Eli saitteko rehtoriltanne semmoisen lapun missä oli luettelo jokaisen kirjoittamanne aineen pisteistä? Jos saitte niin miten sen äidinkielen pisteet pitäisi laskea yhteen kun siihen on merkitty molempien kokeiden pisteet erikseen, mutta ei kokonais pistemäärää. Mulla on ekasta kokeesta 18 pistettä ja toisesta 43. . yhteensä pisteitä siis olisi 61 joka riittäisi M arvosanaan. Juttu on kuitenkin niin että arvosanani aineesta on C. En tajua! Auttakaa.
Yo-pisteet
5
597
Vastaukset
- Mie vaan
Kuule, miten olet voinut saada esseekokeesta 43 pistettä kun sellaista pistemäärää siitä kokeesta ei ole mahdollista saada... Pisteitä voi saada ainoastaan viiden pisteen välein, esim. 40, 45, 50 jne.
- katjuliini
Siinä mun piste lapussa lukee äidinkielen kohalla pisteet : -66-6=18 25/12=43
Pliis selittäkää mitä ihmettä tuo tarkoittaa?? - laudatur96
katjuliini kirjoitti:
Siinä mun piste lapussa lukee äidinkielen kohalla pisteet : -66-6=18 25/12=43
Pliis selittäkää mitä ihmettä tuo tarkoittaa??Osaisikohan oma äidinkielen opettajasi vastata parhaiten? Käy kysymässä!
- katjuliini
laudatur96 kirjoitti:
Osaisikohan oma äidinkielen opettajasi vastata parhaiten? Käy kysymässä!
Jos se olisi vaihtoehto niin tuskin olisin tänne tullut kyselemään. Mutta kiitos kun yrititte auttaa.. Täytyy kai tyytä tietämättömyyteen.
- Jorma Jortikka
katjuliini kirjoitti:
Jos se olisi vaihtoehto niin tuskin olisin tänne tullut kyselemään. Mutta kiitos kun yrititte auttaa.. Täytyy kai tyytä tietämättömyyteen.
tuo 43 (18 25) tarkoittaa esseestä ja tekstitaidosta saatua yhteispistemäärää. Et siis ole saanut esseestä 43 vaan 25 pistettä. Arvosanasi on siis täysin oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1034583Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743851352- 1861062
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091052Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86960Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47911- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11882- 64866
tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt10847