tontin myynti ennen 2 vuoden määräajan täyttymistä

jeppeteus

8

771

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsadfsdaff

      Kyseinen sääntö koskee vain omana asuntona käytettyä asuntoa. Tuskin olet paljaalla tontillasi asunut.

    • sovelletaan

      luovutusvoiton verotusta sekä hankintameno-olettamaa - kaikki lisätieto tästäkin (hyvin monimutkainen, riippuu eism miten hankittu/saatu ja koska).

      Periaatteena kuitenkin on, että veroa menee myyntivoitosta, mitä kauemmin on omistettu sitä pienemmästä osuudesta veroa menee.

      • jdtyj

        vero.fi -sivuilta


      • Voit joko käyttä hankintameno-olettamaa, tai todellista ostohintaa, et koskaan molempia. Ja käytännössä hankintameno-olettaman käyttö kannattaa ainoastaan jos olet omistanut kiinteistön yli kymmenen vuotta (alle 10 vuotta olettama 20 % kauppahinnasta, yli 10 v 40 %). Eikä se silloinkaan yleensä kannata, esimerkkinä tilanne jossa olet ostanut kiinteistön 100.000 € ja myyt sen 5 vuoden kuluttua 200.000 €, todellisen hankintahinnan mukaan maksat veroa 100.000 eurosta, eli 28.000 €, hankintameno-olettamaa käyttämällä maksat 160.000 eurosta eli 44.800 €.


      • jeppeteus
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Voit joko käyttä hankintameno-olettamaa, tai todellista ostohintaa, et koskaan molempia. Ja käytännössä hankintameno-olettaman käyttö kannattaa ainoastaan jos olet omistanut kiinteistön yli kymmenen vuotta (alle 10 vuotta olettama 20 % kauppahinnasta, yli 10 v 40 %). Eikä se silloinkaan yleensä kannata, esimerkkinä tilanne jossa olet ostanut kiinteistön 100.000 € ja myyt sen 5 vuoden kuluttua 200.000 €, todellisen hankintahinnan mukaan maksat veroa 100.000 eurosta, eli 28.000 €, hankintameno-olettamaa käyttämällä maksat 160.000 eurosta eli 44.800 €.

        tahtoisimme ostaa tontin, mutta se voidaan lunastaa omaksi vasta joulukuussa. Tahtoisimme kuitenkin aloittaa rakentamisen jo tänä vuonna. Eli onko mitään mahdollisuuksia päästä aloittaa rakentamista niin, ettei myyjälle koidu tästä veroseurauksia.?

        Esim. tontin vuokraus ja myöhemmin lunastus? Esisopimus? Hallintaoikeuden luovuttaminen? tms?


      • jeppeteus kirjoitti:

        tahtoisimme ostaa tontin, mutta se voidaan lunastaa omaksi vasta joulukuussa. Tahtoisimme kuitenkin aloittaa rakentamisen jo tänä vuonna. Eli onko mitään mahdollisuuksia päästä aloittaa rakentamista niin, ettei myyjälle koidu tästä veroseurauksia.?

        Esim. tontin vuokraus ja myöhemmin lunastus? Esisopimus? Hallintaoikeuden luovuttaminen? tms?

        Niin myyjälle koituu aina veroseuraamuksia kun puhutaan tonttikaupasta. Ei sillä omistusajalla ole merkitystä rakentamattomaan maan osalta, poikkeuksena pienehkö kiinteistö jolla sijaitsee asuinrakennus jossa on asuttu se kaksi vuotta, mutta jolla on käyttämätöntä rakennusoikeutta.


      • peteteus
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Niin myyjälle koituu aina veroseuraamuksia kun puhutaan tonttikaupasta. Ei sillä omistusajalla ole merkitystä rakentamattomaan maan osalta, poikkeuksena pienehkö kiinteistö jolla sijaitsee asuinrakennus jossa on asuttu se kaksi vuotta, mutta jolla on käyttämätöntä rakennusoikeutta.

        entä jos tontti on saatu perinnöksi tai lahjaksi?


      • peteteus kirjoitti:

        entä jos tontti on saatu perinnöksi tai lahjaksi?

        Kyseessähän on silloinkin saanto, ja vero maksetaan saantokirjaan kirjatun arvon ja toteutuneen kauppahinnan erotuksesta.

        Eli vain hullut kirjaavat perukirjaan huomattavasti todellisuutta alemman arvo, perintövero on useimmiten alempi kuin luovutusvoittovero..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe