Pumasta kokemuksia?

Ajatuksissa on Puman hankkiminen kauppakassiksi. Onko mitään erityistä, mitä pitäisi ottaa huomioon (vetariongelmia ym.)?
6646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Samat ongelmat kuin Fiestassa, sen tekniikkaahan se perustuu. Oikeastaan aika varma peli, tosin omasta mielestäni vähän homohtava niinkuin joku Tigra. Ei mikään oikea sportti niin kuin ulkonäkö antaisi ehkä ymmärtää.

Äänestä
  • Jos auto kiihtyy 0-100 km/h 9 sekuntia, niin ei se mikään perinteinen perheenäidin kauppakassi ole. Koville se ainakin monilla ottaa kun Puma lähtee valoista ja jättää muut, niin kohta on sitten pakko vetää ylinopeutta ohi. Konehuoneessahan ei suinkaan ole mikään Fiestan 1,0.

    Äänestä

  • Terve Pena,

    mielestäni Fiestassa on samaa:

    * pohjalevy
    * jarrut (MK 1:ssä)
    * suodattimet

    Lisää?

    Äänestä

Moi,

kuten vastaan kaikille: www.pumapeople.com

Käy katsomassa useampaa yksilöä, erot huomaat kyllä.

Puma kuluttaa vähän (mulla n. 7) ja kulkee kivasti, mutkatiellä auto on elementissään ;)

Äänestä

Puma ei ole mikään kauppakassi.
Kyllä, perustuu fiestaan mutta käytännössä auto on käynyt niin monipuolisen muutosprosessin ettei voi puhua fiestasta ja pumasta samana päivänä.

Puma on fordin englannin inssien leikkikenttä jossa kaikki on hiottu viimesen päälle (jos engelsmanneista voi niin sanoa).
Moottori on ainoa laatuaan fordin mallistossa ja alusta muutenkin aivan eri kastissa kuin jossain fiestassa. Tigra ja corsa ovat periaattessa sama auto, mutta tigrassa on ulkomuoto muutettu.

Itse asiassa, Puma kiihtyy 60-120km/h ja 90-120km/h vitosella aivan samaan tahtiin kuin esim. nykyiset golf GTI tai seat Leon 1.8 TS. Ai mitenkö?'
125hv ja n.1000 kg paino! ja vitosen välitys on kohtuu lyhyt. Ja moottorin saundi on myös mukavaa kuultavaa.

Osta pois et pety.

Nuo homopuheet saa unohtaa, jotkut kateelliset väittää uusia minejä homojen autoiksi = kateelliset.

nojoo, tottakai jos joku valitsee muun kuin oman VW golffin niin kaippa se homo sitten on :)

Äänestä
  • Pumassa on esim tuo 1.7 VCT moottori, mitä ei tietääkseni ole missään muussa Fordissa.Tarkoittaa, että tuo muuttuva-ajoituksellinen nokka tekee semmoisen pikku lisäyksen moottorin luonteeseen jne.

    Naureskelin kaupan parkkipaikalla, kun pikkupojat huuteli, että "mikä auto toi on?...kulkees toi kovaa?".
    Onhan se aika "vinhan" näköinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mtk kirjoitti:

Ajatuksissa on Puman hankkiminen kauppakassiksi. Onko mitään erityistä, mitä pitäisi ottaa huomioon (vetariongelmia ym.)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu