Eli tuollainentuli ostettua, osaako joku suositella edullista paikkaa pääkaupunkiseudulla ( espoossa asun ) missä sais vaihdettua..
volvo v80/jakopään hihna
rr121
6679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ite pitänyt yhtenä valintaperusteena jo ostovaiheessa välttää näitä katastrofeja, joissa myös moottorin sisuskaluja pyöritellään kumisella kertakäyttökulttuuriin kuuluvalla hihnalla...Tuli aikoinaan jo tarpeeksi jännitettyä, kylmäkäynnistyksissä varsinkin, hyppääkö,katkeeko vai selvitäänkö tämä päivä vaan tälleen.Kerran se sitten hyppäsi pari hammasta,vaikka merkkihuollettu ja alle vaihtovälin oleva hihna...Kallis paukku ja omaa tyhmyyttähän oli ostaa moinen ketjupelin sijaan.Nyt on taas Ketjulla ja yksi vikakohde vähennetty.Tokihan jos tykkää paasata rahaa huoltoon,jännittää kestävyyttä ja aikaa pelleillä,niin mikäs siinä=)
Huolia vaikka olen ajnut yhdelläkin n.500000km ja hihna pyöritteinen nokka että kyllä se enemmänkin on huonoa tuuria ja huoltamattomuutta jos hihnan kanssa tulee ongelmia.
Kirjoitti tänne kukatahansa ja mistätahansa moitetta niin aina joku sitä mieltä että yksilötapaus,hyvä peli(koska itelläni on) ja taloudellinen järkihankinta,täys lottovoitto..koska minäkin ostin.Tosiasia kumminkin ns.automiesten keskuudessa ja siellä esson baarissakin,että hihnat ois pitänyt lailla kieltää ja autotehtaiden käyttää muita kuin asiakkaitaan koe/ kehityskaarena,maksumiehinä ja huollon elättäjinä tältä osin.Tosi LAATUMERKIT eivät sortuneet hihna-jakopäihin .Halpa ratkaisu,halpoihin autoihin eli juuri sitä kertakäyttömeininkiä:kestää autolle suunnitellun iän suurilla/lämpimimmillä markkina-aluilla.
Itkijä mummoja on ostakaa rollaattori mutta sekin on varmaan liian vaikea menopeli.
Noinhan se on, joillakin ei kestä edes rautakanki, jos se ei huku niin se vääntyy.
Puhkoovat silmänsä ja nielaseevat vielä suuhun työntäessään.