Tässä ollaan ostamassa rintamamiestaloa ja netistä juttuja lukiessani olen kauhistunut. Onko kenelläkään HYVIÄ kokemuksia rintamamiestaloista? Ovatko ne AINA homeloukkuja? Miten sitä uskaltaa sellaisen ostaa. Talo vaikuttaa hyvin pidetyltä.
Rintamamiestalon osto - pahin virhe ikinä?
8
7354
Vastaukset
- xgeyehdfg
Ei ne AINA ole homeloukkuja. Paras kun et osta (taloa ylipäätään).
Tuolla asenteella/taidolla on paras pysyä kerrostalossa, jossa voi huoltomiehen tilata
tarpeen vaatiessa. - Hengittävyys
jos hengittävyys on katkaistu niin ostat silloin ongelmajätettä!
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Rakenna_hengittavatalo_kappaletavarasta.html - gjgjjjg
rintamamiestalot ei todellakaan ole homeloukkuja, ellei niitä ole sellaiseksi remontoitu.
Homeloukkutaloja alettiin tekemään myöhemmin.
Ollaan asuttu 14 vuotta rintamamiestalossa, eikä mitään ihmeempiä ole ollut. Ainut mikä hieman arveluttaa on pesuhuone alakerroksessa. Se on sinne joskus 80-luvun lopussa tehty. Tai siis tehty täysi remppa.
Vesieristykset voi olla tai olla olematta.
Sekin ongelma tosin poistunee syksyllä, kun tehdään uusiksi.
Senkun ostat pois vaan, jos talo vaikuttaa hyväkuntoiselta.
Pyydä vaikka joku asioista ymmärtävä tutkimaan talo. - h åihk åihkn hik
Talo on aina yksilö. Ja vanhemmissa etenki.
Tässä hyvä foorumi, siellä paljon asiaa:
http://www.rintamamiestalo.fi/index.php?sid=ff86e7c9458707a15fb656dfb61da938 - uakki
ite ostin semmosen rintamamies talon joka on hirrestä tehty ja rostipohja jota ei ollu oikeastaan koskaan remontoitu ja eipä oo tullu mitään yllätyksiä vastaan.
ja muistaa sit remontoidessa sen et ei ne vanhan ajan timpurit mitään tyhmiä ollu.
eli ei mene muuttamaan niitä perusratkaisuja - asdfjhgf14
Jos sodanjälkeen rakennettu mökki on vielä hyväryhtisenä pystyssä, niin ei siinä suuria virheitä ole. Ja jos luulee ettei vanhaa tarvitse remontoida niin unohtaa koko jutun.
- Niissä on tunnelmaa
Rintamamiestaloista on enää oikeastaan vaan ne parhaat ja oikein rakennetut jäljellä. Ne missä oli alun perinkin tehty rakennusvirheitä, on jo aikaa sitten mädänneet asumiskelvottomiksi ja purettu pois. Alun perin rintamamiestaloissa ei yleensä ollut sisävessaa eikä vesijohtoja keittiössäkään.
Ongelmia voi olla näistä pääasiassa 70-luvulla vedetyistä putkista. Joka tapauksessa, jos talon putket on vedettu 70-luvulla, niin johan ne on kohta aika rempata muutenkin.
Rintamamiestalojen hyviä puolia on yleensä valmis piha ja hyvä sijainti. Ne on rakennettu kaupungin laidalle silloin kun kaupunki oli vielä nykyistä paljon pienempi. Kaupungin laita on sen jälkeen siirtynyt paljon kauemmas ja rintamamiestalot ovat usein lähellä keskustaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332104Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121496Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041236Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76988- 59865
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34862Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101753