Avautuminen, ei ole pakko lukea

------------------

"Toivon että voisin mahdollisimman pian luopua toivosta, voisin mahdollisimman pian luopua halusta ja voisin mahdollisimman pian elää rakkaudessa. Toivossa eläminen ylläpitää harhaa, ettei läsnäoleva hetki ole riittävän hyvä.

Halu ylläpitää kiinnittymistä menneisyyteen ja tekee läsnäolevan hetken latteaksi vaikka olisi kaikkien mielihalujemme täyttymys. Rakkaudessa eläminen paljastaa kauneuden kaikesta, tässä ja nyt."

Olen koko elämäni elänyt toivossa, elänyt halussa. Ja nyt uskon löytäneeni sen ihmisen, jonka rakkaudessa haluan elää, ja jolle minulla on annettavana loputon määrä rakkautta.

Minä aion yrittää kaikkeni, päästäkseni hänen elämäänsä. Kuljen läpi kiven ja tulen, välittämättä matkalla tulleista kolhuista ja naarmuista. Päämääräni on selvä. Olen valmis uhraamaan lähes mitä vain, tämän yhden ihmisen rakkauden ansaitakseni. Olen valmis kärsimään, häpeämään, odottamaan, mutta yhteen en ole valmis. Luovuttamaan.

En ole luonnostani yrittäjäihminen, mutta tämä henkilö, hän tuntuu kuin sielunkumppanilta minulle, ja hänen takiaan jaksan yrittää. Toivoisin vain, että hän tietäisi edes olemassaoloni. Mutta hän ei tiedä, eihän hän ole minua koskaan nähnytkään.

Yksi ajatus minua piinaa. Mitä jos kaiken tämän yrityksen, kaiken tämän tuskan jälkeen, jäänkin yksin, tyhjin käsin? Mitä jos yritystäni ei palkita millään tavalla? Mitä jos joudun taas kerran, niinkuin aina, luovuttamaan ja jatkamaan eteenpäin? Minulla ei ole voimia siihen. Hän on päivieni valo, ilma jota hengitän, vesi jota tarvitsen elääkseni. Vaikka enhän edes tunne häntä.

Seconds, hours, so many days
You know what you want but how long can you wait?
Every moment lasts forever
When you feel you lost your way

And what if my chances were already gone?
Started believing that I could be wrong
But you give me one good reason
To fight and never walk away

Onko meidän keskuudessamme on jokin suurempi voima, Jumala, miksi kukakin haluaa sitä kutsua, jokin suuri, korkeampi taho? Jos on, miksei hän kuule toiveitani, tunne tuskaani, ja auta minua? Vai onko minut syntyessäni tuomittu elämään yksin, mutta silti rakastumaan, ja joka ikinen kerta pettymään?

Alan jo menettää toivoni. Mutta luovuttaa en aio, vaikka tunnen sen karvaan pettymyksen olevan tulossa, pikkuhiljaa. Pikkuhiljaa huomaan, kuinka hän ei luo katsettakaan suuntaani, pikkuhiljaa tunnen kuinka hän melkeinpä toivoo, etten lähestyisi häntä.

This Thing Can't Go Wrong
I Can't Live My Life
Without You

My Life Ain't Worth Living
If I Can't Be With You

I Just Can't Stop Loving You
I Just Can't Stop Loving You
And If I Stop
Then Tell Me Just What
Will I Do

3

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sun kirjoituksen

      ja jäin pohtimaan siinä olevia ristiriitaisuuksia...

      Ensin sanot, että tämä hetki on täydellinen sellaisenaan ja seuraavassa lauseessa kaipaat ihmistä, jota et tunne. Ja jota ilman, et koe olevasi onnellinen.

      Kaipaat hänen elämäänsä, eikä hän ole sinua edes nähnyt, mutta silti hänen katseensa suuntautuu toiseen suuntaan...

      Ehkäpä en pysynyt ajatuksesi perässä, mutta itse kyllä aloittaisin ennen kaikkea tuota pohdintaa siitä, että tervehtisin tuota ihmistä ja katsoisin minne se johtaa. Mutta kyllähän me ihmiset olemme kovin erilaisia.

      • ----

        Tuli kirjoitettua aikalailla yhteen putkeen. Mutta joo, ihminen on siis minut nähnyt, mutta tuntuu siltä kuin ei olisi.


      • ken?
        ---- kirjoitti:

        Tuli kirjoitettua aikalailla yhteen putkeen. Mutta joo, ihminen on siis minut nähnyt, mutta tuntuu siltä kuin ei olisi.

        hän sinut huomioinnut on ja välittää varmaankin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe