Rintamamiestalon osto - pahin virhe ikinä?

make15855

Tässä ollaan ostamassa rintamamiestaloa ja netistä juttuja lukiessani olen kauhistunut. Onko kenelläkään HYVIÄ kokemuksia rintamamiestaloista? Ovatko ne AINA homeloukkuja? Miten sitä uskaltaa sellaisen ostaa. Talo vaikuttaa hyvin pidetyltä.

8

7393

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xgeyehdfg

      Ei ne AINA ole homeloukkuja. Paras kun et osta (taloa ylipäätään).
      Tuolla asenteella/taidolla on paras pysyä kerrostalossa, jossa voi huoltomiehen tilata
      tarpeen vaatiessa.

    • Hengittävyys
    • gjgjjjg

      rintamamiestalot ei todellakaan ole homeloukkuja, ellei niitä ole sellaiseksi remontoitu.
      Homeloukkutaloja alettiin tekemään myöhemmin.
      Ollaan asuttu 14 vuotta rintamamiestalossa, eikä mitään ihmeempiä ole ollut. Ainut mikä hieman arveluttaa on pesuhuone alakerroksessa. Se on sinne joskus 80-luvun lopussa tehty. Tai siis tehty täysi remppa.
      Vesieristykset voi olla tai olla olematta.
      Sekin ongelma tosin poistunee syksyllä, kun tehdään uusiksi.

      Senkun ostat pois vaan, jos talo vaikuttaa hyväkuntoiselta.
      Pyydä vaikka joku asioista ymmärtävä tutkimaan talo.

    • h åihk åihkn hik
    • uakki

      ite ostin semmosen rintamamies talon joka on hirrestä tehty ja rostipohja jota ei ollu oikeastaan koskaan remontoitu ja eipä oo tullu mitään yllätyksiä vastaan.
      ja muistaa sit remontoidessa sen et ei ne vanhan ajan timpurit mitään tyhmiä ollu.
      eli ei mene muuttamaan niitä perusratkaisuja

    • asdfjhgf14

      Jos sodanjälkeen rakennettu mökki on vielä hyväryhtisenä pystyssä, niin ei siinä suuria virheitä ole. Ja jos luulee ettei vanhaa tarvitse remontoida niin unohtaa koko jutun.

    • Niissä on tunnelmaa

      Rintamamiestaloista on enää oikeastaan vaan ne parhaat ja oikein rakennetut jäljellä. Ne missä oli alun perinkin tehty rakennusvirheitä, on jo aikaa sitten mädänneet asumiskelvottomiksi ja purettu pois. Alun perin rintamamiestaloissa ei yleensä ollut sisävessaa eikä vesijohtoja keittiössäkään.

      Ongelmia voi olla näistä pääasiassa 70-luvulla vedetyistä putkista. Joka tapauksessa, jos talon putket on vedettu 70-luvulla, niin johan ne on kohta aika rempata muutenkin.

      Rintamamiestalojen hyviä puolia on yleensä valmis piha ja hyvä sijainti. Ne on rakennettu kaupungin laidalle silloin kun kaupunki oli vielä nykyistä paljon pienempi. Kaupungin laita on sen jälkeen siirtynyt paljon kauemmas ja rintamamiestalot ovat usein lähellä keskustaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      17
      1133
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      56
      929
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      923
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      839
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      751
    6. 61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      692
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      640
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      586
    Aihe