Tuore video karhuperheen kesäisestä uimaretkestä:
http://www.youtube.com/watch?v=XTSDnW91qms
Video on kuvattu vapaassa luonnossa (ei ole lavastettu tilanne) ja ilman kojua tai muuta naamiointia.
Karhuperheen uimaretki
6
959
Vastaukset
- Kairalta
Hieno tilanne, mutta emokarhu pentujensa kanssa on vaarallinen ihmiselle. Tässä näköjään karhu onneksi karttoi kuvaajaa. Mutta onnea, kuka sitten onkaan .
- Takametsien mies
Kuvaaja on hyvin tunnettu erämies Kainuusta; hänellä on paljon tietoa karhujen elintavoista. Hän on itse kaatanutkin ainakin kymmenen karhua, joten ensikertalainen ei tässä ole ollut asialla. Karhuemo kuuluu kuvaustilanteessa olleen lähimmillään noin kuuden metrin päässä kuvaajasta. Kuvaaja ei ollut aseistautunut.
http://www.kauniska.fi/
- Tuleva luonto-opas..
Hurja mies. itellä olis tullu löysät housuun tossa vaiheessa. :)
Missäköhän päin tää on kuvattu? Metsä ei näytä hirveen karulta, koivujakin löytyy.
Oisko etelä-karjala tai jotain? Olisi hienoa nähdä joskus karhu luonnossa, mutta täällä etelässä se ei taida olla todennäköista, jos nyt yleensäkää missään. Sen verran harvinainen peto on kyseessä.- Takametsien mies
Kainuussa, hyvin lähellä Venäjän rajaa..
huomasi miten viisas karhu oli, heti huomattuaan ihmisen käänsi kokkansa eli kuononsa takaisin ja vei pennut mukanaan. Tosin olisin todella arvellut jäädä kuvaamaan jos olisin ollut kuvaajan paikalla ellei sitten olisi ollut 1000 mm putkea ja satojen metrien etäisyyttä. Vai oliko tuo mökin ikkunasta kuvattu?
- karhujen opettaja
Työeläkeläinen kirjoitti:
huomasi miten viisas karhu oli, heti huomattuaan ihmisen käänsi kokkansa eli kuononsa takaisin ja vei pennut mukanaan. Tosin olisin todella arvellut jäädä kuvaamaan jos olisin ollut kuvaajan paikalla ellei sitten olisi ollut 1000 mm putkea ja satojen metrien etäisyyttä. Vai oliko tuo mökin ikkunasta kuvattu?
Kyseinen karhu vaikutti varsin tutulta ja siksipä luulen, että kyseessä oli vain normaalia itsesuojeluvaistoa karhun osalta. Tapasin kyseisen otson pari vuotta takaperin ollessani eräretkellä metsässä. Karhu oli haistanut mukanani olleen kokonaisena kuivatun hirven ruhon ja ajatteli kaiketi ottavansa sen itselleen. Jouduin hapettamaan mokomaa mesikämmentä pariin otteeseen ennenkuin "viesti" meni perille. Lopuksi annoin pari isällistä litsaria ja vein karhun lompsasta kaikki setelit. Loppui keuliminen vähäksi aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1187026Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1154802L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa624064TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133394Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6932134Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2431510- 661388
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581368Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j531316Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12992