Rotikka- Elämäni koira?

Rotikaton

Omistin ehkä maailman leppoisimman rotikkanartun, jonka jouduin suureksi surukseni vuosi sitten lopettamaan 8vuotiaana pahojen lonkkavikojen takia.. Helpompaa koiraa saa hakea. Koira tuli minulle lievästi ongelmakoirana 2.5vuotiaana, oli minua ennen ollut koeajalla eräällä pariskunnalla mutta palauttivat murinan ja hampaiden näyttelemisen takia.
Alkuun minullekkin murisi ja jos tulin yöllä baarista, sai olla varuillaan ja piti käyttää kuonokoppaa kaiken varalta. Kerran selvitimme välit pienellä painimatsilla ja sen jälkeen koira toimi kanssani kuin ihmisen ajatus. Sain siitä myös koirapuistokellpoisen, entisillä omistajilla kulkenut aina kuonokoppa päässä eikä koskaan sosialistettu toisten koirien kanssa.

Tein siis aikamoista hommaa koiran eteen vaikka olikin vain "hieman ongelmainen". Lisäksi riesana oli pahat lonkkaviat, ylilihavuus, allergiat ja silmäsairaudet. Koiran eläinlääkäriin ja erikoisruokiin meni tuhottomasti rahaa. Suurimman osan ajasta kun olin joko pätkätöissä tai työtön.
Kukaan ei koskaan hoitanut koiraani, koska "se on niin iso". Eli en päässyt oikein mihinkään pidemmälle reissulle ellen saanut otettua koiraa mukaan.
Oikeastaan oli aika "huono" kokemus rotikasta ensimmäisenä koirana ja näin kirjoitettuna ja ongelmia listattuna tuntuu, että koira oli pelkkä ongelma.

Mutta silti, tuntuu ettei muut rodut hetkauta ollenkaan. Kaikki tuntuu jotenkin tylsiltä tai persoonattomilta, arvaamattomilta jne. Päätin etten enää rotikkaa ota ja olenkin tutkaillut muita rotuja joita olen pitänyt ns. lemmpareinani esim; Tanskandoggi, Mäyris, Sakemanni, Dobberi. Mutta jotenkin ei vaan sytytä?
Nyt olenkin sitten vuosi koirani lopettamisen jälkeen uudestaan alkanut miettimään, että ei helveddi, pitääkö sitä vaan alkaa katselemaan uudestaan rotikkaa... Mutta jotenkin pelottaa, että en pärjää rotikalle tai saan samanlaisen yltiösairaan koiran johon uppoaa koko omasuus.

En tiedä, olen aina naureskellut kun ihmiset puhuvat "elämänsä rodusta" ja kuinka se on ainut ja oikea. Itse en pitänyt kyseistä edesmennyttä rotikkaani rotuna mitenkään "ihmeellisenä" tai "hienona", ennen kuin nyt, vuoden jälkeen..

Huoh, mitä mä teen...?

4

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.mikään.asiantunti

      Sun tekstistä kuultaa selvä himo uuteen rotikkaan. Katsot vain terveen, hyvämaineisen kasvattajan ja hyvän yhdistelmän. Ota sitten vaikka narttu, jos pelkäät ettet pärjää. Rotkukaupoille siis ;)

    • RONI ROTTWEILER

      Vuosi jo menetyksestä kulunut,olet selvästi perehtynyt asiaan,jos ottaisit koiraksesi toisen rottweilerin.Ei voi muuta sanoa kuin,rohkeasti rotikan ostoon,etsi tosiaankin hyvä ja luotettava kennel,ja onnea matkaan,välillä vaikeallakin tiellä,mutta antoisalla.Itselläni on tosi iso rottweiler,vuoden ja kymmenen kuukautta vanha,mahtava pakkaus,vaikka välillä uhittelee,mutta pysyy kuitenkin ruodussa....

      • Minttun1

        Missä rodussa vain voi tulla ongelmakoira vastaan.. Rohkeasti vaan rotikka kotiin, ilman turhia jännäämisiä.
        Pakko sanoa vaan tuohon, että mieluummin narttu jos tuntuu että ei pärjää.. Itsellä narttu ja uros (tällä hetkellä narttu 8v. ja uros 6v.). Ja voin kertoa, että nartun kanssa on taisteltu kolmekymmentä kertaa enemmän! Uros pienestä pitäen ollut hyvin kiltti, ei tartte asioita käydä moneen kertaan läpi.. Kun taas narttu jääräpäinen, ja vaati paljon koulintaa monessa asiassa. Vieläkin omapäinen, mutta ikä on kyllä sitä piirrettä onneksi veloittanut..
        Molemmat helppoja nykyään siis! Ei kannata rotuna pelätä, sitähän sitten ei koskaan tiedä millasen yksilön saa.. Ehkä tälläinen uros on harvinainen rotikka, mutta ei sitä koskaan tiedä. Pari päivää sitten uros juoksi jalkojeni väliin turvaan kun näki fasaanin, että sellasta.....


    • sr

      Olen aina ihaillut rottista ja ollan miehen kanssa käyty kattomassa kehillä rotikkaa, olen lukenut rotumääritelmät ym. tiedot. Mutta kaikki mistä lukee niin on että EI SAA ottaa ensimmäseksi koiraksi. Ja kuten kirjoittajakin toteaa että muut koirat ei kiinosta sama juttu täällä. Olen koirien kavereiden koirien kanssa touhunnut että ihan ummikko en olisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      31
      11200
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      53
      8865
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2638
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      68
      2339
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1872
    Aihe