävi - itse tiesin ainakin jo kokeiden lähtiessä että läpi meni, eikä yksikään arvosana muuttunut "hovissa".


      • 3L+3E:n vanhempi
        2 x laudatur kirjoitti:

        No kai sitä nyt edes aavistaa miten kävi - itse tiesin ainakin jo kokeiden lähtiessä että läpi meni, eikä yksikään arvosana muuttunut "hovissa".

        Mielestäni sinun pitää kutsua kaikki ketä haluat, että tulevat. Se on sukulaisten oma häpeä jos eivät sitten saavu.
        Meilläkin kirjoitettiin jo kutsut vaikka tulokset ei ole tulleet...lähetetään ne kyllä vasta sitten tulosten saavuttua (ettei kenenkään tarvi nipottaa tuosta, että "tapana lähettää vasta kun tulokset on tulleet")
        Onnea sinulle ja nauti juhlistasi kaikesta huolimatta.


      • yo-käävätär
        3L+3E:n vanhempi kirjoitti:

        Mielestäni sinun pitää kutsua kaikki ketä haluat, että tulevat. Se on sukulaisten oma häpeä jos eivät sitten saavu.
        Meilläkin kirjoitettiin jo kutsut vaikka tulokset ei ole tulleet...lähetetään ne kyllä vasta sitten tulosten saavuttua (ettei kenenkään tarvi nipottaa tuosta, että "tapana lähettää vasta kun tulokset on tulleet")
        Onnea sinulle ja nauti juhlistasi kaikesta huolimatta.

        Suomalaisilla on ihme taipumus, että pitää olla joku "orjallinen sääntö", jota on pakko noudattaa, tai olet jokin epäkelpo olio tms. ikävää.

        Eiköhän omiin juhliin saa kutsua milloin itse haluaa, ketä haluaa ja miten haluaa. Jos ei jollekin passaa, voi olla tulematta ja kauhistella ihan itsekseen. Juhlien järjestämisessä on jo pajon puuhaa ja aikainen kutsu on mielestäni ok, tai sitten vaikka edellisenä päivänä kännykällä, jos haluaa yllätysjuhlia ;-)

        Jotkut täällä netissä marisevat, ettei mitään kutsua yo-juhliin. Ihan kiva ajatus, mutta miten ihmeessä varaat tarjoiltavaa. 10 vai 60 henkilöä tulossa, lapsia? aikuisia? - Häh?

        Eli mun mielestäni juhlat kuin juhlat saavat olla juuri sen näköiset kuin juhlan järjestäjä haluaa. Suomen laki ei tätä seikkaa määrää - heh - ja jos määräisikin, se olisi harvinaisen epäselvä asia, kuten kaikki muutkin päätökset, mistä Suomio on saanut EU:lta nootteja ja sakkoja.

        Eli nauttikaa juhlista, isoista jtai pienistä. Itselläni kävi muutama hassu vieras, koska sukua ei ollut lähellä ja oli vähän "orpo fiilis". En päässyt iltajuhliinkaan, kun olin menossa preppauskurssille toiseen kaupunkiin. That's life!

        Hengissä kuitenkin ollaan - kirjoitin nääs 1977...heh...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      103
      4583
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      385
      1352
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1062
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1052
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      960
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      882
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    10. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      847
    Aihe