Tukholmasta tanskaan, yöpyminen?

lksdmfklmlksd

Suunnitelmana olisi ajaa iltaa myöten, kun liikenne on rahoittunut, tukholmasta kööpenhaminaan. Ehkä yöpyä jossain ja jatkaa aamulla matkaa. Mietin vain että voiko jossain reitin varrella yöpyä esim teltassa? Pääseekö camping-alueille noin vain keskellä yötä vai minne teltan voisi pystyttää? Tai olisiko jotain edullisia motelleja/hostelleja matkan varrella missä voisi yöpyä.

Kiitos etukäteen vastauksista :) myös jotain "nähtävyyksiä" tuon reitin varrella voi ehdottaa.

9

1004

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1:s yö autossa...

      Tukholmasta - Tanskaan ? Ehdotan yöjunaa..... Ruotsalaiset "pysähtyvät" klo 21 00 paikallista aikaa.....sen jälkeen ei liiku kuin huorat ja varkaat. Varkaille ei avata ovia......
      ko. välillä on hotelleja motelleja pilvin pimein ja myös leirintäalueita, mutta jos yövyt yövy ennen 21 00.
      STO - HB 6 tuntia.....lauttaylitys kaikkineen n. 43 min josta köpikseen 37,5 min, mutta hotellit on kalliita.
      Örkelljungassa, 66 km ennen HB:ia on rekkamotelli jossa saa täyden "servisen" miespuolinen henkilö....
      Lycka till......

    • öllerö

      ajomatka viis tuntia plus lautta n. puol tuntia. ei tarvii yöpyä

      • ohoooo

        ajattelit ajella jos kerkiät Tukholmasta lautan kera Kööpenhaminaan viidessä tunnissa? Ekalle: aja suoraan sillan yli Malmösta Köpikseen. Jaksaa ajella sen 6-7 tuntia, hyvä mutta ykstoikkoinen tie. Palvelu(full service)pisteitä on kyllä matkan varrella, puhuvat tosin erittäin vahvalla aksentilla ;).


      • Kokeiltu
        ohoooo kirjoitti:

        ajattelit ajella jos kerkiät Tukholmasta lautan kera Kööpenhaminaan viidessä tunnissa? Ekalle: aja suoraan sillan yli Malmösta Köpikseen. Jaksaa ajella sen 6-7 tuntia, hyvä mutta ykstoikkoinen tie. Palvelu(full service)pisteitä on kyllä matkan varrella, puhuvat tosin erittäin vahvalla aksentilla ;).

        Kovaa tosiaan ajat jos viiteen tuntiin pystyt. Matkaa kaikkiaan n.700km suurinpiirtein joten keskinopeus 140km/h. Huhhuuuu!!!!


    • yövyn Saksassa

      laskettelen jostain Lyypekin paikkeilta suoraan Tukholmaan tai Kapellskäriin (ilta)lautalle ja sama reitti toisinpäin - tosin paljon harvemmin yhdellä kahvipaussilla Grännassa.
      Jos ei ole suurempaa tarvetta tutustua Ruotsinmaahan, niin yksi kahvipaussi esim. Jönköpingin pohjoispuolella, Grännassa riittää. Jos ei ole ennen ajanut sillan ja tunnelin kautta Tanskanmaalle, niin sekin on mukava tehdä, ainakin sen yhden kerran ja mieluummin kauniilla säällä. Muuten lauttamatka sopii ainakin minulle paremmin, kun voi hieman jaloitella ja/tai hörpätä kavit ja kaiken aikaa matka taittuu. Lautan kautta (Helsingborg - Helsingör) matka ei ole ainakaan pidempi, eikä lautta tule sen kalliimmaksi kuin siltakaan.

      • Jeppulisss

        perinteiset punavalkoiset keppitikkarit tuliaisiksi;) ja jos tilaa on, niin ottakaa vaikka tienvierestä pari suurempaa mukaan. toisettajuutoisetei


    • sverige

      bo på landgård tai vastaava B&B löytyy matkan varrelta. Kaikissa ei saa ruokaa vaan on oltava omat eväät, mutta tulee halvaksi, jos nyt et aivan yksin kustanna.

    • Automatkaaja

      Aivan turhaan odottelet iltaan asti liikenteen rauhoittumista, kun käytännössä koko matka on moottoritietä. Kyllä sinne sekaan sopii päivälläkin eikä sitten tarvitse välillä yöpyä. Matkan varrellahan varmaankin kaikki pysähtyvät Grännassa (Vätternin rannalla) ostamassa Polka-karkkeja. Siellä löytyy myös leirintäalue rannasta.

      Jos välttämättä haluat matkan varrella yöpyä, niin Jönköpingistä n. 70km etelään päin löytyvästä Värnamo:sta löytyy muutaman vuoden vanha halpishotelli (Hotel Ibis) aivan moottoritien varresta.

      • toimiiiii

        samalla alueella, ainakin ibiksen ja maxin parkkipaikoilla saa yhteyden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      61
      1630
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      29
      1255
    3. 85
      1098
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      915
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      67
      845
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      824
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      15
      789
    8. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      735
    9. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      735
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      701
    11. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      659
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      632
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      625
    14. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      76
      603
    15. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      601
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      580
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      566
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      558
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      25
      551
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      19
      512
    Aihe