Onko valaistuminen tabu? Tuntuu, että joka suunnassa nousee seinä vastaan, jos kertoo olevansa valaistunut. Tiedän, että se on harvinaista ja että vain harvat valaistuvat. Itse tiedän valaistuneeni, sillä koin valaistumiskokemuksen, josta ei voi erehtyä. Sisäinen valo täytti minut varpaita myöten ja olin onnellisenpi kuin ihminen voi normaalisti olla. Ymmärsin kaikki kirjoitukset valaistumisesta - mm. Zen kirjan Portiton Portti. Ymmärsin kaikki koanit ja buddhalaiset kirjoitukset. Tiesin, että tämä on valaistuminen. Kuitenkin, jos mainitsen jossain olevani valaistunut niin ihmisten selkävillat nousevat pystyyn. Minuun suhtaudutaan kuin friikkiin - jopa chatissa minulta suljetaan keskustelumahdollisuus kun mainitsen olevani valaistunut.
Valaistunut les-
tadiolainen?
3141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aihe tuntuu todella olevan täällä tabu, koska et ole saanut yhtään vastausta. Minä olisin kuitenkin kiinnostunut kuulemaan lisää, koska uskon valaistumiseen, eikä se sulje pois kristusta -päin vastoin.
että opit vielä kirjoittamaan otsikot oikein.
Mielestäni valaistuminen on samaa kuin hengellinen herääminen eli uskoontulo. Siinä pääsee yhteyteen Jumalan kanssa.
Ne, jotka kommentoivat toisten kirjoitusvirheitä, eivät ole valaistuneita, eivätkä uskossa. Enkä valitettavasti minäkään.