Flipper 700

Kari Grandi

Tuossa aiemmin olikin kommentointia yhdestä myynnissä olevasta 700:sta, niin tuli mieleen, että mitäs mieltä porukka on tästä paketista ilmoituksen perusteella:

http://www.nettivene.com/moottorivene/flipper/330035

mihin kannattaisi kiinnitää huomiota jos menen katsomaan?

5

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flipper 700

      Näyttää olevan ok paketti, eli hinta/laatusuhde.
      Itsellä samanlainen volvon koneella.

    • Mecruiseollapitää

      Venehän on päällisin puolin suht helppo tarkastaa. Kun kyseessä on parikyt vuotta vanha kone, sitä pitää jo tarkemmin tarkastella. Voiko ajotunnit luotettavasti selvittää? Onko syksyisin huollettu, esim. ajettu glykolit läpi jne. Koneesta olisin eniten huolissani. Uuden laitto kuitenkin nostaa varmaan kympillä, mikäli vanha oston jälkeen leviää.

    • ddsdsa

      Kone veneessä on vanha, ei kai tuo ole raakavesijäähdytteinen? Koeajolla kannattaa käyttää kone lämpimäksi, kokeilla max tehoa, tsekata nestevuodot jne. Myyjä taatusti kertoo tunnollisista huolloista jnejne mutta jos mitään mustaa valkoisella ei ole, myyjän puheet kannattaa jättää omaan arvoonsa.

      Joka tapauksessa koneremppaan tai uuden koneen hankintaan kannattaa varautua lähitulevaisuudessa, sillä silmällä ostat tuon veneen.

      • "Kone veneessä on vanha, ei kai tuo ole raakavesijäähdytteinen"

        Yhdessäkään vanhassa Mercruiserin bensakoneessa ei ole ollut vakiona makeavesijäähdytystä. Ja jos se olisi lisävarusteena asennettu tuohon aloittajan linkittämään veneeseen, niin se olisi 99 % todennäköisyydellä mainittu ilmoituksessa.


    • puolin näyttää siltä että hemmo on pitänyt kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      96
      5164
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      52
      3867
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3418
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      80
      2449
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      373
      1670
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1591
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1552
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      17
      1525
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      38
      1399
    Aihe