Sertralin Orion ja lopetus

Onko kellään kokemusta Sertralinin lopetuksesta? Itse olen syönyt lääkettä lapseni syntymän jälkeen kun minulla todettiin paniikki, ja siitä puolen vuoden päästä kilpirauhasen vajaatoiminta...Olen yrittänyt lopettaa Sertralinia kuusi kertaa ja tämä nyt menossa oleva lopetus on siis seitsemäs kerta....joka kerta on jouduttu alottamaan lääke takas karmeiden lopetusoireiden takia:/ Ja nyt taitaa käydä samalla tavalla:/ Olen syönyt lääkettä aina sen 1 tabl. ja nyt tein vähennyksen todella hitaasti syömällä puolikasta tabua 2 kk ja nyt olen syönyt 1/4 tabua 2 viikkoa ja olo on karmeeeeeeeee:/ Kädet ja jalat kylmää ja puutuilee, henkeä ahdistaam huimaa, oksettaa, paleltaa koko ajan, lihakset jumii aivan kamalasti, väsyttäää, näkö sumenee kummasti....Oireet alkoivat tälläisenä kun aloin syödä tuota 1/4 tabl. ....mulla on lääkäri ensi viikolla ...tänä aamuna nostin lääkkeen takas puolikkaaseen:/ on se kai vaan uskottava että mä en pysty elämään ilman tota lääkettä...nää oireet on niin kamalat että näitä ei vaan kestä. Mihinkään en voi mennä näillä oloilla....sit vielä lääkäri sanoo et ssri-lääkkeisiin ei tule riippuvuutta, mitäs tää sit on??? Olisin kiitollinen jos joku voisi kertoa omista kokemuksistaan kun lopettaa tämän ryhmän lääkkeitä...
42323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Moi,
mulla on ollut paniikkioireisiin samaista Sertralinia 50mg päivässä. Lopetin kertaalleen juurikin vastaavasti annosta pienentämällä ja siitä ei tullut mitään oireita. Olin sitten yli 2v ilman lääkkeitä, kunnes paniikkikohtauksia alkoi taas ilmaantumaan, taas menossa sama 50mg päivässä. Ite oon ollu tosi tyytyväinen ko tabuihin, auttaneet nopeasti ja ei oo ollu mitään kummempia oireiluja missään kohtaa. Kurja juttu, että sun elimistö on noin vahvasti reagoinut lopetukseen, et kertonut, oliko sulla isompi annos mahdollisesti?

Äänestä
  • Moikka:) Mulla oli sama annos 50mg ja tänään jouduin menemään lääkäriin noiden oireiden takia, ja lääkäri käski nostaa lääkkeen takaisin 50mg ...ja kokeilla lopetusta vieläkin hitaammin sitten kun oireetonta aikaa on ollut 2v. putkeen...mulla on myös kamalat pms-oireet joiden takia taidan tarvita tuon lääkkeen vaikkakin en sitä haluis syödä koko lopun elämää mutta taitaa olla pakko...

    Äänestä

Ite syön tota 150mg per päivä, ja toi lopetus on kivaa 3-4 päivää koska vierotusoireet tuntuu jänniltä, Kehon värähtelyä ja pientä tärinää välillä. 4 päivän jälkeen on kuitenkin pakko ottaa lääke taas koska oireet käy liian koviksi, ei pysty nukkumaan, syömään taikka käveleen koska meinaa lähtee jalat alta tuon tärinän vuoksi... Aloitin aikanaan 25mg mutta pakosta lääkäri on joutunut nostaan lääkkeen määrää suuremmaksi paniikkikohtausten takia. Nyt meni paniikki kohtaukset jo niin pahaks että oli pakko alottaa pamien syönti oman apteekin kautta koska lääkäri ei niitä määrännyt, Elin aikanaan mielummin paniikki kohtauksien kanssa, en olisi ikinä alottanu kyseisen lääkkeen syöntiä jos oisin tiennyt minkälaiseen oravanpyörään joudun.. Pärjäile!

Äänestä

Mulla oli 200mg sertralinia per päivä, ja vähensin puoli tablettia/viikko. Nyt ollut jo pari viikkoa ilman, eikä vieroitusoireita juurikaan ollut, vähän pieniä sykähdyksiä, mutta ei muuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viaael kirjoitti:

Onko kellään kokemusta Sertralinin lopetuksesta? Itse olen syönyt lääkettä lapseni syntymän jälkeen kun minulla todettiin paniikki, ja siitä puolen vuoden päästä kilpirauhasen vajaatoiminta...Olen yrittänyt lopettaa Sertralinia kuusi kertaa ja tämä nyt menossa oleva lopetus on siis seitsemäs kerta....joka kerta on jouduttu alottamaan lääke takas karmeiden lopetusoireiden takia:/ Ja nyt taitaa käydä samalla tavalla:/ Olen syönyt lääkettä aina sen 1 tabl. ja nyt tein vähennyksen todella hitaasti syömällä puolikasta tabua 2 kk ja nyt olen syönyt 1/4 tabua 2 viikkoa ja olo on karmeeeeeeeee:/ Kädet ja jalat kylmää ja puutuilee, henkeä ahdistaam huimaa, oksettaa, paleltaa koko ajan, lihakset jumii aivan kamalasti, väsyttäää, näkö sumenee kummasti....Oireet alkoivat tälläisenä kun aloin syödä tuota 1/4 tabl. ....mulla on lääkäri ensi viikolla ...tänä aamuna nostin lääkkeen takas puolikkaaseen:/ on se kai vaan uskottava että mä en pysty elämään ilman tota lääkettä...nää oireet on niin kamalat että näitä ei vaan kestä. Mihinkään en voi mennä näillä oloilla....sit vielä lääkäri sanoo et ssri-lääkkeisiin ei tule riippuvuutta, mitäs tää sit on??? Olisin kiitollinen jos joku voisi kertoa omista kokemuksistaan kun lopettaa tämän ryhmän lääkkeitä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu