Onko vaikeaa/mahdollista?

haluaisimme saada tietokoneemme siihen tilaan, kun se oli ensi kertaa avattaessa. Eli kaikki pois, pelkkä windows jäisi. Onko mahdollista tehdä itse vai pitääkö viedä liikkeeseen? Kone on hidas ja täynnä kaikkea turhaa! Käyttöjärjestelmä on win xp.
7489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Formatoida levyt ja asentaa käyttis uudelleen.

Mutta ennen sitä kaikki emo-, näytönohjain-, äänikortti- ym. ajurit talteen!

Ja tietysti XP:n sarjanumerot ja muu krääsä.

Samoin verkkoyhteyden ja sähköpostin tiedot, tunnukset ja mitä muuta sitten onkin.

Kun käynnistät koneen XP -CD:ltä, se kysyy mitä
tehdään ja siinä voidaan valita levyn osiointi
ja formatointi, antaa asennuksen tehdä ne ja
antaa asennuksen mennä loppuun.

Ei todellakaan ole monimutkaisempaa.

Erilaisten lisälaitteiden asennukset voivat olla
vaikeampia, mutta peruskalusto asentuu kuin itsekseen.

Mutta silti täytyy katsoa että ajurit on saatavilla.

Äänestä
  • verkosta käyttöjärjestelmän ym. päivitykset.
    Asentaa virustorjunnat, palomuurit yms.

    Jos ne onnistuvat itseltä, onnistunee kaikki
    muukin.

    Liikkeessäkään ei yleensä tehdä muuta kuin
    lätkästään CD koneeseen ja asennetaan koko
    helahoito uusiksi.

    Äänestä

  • Hyvät hyssykät, sanokaa nyt mitä tarkoittaa formatoida. Minä asensin käyttiksen uudestaan enkä ole tehnyt mitään "fomatointia" Kone pelaa edelleen.

    Äänestä

  • Ihan kirjoitti:

    Hyvät hyssykät, sanokaa nyt mitä tarkoittaa formatoida. Minä asensin käyttiksen uudestaan enkä ole tehnyt mitään "fomatointia" Kone pelaa edelleen.

    noin yksinkertaisesti tarkoittaa sitä kun kiintolevystä, (se jonne koko ihanuus on asennettu) "poistetaan" kaikki luettavissa oleva tieto!

    Formatointi ei tietenkään ota lopullisesti pois kaikkea mitä joskus on tallenettu levylle ja tiedostot ovat "luettavissa" mm. erikoisapuohjelmilla.
    MUTTA tästä ei tietenkään ole mitään haittaa kenellekkään tavalliselle käyttäjälle ja kotikoneen omistajalle, jos ei käsittele valtion- tai yhtiön salaisuuksia tai harrasta rikollista toimintaa.

    Tämän jälkeen ei levyllä ole mitään käyttistä joten kaikki täytyy asentaa uudestaan.

    Enemmän aiheesta löytyy tästä linkistä:
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000003010967

    Enjoy!

    Äänestä

Oletko nyt ihan varma että muuta konstia ei ole? Tuosta seuraa kamalasti vaivaa ja rahanmenoakin, jos liikkeeseen viet. Tuntuu vain näin Mac-käyttäjänä ihan hirveeltä. Miksi yleensä käytät Windowsia, jos se on noin huono?

Osta toinen kovalevy (muutama kymppi, eli mitätön kustannus verrattuna siihen että viet toosan ihan turhaan liikkeeseen) ja asenna Windows siihen, niin lyöt kaksi kärpästä yhdellä iskulla ja voit taas vähän aikaa käyttää konettasi siedettävästi, jos tuuri käy.

Äänestä
  • Etkös Repe pysyisi siellä hopeisen omenan sivulla, kun nämä Windows hommat menvät sinulta niin yli. Vai tulemmeko me joukolla omppusivuille esittämään etevää.

    Äänestä

  • Omena kirjoitti:

    Etkös Repe pysyisi siellä hopeisen omenan sivulla, kun nämä Windows hommat menvät sinulta niin yli. Vai tulemmeko me joukolla omppusivuille esittämään etevää.

    omppuun käsittääkseni rekisteröityä kuka tahansa, joten siittä vaan jos aihe kiinnostaa. Voi maailmankuva ikään kuin avartua ja tieto lisääntyä, joten sanoisin jopa että oletten minun puolestani tervetulleita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miia kirjoitti:

haluaisimme saada tietokoneemme siihen tilaan, kun se oli ensi kertaa avattaessa. Eli kaikki pois, pelkkä windows jäisi. Onko mahdollista tehdä itse vai pitääkö viedä liikkeeseen? Kone on hidas ja täynnä kaikkea turhaa! Käyttöjärjestelmä on win xp.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu