Uudet sanat

teppo_utelija

Hei!

Olen useita kertoja kuullut, että pitkään ulkomailla asuvat eivät opi uusia suomalaisia sanoja/sanontoja. Sehän on toki ihan luonnollista. Itse en ole vielä kovin pitkään asunut ulkomailla, mutta olisi kiva kuulla muilta, että minkä kaikkien sanojen ja sanontojen merkityksien ymmärtämisessä on ollut ongelmia Suomessa käydessä tai paluumuuton yhteydessä.

Kiitos vastauksista!

18

1175

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei paluumuuttaja

      olen asunut Suomen ulkopuolella useampia vuosia ja kieli ruostuu kun kaytan sita ainoastaan aidin kanssa puhelimessa kerran pari kuussa.

      suomen sanoja joita en ole nahnyt siella asuessani.. jotkin pystyy arvaamaan, mutta monista ei ole hajua. jotkut ihmetyttaa "onks ne tonkin kaantanyt"
      yleensa ainoa mista loydan sanat joita en tieda on wikipedia eli sivun reunalta sitten muilla osaamillani kielilla. viimeinen "wtf" kategorian sana oli jeesusteippi - miten ihmeessa duck tapen voi kaantaa noin?

      jos en jotain sanaa tunne ei ole ongelmaa kysya mita se tarkoittaa. myos suomessa aikanaan asuessani oli silti ongelmia esim monien sanontojen kanssa koska en silloinkaan ilmeisesti puolikielisena tuntenut tarpeeksi kulttuuria ymmartaakseni kaikkia sanontoja.

      • englantia ymmartava

        Kolmekymmenta vuotta pois Suomesta, ja nyt taalla ! Ja hankalaa on ymmartaa edes jokapaivan sanoja, kaikki niin muuttunut. Ongelmat jatkuu. En ole loytanyt viela sanakirjaa nykysuomen kielesta, pitaisi kait alkaa etsia.


      • myös oppiva
        englantia ymmartava kirjoitti:

        Kolmekymmenta vuotta pois Suomesta, ja nyt taalla ! Ja hankalaa on ymmartaa edes jokapaivan sanoja, kaikki niin muuttunut. Ongelmat jatkuu. En ole loytanyt viela sanakirjaa nykysuomen kielesta, pitaisi kait alkaa etsia.

        Nykypäivän kielen oppii aika hyvin lukemalla kauslehtiä, katsomalla TV.


      • Ää Ööpisen laidassa
        myös oppiva kirjoitti:

        Nykypäivän kielen oppii aika hyvin lukemalla kauslehtiä, katsomalla TV.

        Ja ne ääkkösetkin oppii. Käytätte niitä puheessanne, mutta ette kirjoita ulkomailla. Miksi niitten kirjoittaminen Suomessa on niin vaikeaa? Vai onko se muka jotenkin hienompaa? Ei ihme, ettei teitä aina ymmärretä.
        Maassa maan tavalla tai maasta pois!


      • nähty on
        Ää Ööpisen laidassa kirjoitti:

        Ja ne ääkkösetkin oppii. Käytätte niitä puheessanne, mutta ette kirjoita ulkomailla. Miksi niitten kirjoittaminen Suomessa on niin vaikeaa? Vai onko se muka jotenkin hienompaa? Ei ihme, ettei teitä aina ymmärretä.
        Maassa maan tavalla tai maasta pois!

        Taas ääkköstorvi asialla.


    • ääkköset

      Kaikki ei tiedä miten näppäimistön saa asennettua ääkkösille.

      • oho sano Eemeli

        Ja useat ihmiset eivät patalaiskoina viitsi ottaa selvää sellaisesta valtavasta operaatiosta kuin näppäinpöydän merkistön vaihto kielen mukaan. Onhan siitä toki niin hirveästi vaivaa joo.


    • ä ja ö

      Kaikissa ei löydy Ä tai Ö kirjainta ja muutenkin on aikaa viepää jos alkaa muuttamaan vain täällä lyhyesti vierailemalla.

      • ä ja ö tulevat

        kolmea näppäintä painamalla.


    • ertwe

      trukpöötti ja kläplöpti ovat uudissanoja.

    • shuluk

      Nykyään uusia sanoja syntyy kiihtyvällä vauhdilla. Kiitos siitä kuuluu ennenkaikkea näkyvälle mediakulttuurille. Lehdet luovat uusia termejä satunnaisesti johonkin tapahtumaan liittyvistä asioista (esim. Timo Soinin esiin tuoma 'jytky'). Hetken päästä se onkin yleisesti tunnettu termi ja sitä aletaan käyttämään laajemmaltikin kuin alkuperäisessä merkityksessä.

      Samoin Internetin keskustelukulttuurit (mm. forum- ja lautakulttuurit yms.) tuovat ja luovat uusia sanoja ja sanontoja, jotka leviävät ensin nuorison arkikieleen ja lopulta heidän kauttaa myös vanhempien kielenkäyttöön.

      Niissä näkyy voimakkaasti nuorison trendit. Yksi trendeistä on esimerkiksi japanitrendi (anime ja manga, nuorison pukeutumistyylit jne.). Sieltä tulee sanoja, jotka vääntyvät uuteen muotoon. Esimerkiksi hikikomori on kääntynyt hikikomeroksi/hikipajaksi ja lyhyessä muodossa 'hikky'. Nykyään sillä tarkoitetaan hiljaista eristäytyjää/erakkoa, jonka elämä ja sosiaaliset suhteet pyörivät suureksi osaksi netissä.

      Suurin kieltä muokkaava tekijä on mielestäni nykyään juuri netin sekä sosiaalisen median yleistymisen kautta tulleet meemit. Myös tv-ohjelmien satunnaisen hassut käännökset voivat jäädä elämään. Väittäisin, että nuorison kautta kieleen syntyy enemmän uussanoja kuin mitä edes Kielilautakunta ehtii tekemään yrittäessään keksiä lainasanoille sopivia suomenkielisiä vastineita.

      Lisäksi Suomessa on lisääntyneen maahanmuuton kautta alkanut nousta esiin uudet poliittisen kielen sanat ja sanonnat sekä maahanmuuttajavähemmistöjen oman kielen kautta tulleet sanat. Myös suomenkielinen nuoriso omaksuu niitä slangiinsa; erityisesti pk-seudulla missä maahanmuuttajia on paljon. Tälläisiä sanoja ovat esim. 'burjo' tai 'tsogaaminen'.

      Jotain sanoja voi katsoa esim.
      http://urbaanisanakirja.com/

      • herraasiallinen

        Soini ei todellakaan keksinyt jytky sanaa :D


    • Miukumauku55

      Oltuani kolmisen vuotta vuosikymmentenen jälkeen Suomessa, totesin että kieli on todellakin muuttunut.
      Mutta ei aina niin positiivisesti, minun mielestäni.Kielikulttuuri mediassa ärsytti ja monet kääännökset.Kiroilu radio ja -tv ohjelmissa aivan yleistä!!Kysynkin onko se verbaalisuuden mitta?
      Entäs sellainen käännös, mihin törmäsin: Stadin asunnot.Miksi slangisana?

      Alkuun en ymmärtänyt miksi sanonta, kun toivotetaan hyvää jatkoa ja vastaus kysymysmuodossa:
      Kun toivotin jollekin "Hauskaa päivänjatkoa" sain vastauksen: "Kuin myös!"
      Mainitsin siitä kolmekymppiselle sukulaiselle ja hän kysyi, miten ennen sanottiin ja vastattuani: Kiitos samoin, hän vastasi että kuulostaa kyllä paljon paremmalta.

    • 28 vuotta

      maailmalla.Tällä alueella missä asun ei ole muita Suomalaisia.
      Itsekin käytin Suomenkieltä ainoastaan äitini kanssa puhelimessa ja
      kieli taitoni todellakin pääsi ruostumaan. Muutama vuosi sitten vietin muutamia kuukausia Suomessa.Alussa todellakin puhuminen kangersi.Mutta nopeasti aloin oppimaan uusia sanoja ja aina kysyin,
      jos en ymmärtänyt.

      Kun palasin takaisin tänne maapallon toiselle puolelle aloin
      tosissani opettelemaan Suomenkieltä.En enään pyöri paljon englan-
      nin kielisillä palstoilla.Katson nyt aktiivisesti Suomen uutisia
      3-4kertaa päivässä.Ja pyörin Suomalaisilla sivustoilla muutaman tunnin päivässä.Myöskin kuuntelen vain Suomalaista nettiradioa.Keväällä kun taas
      kävin Suomessa niin ei ollenkaan puhe kangertanut,vain muutaman kerran piti kysyä mitä toi sana tarkoittaa.

      Kirjoittaminen kuitenkin on vielä vaikeeta.Lukemisen
      kanssa ei ole ongelmia.Opettelen koko ajan lisää uusia sanoja.
      Toiset imuroivat netistä musiikkia ja elokuvia.Minä imuroin
      uusia sanoja ja kaikkea Suomen kultuuriin liittyvää.Suomi on
      totaalisesti muuttunut 28vuodessa.

      • nutturatatti

        Minulla on suomen kieli säilynyt aika hyvi, kun olen asunut paljon yksin ja skypetellyt suomalaisten kanssa.

        Anteeksi, mutta saanko sanoa, että tuo kielen ja kansalaisuuden kirjoittaminen erisnimenä tökkii (sekin uusi sana). Suomen kielessä ei pitäisi tehdä niin.

        Ei ole tarkoitus osoitella, joten älä ota loukkauksena. Huomautin vain. Muita inhokkeja (uusi sana sekin) ovat enään, alkaa tekemään, niimpä...


    • Lom jen

      "Sormipatteri" oli minulle joitakin vuosia sitten täysin uusi ilmaisu. Vaikka yritänkin pitää kielitaitoani yllä paljolla lukemisella ja kirjoittamisellakin, tulee kuitenkin yllättävän usein eteen uusia sanoja tai sanontoja.
      Vaikeimpia ovat nuorison käyttämät muotisanat. Varsinkin kun lapsenlapseni asuvat Helsingissä, on puhe entiselle maaseudun "tyttärelle" joskus enemmän kuin vaikeaa. Onneksi nuoret toimivat sitten myöskin "tulkkeina", jopa vapaaehtoisesti.

      • ulallaalaa

        No mitä se sormipatteri sitten tarkoittaa? En keksi.

        Mikä mättää, kun ei hotsita enään alkaa lukemaan tekstiä, josta en ymmärrä mitään. Siis siinäpä tekemällä tehty virke, mutta sainpahan siihen ympättyä monta uusiosanaa ja suosituksi tullutta kielioppivirhettä.


    • lausumisen taikaa

      Minua, 30v ulkomailla asunutta, ärsyttää suomessa, kun telkkarissa uutisten lukijakin sanoo "A P P L E" ihan niinkuin se kirjoitetaan.
      johan minunkin ikäinen ihminen aloitti englannin lukemisen 3. luokalla.
      ja varmasti opimme heti ensimmäisenä vuonna kuinka "äppel" lausutaan.

      suomalaiset selviäisivät lomillaankin paljon paremmin, jos lausuisivat vieraskieliset sanat oikeaoppisesti.
      että silleen.

      minun lapseni kävivät koulunsa saksankielellä, mutta oppivat lausumaan nimet ja merkit alkuperäisellä tavalla. edes se onnistuu, kun nyt matkustelevat!
      ja se ei sitten ole N E V Y O R K K I , vaan se lausutaan ihan oikein.
      kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      78
      1250
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      945
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      15
      817
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      802
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      746
    7. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      39
      721
    8. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      719
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      714
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      121
      605
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      605
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      559
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      545
    15. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      171
      521
    16. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      120
      511
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      510
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      466
    20. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      94
      456
    Aihe