Moi kaikki! Viime vuonna kävin pitkästä aikaa Pyhäjärvellä. Sinne vanhalle hautausmaalle on haudattuna mm. mummoni, äidinäitini. Tyrmistyin, kun huomasin ettei kukaan paikkakunnalla olevista tai siellä jatkuvasti piipahtavista sukulaisistani ollut huolehtinut haudasta. Siellä se on rumana ja hyljättynä. Todella surullista varsinkin, kun muistaa että hän oli eläessään hyvä ihminen!
Nyt kun tulen taas kesällä sinne, ajattelin kunnostaa haudan. Voisiko joku teistä neuvoa minua siinä, että mitkä monivuotiset kasvit ehkä parhaiten menestyisivät sillä vyöhykkeellä. Joitakin matalakasvuisia katajia ajattelin, mutta sitten tuli semmoinen olo etteivät ne ehkä olisi edesmenneen mummoni mielestä kovinkaan varteenotettavia hautakoristeita. Vanhankansan ihmisillä kun on toisenlaiset ajatukset/arvot kuin meillä nykytallaajilla, vaikka hän olikin avarakatseinen ja huumorintajuinen ihminen.
Hänen hautansa on käsittääkseni aika varjoinen ja kuiva (suuri, leveä oksainen kuusi on aivan vieressä). Iltapäivän aurinko taitaa siihen osua! Myös se seikka ettei siellä todennäköisesti kukaan käy minun jälkeeni niitä kasveja kastelemassa olisi otettava huomioon. Mitä se/ne voisivat olla. Ei kovin korkeita, ettei hautakivi jää näkymättömiin jne. mutta kuitenkin talven ja mahdollisesti kuivuuden kestäviä. Voi kiltit ehdottakaa jotain! Kysykää joltakin.
Pyhäjärven hautausmaa
Pyhäjärven tyttö!
1
571
Vastaukset
- KÖHÖM.
Tämä viesti taitaa olla väärässä osastossa. Pyhäjärvi on Pohjois-Pohjanmaalla - ei Keski-Pohjanmaalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841656Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691561Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711298Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691272- 56887
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65853- 41836
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791