Vanhat kalenterit 1983?

Menneitä muisteleva

Hei,

kalentereista ja almanakoista kyselisin lähinnä tietoja, että muistaako kukaan vanhempi ihminen oliko vuoteen 1983 mennessä käytössä jo seinällä asettettava kalenteri ja oliko tämä nykyistä max. A4-paperitaskuista isompi, sellainen kohtuuison julisteen kokoinen? Kankainenkin vielä kenties? Kovasti olen yrittänyt googlata mallikuvaa moisesta.

Toisekseen, aihetta sivuten, muistaako kukaan edelleen vanhempi ihminen oliko syyskuussa kyseisenä vuotena etenkin etelämpänä maata ns. kesäkelit vai lähempänä viittä vaille talvea? Ainakin päivät vaikuttaisivat olleen valoisuudeltaan lyhyitä auringon laskiessa Helsingin yliopiston almanakkatoimiston sivujen arkistojen mukaan puoli kahdeksaan mennessä illalla.

1

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama muist. kuva

      Muistan kyllä vanhempia seinäkalentereita paperisiakin monen kokoista ja minulla on myös kankaisena vanhempia, kalenteripyyhe nimellä. samoin minulla on 1853 vuodesta 1900 luvulle almanakkoja. Sää on ollut mielestäni ihan samanlaista vaihtelevaa. paskapuhetta ilmanlämpeneminen ,suuntaan tai toiseen. hämeenlinnassa ollessa esim. juhannuksena 70luvun lopulla piti olla lapaset kädessä kun oli niin kylmä. syysk, 1983, 23pv. olin kemissä synnyttämässä niin silloin satoi lunta muttei ollu pysyvää vielä. ja 70 luv. 15 syyskuuta satoi pysyvä lumi sodankylässä. 1973 tampereella olin toukok. äitienpv. rannalla oli lämmin. kun taas seuraavana vuona vappuna satoi lunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1668
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      859
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe