äidin synttärit..

Äidilläni on kesäkuun alussa synttärit ja haluaisin valmistaa/leipoa hänelle ja koko muulle perheelle illan kahvihetkeen jonkun mansikkaherkun. Siinä täytyisi ehdottomasti olla mansikkaa, koska omista taimistani saan silloin mansikoita ja äiti pitää niistä kovasti. Voisitteko pistää joitain helppoja ja nopeita ohjeita??
Kiitos etukäteen :D
1384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

osta kaupan piirastaikinaa ja paista siitä piirasvuokassa torttupohja (murotorttupohja).
Valmiille jäähtyneelle pohjalle levität kevyesti mansikkahilloa ( appelsiinihillo tai valdelmahillokin sopii hyvin samoin valmis sitruunatahna/cure, ja päälle vanilijakastiketta, johon olet sekoittanut reilunannoksen kermavaahtoa. Sitten vaan ladot manskikat nättiin kekoon siihen päälle ja vielä kun vähän tomusokesia siivilöit päälle - Äiti tykkää varmasti, ja ei ole liian vaikea aloittelijallekaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmm.. kirjoitti:

Äidilläni on kesäkuun alussa synttärit ja haluaisin valmistaa/leipoa hänelle ja koko muulle perheelle illan kahvihetkeen jonkun mansikkaherkun. Siinä täytyisi ehdottomasti olla mansikkaa, koska omista taimistani saan silloin mansikoita ja äiti pitää niistä kovasti. Voisitteko pistää joitain helppoja ja nopeita ohjeita??
Kiitos etukäteen :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu