Miten digitallenteiden yle-tekstitykset saa mukaan näkymään dvd'lle. Project-x tekee erilliset kuva, ääni ja tekstitys tiedostot. Miten tekstityksen saa liitettyä videoon.
Tallenteet tekstityksineen
DVD'lle
9559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ilmainen IFOedit tai maksullinen VideoReDo TV Suite.
...korjaan itseäni: VideoReDo ei tainnut tukeakaan tekstitystä. Eli sitten vaan IFOeditillä muxailet audion, videon ja tekstit DVD:ksi.
digiajan tuomia huononnuksia.
Itse ajan edelleen digiboxista tulleen lähetteen suoraan
"vanhanaikaselle" VHS-kasetille.
Mukaan tulee automaattisesti kaikki ruudullakin näkyvät
tekstit on sitten YLE tai MTV kyseessä.
Aina toimii, ilman minkäänkaltaisia ongelmia.
Ja kuvanlaatu on "mainio".
Vai ei ongelmia, oletko puusilmä? Kuvanlaatu on surkea, resoluutio 300x360, kuka hitto sellaista viitsii katsoa? Tietysti jos olet aina katsonut tuollaista surkeaa kuvanlaatua, etkä tiedä miltä normaali kuva näyttää niin ei tuostakaan löydä mitään ongelmaa.
kyllä tässä hifi-vhs:ssä kuvanlaatu riittää siihen mitä vanha putkitöllö
kykenee näyttämäänkin.
Ja lisäksi tallenteet ovat useinkin ajansiirtoa varten, uutisia ja ajankohtaisohjelmia
ja joskus jonkun sarjan jakso.
Se on ihan tarpeetonta brassailla hd-laadulla tässä käytössä.
Ostan sitten sellaisen kun tartten, halpenevatkin päivä päivältä.
Tai sitten en, aika vähäistä on tv:hen uhrattu aika.
olet osittain oikeassa, HD:lla ei nyt tee juuri mitään. HD-bokseista ei saa ulos HD-tasoista kuvaa siirrettäväksi esim. tietokoneelle ja edelleen poltettavaksi vaikkapa dvd tai blueray-levylle. Se on ihan totta. HD-boksit antaa kyllä, vielä toistaiseksi, scartin kautta SD-tasoon skaalattua kuvaa, joten tulee mieleen kysyä, mitä mieltä on koko hommassa? Olet hankkinut kalliin HD-boksin etkä saa siitä HD-tason kuvaa muuta kuin näytölle mutta et voi siirtää tallenteita mihinkään HD-tasoisena.
Hulluin juttu mitä olen kuullut, on se että joku tallentaa HD-boksista scartin kautta kuvaa VHS-nauhurille!!!!
Sen sijaan SD-kuvassa voisi kyllä siirtyä dvd-kauteen, tallentavat dvd-laitteet ei ole kalliita, joskaan Suomessa niitä on nykyään rajatummin myynnissä jostain syystä. Itse onneksi ehdin ostaa muutaman ennenkuin ne alkoivat kadota kaupasta. Vaikka saahan niitä jostain vielä uusinakin ja sitten on aina Pixmania josta voi sellaisen ostaa, nuo muualla EU-alueella toimivat firmat eivät ole katsoneet viisaaksi vetää tallentavia dvd-laitteita pois myynnistä, jopa pelkkiä Hifi-VHS nauhureitakin on vielä myynnissä joskaan valikoima ei ole suuren suuri, Pixmaniassa vain yhtä mallia.
Lukaise vaikkapa nämä; googlettamalla löydät halutessasi lisää ohjeita:
http://fin.afterdawn.com/oppaat/arkisto/yleisopas_digitv-tallenteiden_kasittelyyn.cfm
http://fi.wikibooks.org/wiki/Topfield_TF5X00/DVDn_Poltto
Tarkasti ohjeitten mukaan yrittety eikä onnistu millään ohjelmalla. Pitäisihän tekstityksen näkyä jo tietokoneelta katseltaessa.
MuxMan herjaa: Warning: Stream 1 has no modes selected.
GUI DVDauthor tekee TempSub kansioon tekstityksen tekstityskuvakkeina, itse ohjelmassa ei näy tekstitystä.
DVDauthorGUI: ei onnistu.