Mulla on siis 2000-luvun DTI 1.98 Megane ja ajattelin kysyä, että kannattaako manuaalilootan öljyt tarkistuttaa ja mahdollisesti vaihdatuttaa? Mistä johtuu että Renuissa tuolta vaihteensiirtäjän stefan välistä aina vähän tihkuttaa öljyä? Tämä siis on kaikissa Relluissa, sen tiedän eikä se haittaa mitään koska ei se lootaa kuiville vie.
Mutta jokatapauksessa autollani on ajettu nyt 306 tkm ja risat ja ei ole tietoa onko niitä öljyjä sieltä katottu, joten mitä olette mieltä?
Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen!
Lootaöljyjen tarkistus?
diiselirellukka
3
411
Vastaukset
- Automaattiloota213
Kyllä kannattaa peräti vaihtaa niin sitten on edessä paljon huolettomia kilometrejä. Jossain asemilla missä vaihdetaan moottoriöljyt vaihdetaan myös laatikon öljyjä edellyttäen että on tyhjennysproppu.
- fsklfsklfslkflkfdklf
Ja vaihteistoöljyn pitää ehdottomasti olla Elfiä, koska se on suunniteltu nimenomaisesti Renaultille. Muutkin käyvät, mutta Elf suojaa parhaiten kulumiselta. Valitettavasti hankalasti ja kalliisti saatavilla.
- Nervasport
paitsi merkkiliikkeestä niin hiukan halvemmalla AD varaosaliikkeistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553613- 271928
- 371891
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171691Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251452Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401412- 611349
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901105- 1291079
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221073