Olen 21-vuotias nainen. Minulla on ollut erikoisia oireita jo muutaman vuoden ajan; jos olen syönyt paljon leipää tai sokeripitoisia aineita sisältävän aterian, sen jälkeen tulee hikoilua, pahoinvointia ja heikotusta. Olo on todella väsynyt ja heikko. Hiki on oudon hajuista, ei siis samanlaista kun fyysisen rasituksen jälkeen. Joudun myös juomaan todella paljon vettä ja varmaan tästä johtuen virtsaamistarve on lisääntynyt. Olen jo usean vuoden ajan välttänyt leivän ja sokerin syömistä tuon takia, mutta jos joudun esim. kyläillessä syömään niitä, niin oireet tulevat. Tämä alkoi noin viisi vuotta sitten ja on pahentunut koko ajan. Voisiko kyse olla diabeteksesta?
diabetes?
tyttö 88
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Perusoireet: Janottaa, väsyttää ja kusettaa, kuten muinoin vanhankansanlääkärit sen määrittelivät.
Instrusta saa ostaa mittarin sokerin mittaamiseen, jos ei uskalla lääkäriin. Sieltä saa kuitenkin lääkkeet.
Miksi pitää elää epätietoisuudessa enää päivääkään, jos oireet ovat jo noin kauan jatkuneet.
Lääkärikäynti ja muutama lääkärin määräämä laboratoriokoe, niin asia selviää. Itselääkäriksi ei kannata alkaa. On hieman vaikea ymmärtää tuota aika yleistä tutkimuskammoa; itselleen sillä vain vahinkoa tekee.
Diabetes on siitä ikävä sairaus, että se ei yleensä parane itsestään kuten vaikkapa flunssa. Ja hoitamattomana alkaa tulla sitten muita liitännäissairauksiakin.
Toisaalta näillä tutkimuksilla se voidaan myös sulkea pois ja hakea sitten muita syitä oireiluun.
kannattaa käydä lääkärissä , itsellä todettiin 6 vuotiaana diabetes ..
join yön aikana todella monta vesi lasia , ja lopuksi laitoin jo 1,5 L pulloon vettä kun sitä meni niin paljon yön aikana ..
koko ajan täyty käydä vessassa , pääkipua ja oksettava olo .
lähettiin sit aamusti käymään lääkärissä , ja verensokeriks todettiin vähän päälle 55 ..
ja vaikka ei todettaisikaan diabetestä , niin kannattaa silti käydä tsekkaas et mimmoset verensokeri arvot on