Meillä on pihassa mutaman vuoden vanha omenapuu, jossa paljon omenoitak, mutta pahan makuisia.
Auttaisiko tälläisessä tapauksessa varttaminen, jos puuhun istuttaisi varttamalla jonkun hyvän makuisia omenoita tuottavan puun oksia? Onko vaikeaa? Kannattaako edes yrittää?
Omenapuun varttaminen
2
2935
Vastaukset
- Amatöörivarttaja
No minä kävin yhden illan varttamiskurssin ja vartoin itselleni kaksi (pienenpientä) omenapuuta. Ovat ainakin aloittaneet kasvun ja ovat vielä hengissä, joten ehkä saatan osata :) Eikä tuntunut kovin vaikealta.
Kyllä vanhoihin puihin pitäisi pystyä varttamaan paremmanmakuisista puista oksia. Käsittääkseni sen pitäisi tapahtua keväällä juuri kasvukauden alkuhetkillä. Hyvänmakuisesta puusta otetaan viime kesäisestä kasvusta pätkä, johon jää pari silmua. Valitaan runkopuusta sopiva oksa. Molemmat katkaistaan terävällä veitsellä viistoon, niin että kuoriosaa, jossa ravinteet virtaa jää mahdollisimman paljon vastakkain. Heti leikkaamisen jälkeen viiltopinnat yhteen ja lujasti varttamisteipillä yhteen. Vielä lopuksi tippa vahaa uuden katkaistun oksan nokkaan. Siinäpä se. Kasvaa, jos kasvaa. Kannattaa kokeilla!- Puutarhurin vinkki
vaan juuri silloin kun puu on parhaassa lehdessä. Eli kesällä. Puhtaat työvälineet, napakka viilto ja tiukka sidonta. Pussi päähän jopa kk:ksi kunnes näkee että oksa on tarttunut paikoilleen ja kosteus virtaa. Voit varttaa useampaankin kohtaan.
Keväällä vartetaan nuoria uusia puita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site575913Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714785Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464372SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352369Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422099Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41459En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239