Vanhasta uhkailtu

Satakunnan Kansa uutisoi että pääministeri Vanhasta on uhkailtu.

Ei mikään ihme ja varmaankin tällaiset uhkailut tulevat lisääntymäänkin. Ja mahdollisesti eivät puheet jää uhkailun asteelle vaan johtavat tekoihin.
Suomalaiset ovat tunnetusti pitkämielistä kansaa jota voi kusettaa mielin määrin.. Siis johonkin rajaan asti, jolloin kaivetaan puukot ja sisupastillit esiin,heh.. Niin ja suokuokka ja jussi,heh.. Antaas kattoo koska uutisoidaan jotain vakavampaa tapahtuneeksi. Ehkäpä poliitikot sitten havahtuvat huomaamaan kansan tahdonkin, joka ei ole se, että kansalaiset ajetaan yhä ahtaammalle tässä elintasokilpailussa- siis poliitikkojemmekin rahakirstujen kartuttamiskilpailussa.

Pääministeri Matti Vanhasen henkeä uhataan hänen virallisella Facebook-sivullaan.

Vanhasen sivulle oli linkitetty Keskustan Verkkoapila-nettilehdessä julkaistu juttu. Siinä Vanhanen sanoo olevansa huolissaan Euroopan velkaantumisesta.

Yksi ihminen kirjoitti pian ilmestymisen jälkeen sen perään kommentin, jonka mukaan "on huolissaan ensisijaisesti Suomen velkaantumisesta, ja tulevansa joku päivä lahtaamaan tollasen paskan".

Uhkaaja esiintyy kommenttinsa ohessa omalla nimellään ja kuvallaan.

- Tämä tapaus täytti sellaisen asian tunnusmerkit, että se on nyt viranomaisten selvitettävänä, Keskustan viestintäpäällikkö Matti Mönttinen sanoo."

3

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alas sortovalta

      Oliko ko. ampuma-aseasiantuntijaa oikein lähes sarjatulta ampuvalla (Copyright M. Vanhanen) uhkailtu ;-)

      Nyt pitää varmaan lahtaaminen erikseen lailla kieltää :-)

      Liian herkkä on hipiä Vanhasella joissakin asioissa, mutta ei sitten taas edes riittävän herkkä eräissä muissa asioissa. Vanhasen olisi pitänyt erota viimeistään toisen koulumurhan tapahduttua.

      • alas sortovalta

        Niin, eihän tässä Matti Vanhasen yksityisestä henkilöstä ole kysymys vaan julkisen viran hoidosta, pääministeriydestä ja vastuusta omista tekemisistään sekä tekemättä jättämisistään.


    • sotia

      Mainitset "Antaas kattoo koska uutisoidaan jotain vakavampaa tapahtuneeksi". Tämä tuttavani (eri puolella Suomea) osasi ennustaa Kreikan velat kohdalleen. Nyt hän ennustaa, että tänä syksynä kalliin euron ja EU:ssa vallitsevan laittomuuden ja ylivelkaantumisen seurauksena puhkeaa sota. Globaalissa talouspolitiikassa tulee syvä deflaatio. Kansalla on mahdollisuus havaita Vanhasen hallitusten aikaansaannokset EMU-jäsenyydestä.

      Selvä enemmistö suomalaisista on huolissaan maamme velkaantumisesta. Verorahoista enemmistö menee EUn jäsenmaksuihin ja Kreikan lahjomiseen. EU-maksuista 80 % menee eliitille, 20 % jäsenmaille. Toivottavasti maanpetturit Ahon hallituksesta Vanhasen hallituksiin julkistetaan mahdollisimman pian, samoin Tiitisen lista.

      Ensi kuussa Vanhasella ja Kataisella on Bilderberg-kokous. Sen tuloksia ei ole tuotu julki aikaisemmilla kerroilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      11323
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      82
      10825
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      51
      4543
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4247
    5. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      16
      4192
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4000
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      57
      3889
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3713
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      59
      3439
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3125
    Aihe