Juha Kettunen - kas vaiheeksi paikalla - yrittää väistellä vastuutaan Taideakatemian koulutusohjelmien supistuksissa: "Julkisuuteen pullahtanut kahden koulutusohjelman lopettamisvaaatimus tuli opetus- ja kulttuuriministeriöstä!" Seuraavassa lause3essa tuom mainio mies kuitenkin joutuu paljastamaan totuuden: "Ministeriö kysyi mistä olemme valmiit lupoumaan ja näihin päädyimme!"
Ammattikoulutuksen järjestämnen nykyisellään on omalla karmealla tavallaan oiva esimerkki hallintoa koskevien lakien kirjaimen ja varsinkin hengen totaalisesta nonsaleerauksesta. Onkohan ammattikoulutuksen johtaminen tarkoituksellisesti etäännytetty kaikesta demokratiasta? Miten ajateltiin toteutuvan ammattiopetuslautakunnan johtosäännössäkin todettu pöytäkirjojen kautta tapahtuva oppilaitoksen opiskelijoiden mutta myös kaupunkilaisen mahdollisuus seurata päätöksentekoa - näinkin tärkeissä asioissa kuin nyt on kyse?
Ammattikoulutuksen järjestämnen nykyisellään on omalla karmealla tavallaan oiva esimerkki hallintoa koskevien lakien kirjaimen ja varsinkin hengen totaalisesta nonsaleerauksesta. Onkohan ammattikoulutuksen johtaminen tarkoituksellisesti etäännytetty kaikesta demokratiasta? Miten ajateltiin toteutuvan ammattiopetuslautakunnan johtosäännössäkin todettu pöytäkirjojen kautta tapahtuva oppilaitoksen opiskelijoiden mutta myös kaupunkilaisen mahdollisuus seurata päätöksentekoa - näinkin tärkeissä asioissa kuin nyt on kyse?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei paljo tarvihe johtajien innovoida, ku määräykset tulee faksina ennenkuin ehtii silmänsä auki aamulla saada. Tieto sitten kiiruusti pöytälaatikkoon odottamaan seuraava luottamusmieslounasta, jolla paistiin päästya voi lasia kilistää ja sitten lyödä paperit hunajatahunajata-huutojen kanssa pöytään. Johtajien työ on helppoa, kun sen osaa!
Jompi kumpim osapuoli puhuu potaskaa! Helsingin herrat vannovat, etteivät ole määränneet lopettamaan ei nukke- eikä sirkusopetustakaan. Kaupungin ja ammattiopetuksen johto puolestaan väittävät näin käyneen.
Jompikumpi siis valehtelee. Mainio tilaisuus antaa vähintäänkin varoitukset viranomaiselle - oli se sitten hesalainen tai turkulainen. Johtajien uskottavuuden palauttamiseksi asia pitää selvittää munaskuita myöten! Turha turuntaudista jupista, jos asialle ei aiotakkaan mitään tehdä.
Jospa he suuressa "innovatiivisuudessaan" alkaisivat uudistamaan kaupungin imagoa!
Tässä hyvä aloitus.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9020169/44118493
Turku on jo saanut johtoonsa erinomaisia imagonuudistjia: kukaan vaan ei muistanut kertoa heille, ettei tarkoitus ollut uudistaa imagoa sitä entisestään pudottamalla. Jos Turun imago kulttuuripääkaupunkina on tuon tuosta sasanut pahoja kolhuja maailman silmissä, nyt lyötiin pohjanoteeraus. Tätä rataa hyvät herrat kunnia ja maine senkun kasvaa ja - ihan ilmatteeks!
Tähän te ainakin näytätte hyvin pystyvän.
Julkisuudessa näkyneiden tietojen mukaan amk-johtaja Kettunen suunnittelee salassa Turun taideakatemian alasajoa. Hänen taaimmainen ajatuksensa on saada siirrettyä Amk:n painopistettä mieleiseensä suuntaan. Amk-johto lienee saanut kiemuroillaan, kaikkia taustoja tietämätttömän kaupungin johdonkin virittelemäänsä ansaan? Ettei taas kaupungin surullisen kuuluisalla Kiinteistö- ja Tilaliikelaitoksellakin olisi jalkaansa ovenraossa?
Tietojen mukaan niin kaupunki kuin valtiokin ovat kiristäneet Amk-sektorin hulvattomasti vuotaviksi osoittautuneita rahahanoja. Amk-johdon mukaan turhista menoista voidaan säästää mm. siirtämällä koko taideakatemian toiminta Kupittaalle. Jotta siirto edes teoriassa onnistuisi, taideakatemian toimintoja on tietenkin mahdollisuuksien mukaan ensin roimasti supistettava! Viime päivien venkoilu eräiden taidealojen lakkautuksen tiimoilla - vaikka on pelottava esimerkki etukäteen suunnitelluista toimista - on vasta alkua?
Mihin Kupittaalla joudumme, ei ole tiedossa. Ilmeisesti sopivista tiloista jo "neuvotellaan"? Näissä puuhissa kettukin ui kuin kala vedessä tyyliin: "tässä pelissä voittavat kaikki"?
Mihin ovat unhottuneet, Turun maailman kartalle vieneet suunnitelmat suojeltavaksi rankatun köysitehtaan ja historiallisesti uskomattomalta telakkateollisuudelta jälkipolvien ihmeteltäväksi jääneiden teollisuushallien uusiokäyttösuunnitelmat, useita kansainvälisiä kunniapalkintoja saaneine korkeatasoisine toteutuksineen. Koko taideakatemian siirto muille amk-toimijoille epäkuranteiksi jääneisiin jämätiloihin kuulostaakin tosi hirtehishuumorilta. Ilmeisesti amk-johto ei arvosta lainkaan innoittavan työ- ja opiskeluympäristön merkitystä. Myös kaupunki - kulttuurisessa näköalattomuudessaan - uhraa posittivisen imagonkehityksensä viimeisetkin häivähdykset.
Onko Turku saamassa uuden, maanlaajuisen kulttuuriskandaalin?
Kupittaalle. Sinne olette omianne, johtajatkin.
Olisipa hauska kuulla totuus tässäkin valkoisten valeiden ja puolitotuuksien ryppäässä! Vai annetaanko veden vain valua hanhen selästä?
Onkohan miehillä kaikki kotona? Vai onko kyse pirullisesta taktikoinnista?
AMK:n johto ilmoittaa, että se on kehitellyt uusia vaihtoehtoja: "Syntyy säästöjä kun Amk:n Uudenkaupungin ja Loimaan toimipisteet lopetetaan ja nuorten koulutus siirretään Turkuun".
Kettunen kumppaneineen tietää satavarmasti, että opetuksen siirto Turkuun saa aikaan niin valtavan kansanliikkeen, että näin suunnitelluista "säästötoimista" joudutaan luopumaan! Siis joudutaan pakosta palaamaan alkuperäiseen suunnitelmaan. "Ainakin yritimme kaikkemme!" sanovat Pilatuksemme.
Ellemme tee jotain, jäävät pitkään kehitellyt matkustusprojektit tyhjänpanteiksi hyllyille! Miten voimme esimerkiksi käydä ohjaamassa etelä-afrikkalaisia savimajantekjöitä tai Columbiassa suurten kaupunkien amk-kokouksessa, puhmattakaan Nauru-saarten vesiprojektiin tutustumista?