Onko matkaajia, jotka olisivat tehneet New Yorkista länteenpäin autoreissua? Olisi mukava kuulla minkä osavaltioiden kautta ajelitte, kuinka usein pysähdyitte ja olitteko missään matkan varrella useampaa yötä? Meillä olisi tarkoitus viettää neljä viikkoa jenkeissä perheen kanssa ja tarkoitus olisi olla alkuun n. kolme yötä nykissä, josta lähdettäisiin sitten ajelemaan. Los Angeles pitäisi sisältyä matkan yhtenä etappina lännessä mutta muuten se päättyisi Renoon, jossa asuvat meidän sukulaiset... Rahaa reissu vie, se on jo tiedossa, mutta kaikki vinkit ja matkakokemukset sekä plussat ja miinukset kiinnostaa. Harmittaa hirveästi kun aika on rajallinen, neljä viikkoa on lomien takia maksimi! Ja meidänkin reissu on vasta kaavailuasteella. Aikaisempaa kokemusta autoillen jenkkilässä on vain Renosta Vegasiin, ilman lapsia!
Autoillen idästä länteen? Noin aika ja valtiot?
6
818
Vastaukset
- huh huh
katsoa kartaa vähän tarkemmin ja kuinka kaukana se länsi oikein on?
- matkailija-x
Kannattaa esim. googlata road trip east coast west coast tai tsekata tämä http://www.roadtripamerica.com/, löytyy vinkkejä reitin suunnitteluun ja pysähdyspaikkoihin.
Neljä viikkoa on tosiaan aiak lyhyt aika, kun aiotte olla New Yorkissa aluksi ja lopuksi varmaan vielä useita päiviä Renossa. Kun takapenkillä on lapsia, ei voi matkustaa aikuisten jaksamisen mukaan, eli ajomatka päivittäin ei voi olla järjettömän pitkä. Ihan lyhimmilläänkin matka on n 4500 km moottoriteitä pitkin ja jos haluaa poiketa reitiltä pikkuteille ja nähtävyyksiä katsomaan (mikä lienee tarkoitus), se voi helposti olla 6000 km.
Yksi vaihtoehto olisi lentää New Yorkiin, olla siellä pari päivää ja lentää vaikka Chicagoon jollain halpalentoyhtiöllä ja jatkaa sieltä autoillen matkaa. Olen tehnyt näitä reissuja useampiakin. Ensimmäinen reissumme oli juuri 4 viikon mittainen New Yorkista San Franciscoon, mutta emme ajaneet suoraan, vaan kiertelimme välillä etelässä, välillä pohjoisemmassa. Voit vilkaista näitä tekemiäni reissuja blogisivultani ( www.jukksa.blogspot.com ), niin saat vähän esimakua kilometreistä, kustannuksista ym.
Jos olette innokkaita autoilijoita, niin helpostihan tuosta suoriutuu ja ehtii paljon nähdäkin. Onko teillä lapset mukana ja minkä ikäiset, sillä sehän varmaan vaikuttaa ajomatkoihin ja mitä halutaan nähdä. Itse olen ajellut vain aikuisessa seurassa kahdestaan ja silloin ainakin on päästy helposti yhteisymmärrykseen kaikesta. Meille on sopinut hyvin periaatteeksi, että 300 mailia (500 km) on maksimimatka yhdelle päivälle. Välillä ajetaan tietysti lyhyempiäkin matkoja, mutta tuo 300 mailia on helppo suorittaa noilla teillä ja autoilla. Cruiseri vie tasaista vauhtia ja ohitukset suoritetaan kaistaa vaihtamalla. Se on sellaista leppoisaa nojatuolimatkailua suomalaiseen tai eurooppalaiseen liikenteeseen verrattuna.- Matkalle halutaan...
Kiitos vastauksista. On mukava kuulla matkoista ihmisiltä, jotka ovat toteuttaneet niitä. Meillä olisi tosiaan lähdössä mukaan kolme lasta, joten autoillen lasten ehdoilla. Ja koska ajatuksena oli yöpyä pari yötä ainakin Nykissä ja sitten lopuksi Renossa useampi niin meidän pitäisi ajaa siis pidempiä aikoja päivässä... Mutta suunnitellenhan kaikki sitten lutviutuu. Nuorin matkalainen on jo konkari, on tottunut menemään, ainut kuka nurisee on keskimmäinen. Matkan pysähdyspaikkoihin olisikin kiva sisällyttää jotain mikä myös kiinnostaisi keskimmäistä, että jaksaa odottaa aina määränpäähän :) Ja hei Jukk Sa, kävin pikaisesti blogissasi, pitää perehtyä siihen ihan ajan kanssa, kiitos kun laitoit sen, on valtavasti apua varmasti! Sekä mielenkiintoinen ehdottomasti!!!
- Easttowestandback
Matkalle halutaan... kirjoitti:
Kiitos vastauksista. On mukava kuulla matkoista ihmisiltä, jotka ovat toteuttaneet niitä. Meillä olisi tosiaan lähdössä mukaan kolme lasta, joten autoillen lasten ehdoilla. Ja koska ajatuksena oli yöpyä pari yötä ainakin Nykissä ja sitten lopuksi Renossa useampi niin meidän pitäisi ajaa siis pidempiä aikoja päivässä... Mutta suunnitellenhan kaikki sitten lutviutuu. Nuorin matkalainen on jo konkari, on tottunut menemään, ainut kuka nurisee on keskimmäinen. Matkan pysähdyspaikkoihin olisikin kiva sisällyttää jotain mikä myös kiinnostaisi keskimmäistä, että jaksaa odottaa aina määränpäähän :) Ja hei Jukk Sa, kävin pikaisesti blogissasi, pitää perehtyä siihen ihan ajan kanssa, kiitos kun laitoit sen, on valtavasti apua varmasti! Sekä mielenkiintoinen ehdottomasti!!!
Ruuhkakivi kaverinsa kanssa ajelee rannikolta rannikolle jatkuvasti. Paljon kuvia ja muuta juttua sivuilla
usvaaputkeenpistecom
- Anssi K.
Me ajettiin kahdessa viikossa Washingtonista Los Angelesiin. Rytminä oli, että yhtenä päivänä ajettiin joku 900-1300 km ja sitten jäätiin pariksi päiväksi paikalleen ihmettelemään maisemia. Ajettiin kutakuinkin seuraavaa reittiä:
Washington-Virginia-West Virginia-Kentucky-Tennessee-Arkansas-Oklahoma-Texas-New Mexico- Arizona-Utah-Nevada-Los Angeles.
Kaksi viikkoa riitti ihan hyvin. Auto oli Pontiac Grand Am, ihan kelpo kiesi. Yövyttiin motelleissa, Days Inn ja Best Western useimmin. Ajopäivinä syötiin sämpylöitä autossa (ettei tarvinnut pysähtyä) ja muina päivinä peruspikaruokaa. Ensi kerralla on tarkoitus ajaa pohjoista reittiä Bostonista Portlandiin/Seattleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167150- 1972510
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021947En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708