OKei, talossa on nytten ongelma. Kirjaskorpionia löytyy puolesta jos toisesta mm. Vessa, makuuhuoneen tietystä seinästä, ja nyt jopa keittiön kaapeista! Mikä apu ongelmaan? Olen ERITTÄIN ötökkäkammoinen. Tiedän ettei kirjaskorpioneista ei ole mitään haittaa, mutta olen oikeasti ihan hullun fobinen ja nyt jopa suunittelen muuttoa pois tämän asian takia!
Auttakaa minua!
Auttakaa minua!
Vastaukset 8
Vanhimmat
No kerro nyt aluksi mikä ihme on kirjaskorpioni?????????
Olisit myös voinut googlettaa!
Tälläinen otus
http://tnok.net/tn/img/galleria/bugs/kirjaskorpio.jpg
löytyy, vaikka luontokauppa.com:sta. on öljyinä ja puunpaloina. noi tykkää vanhasta liimasta, joten aika outo juttu, että olisivat joka paikassa.
Ei kannata yrittää noita hävittää, nehän ovat hyötyeläimiä! Kirjaskoripionit syövät kodista tuhoeläimiä - johtuisiko kirjaskorpionien suuri määrä mahdollisesti muiden otusten olemassaolosta - ilman ruokaa ne eivät pärjää. Itse en ole nähnyt saksiniekkoja kuin mikroskoopin alla, mutta jos näkisin, en varmasti tappaisi, en tapa hämähäkkejäkään, kun ne syövät kaikkia muita, oikeasti haitallisia otuksia.
Oudolta kyllä kuulostaa, että kirjaskorpioneja olisi näin paljon. Onko lajinmääritys varmasti oikea? (Niin, ja skorpionit eivät syö vanhaa liimaa.)
Kiitos teille vastauksista :-))!!!
Onneksi olen ehkä muuttamassa opiskelujeni takia.
Mutta neuvoa hävitykseen kaivataan :D. Olen siis täysin tietoinen että ne ovat hyötyeläimiä
mutta ei JUMALAUTA sitä stressiä mikä tulee kun tuollaisen otuksen nään! Olen erittäin fobinen, eli apuja tämän lajin hävitykseen?
Ja lisää löytyy!
Olisiko neuvoja?
Odotetaan neuvoja...
Suihkutat hyttysmyrkkyä joka paikkaan ja otukset häipyvät. Kokemusta on. Itsellä meni kolme purkki OFFia että otukset lähtivät.