Yksin festareilla?

livemusiikki

Onko kellään kokemusta (rock)festareilla käymisestä yksin? Itse harkitsen meneväni tänä kesänä, jos rohkeus riittää. Olen noin muuten tottunut olemaan yksin, mutta yleisötapahtuma, jonne kaikki toiset oletettavasti saapuvat kaveriporukoissa pitämään hauskaa, voi ottaa lujille. Herättääkö yksinäinen ihminen (nainen) kummastusta tai vihamielisyyttä festariväessä?

8

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmm.

      Yleensä yksinäisiä ihmisiä ignoorataan, ja et todennäköisesti herätä vihamielisyyttä tai kummastustakaan. Ihmiset kyllä osaavat lukea päältäpäin että et pidä paikoista, joissa on paljon ihmisiä, ja jättävät sinut rauhaan, paitsi jos sattuvat olemaan ihan umpikännissä.

      Jos olet mitäänsanomattoman näköinen rillipäinen nörttityttö, niin sinut ignoorataan varmasti, koska sellaisten kanssa ei edes puhuminen suju, kun kääntävät päänsä poispäin ja näyttävät muutenkin vaivautuneilta, jos heille tulee jotakin puhumaan.

    • moraalinen krapula

      Siellä vaan monesti törmää miehiin jotka ei muista olevansa naimisissa kuin vasta aamulla.

    • -------

      Ei varmaankaan. En tosin ole itse ollut oikeilla festareilla, en yksin enkä porukassa, mutta luulisin, että musiikkia kuunnellessa ja bändejä katsellessa on ihan sama, onko sinulla siinä kavereita vai ei. Voithan hyvällä tuurilla löytääkin sieltä jonkun porukan, jonka kanssa hengailla.

    • Olen kahlannut kolmet festarit läpi ihan yksin. Nautin siitä tunteesta, että sain sekoilla ja riehua musiikin tahdissa anonyymina ihan miten halusin. Osa porukasta katsoi minua huvittuneena, mutta se ei haitannut, sillä enhän minä tuntenut ketään. Ei tarvinnut pelätä nolaavansa itseään.

      Pidän festareita lähinnä vuoden irrottelutapahtumana, jonne menen purkamaan kaiken vuoden aikana patoutuneen energian ja pidän hauskaa sydämeni kyllyydestä. Yksin olen mennyt, koska kukaan ei ole tahtonut tulla mukaani. Tai oli minulla kerran eräs kaveri mukana, mutta tunsin hänen vain latistavan tunnelmaani. Kaverini tahtoi vain istua nurmikolla tekstaten samalla toiselle kaverilleen. Jos hän ei tekstannut, niin hän haukkui huonompia bändejä. Minä taas voin fiilistellä ns. huonompaakin musiikkia, kunhan siinä on edes vähän vipinää. Löydän kaikesta kuitenkin jotain hyvää.

      Ole rohkea ja mene vain yksin. Tunnelma on keikoilla tarttuva, ja osaat varmasti pitää itseksesi hauskaa, jos olet kerta tottunut olemaan muutenkin yksin. Kukaan tuskin kiinnittää sinuun mitään erikoisempaa huomiota eli sen pelossa ei ainakaan kannata jättää hauskanpitoa väliin.

    • fassfafsafa

      Eipä tuossa taida olla mitään sen kummempaa kuin jos porukassa kävisit.

      • Mukaan?

        Kelpaisiko seurani sinulle? Olen myös nainen, mutta jo vähän vanhempi.


    • this charming man

      Samaa kysymystä olen pohdiskellut itsekin tässä kovasti viime viikkoina. Tänä kesänä kun olisi eräs festari jonka line-up on todella mielenkiintoinen, mutta joka ei huonoa musiikkia kuuntelevia kavereitani kiinnosta.

      Olen kyllä käynyt klubi/areenakeikoilla ennenkin yksin, mutta jotenkin tuo festariympäristö pelottaa kun kaikki ovat siellä kuitenkin kaveriensa kanssa. Toisaalta, onhan festareilla se hyvä puoli että keikkojen välisenä aikana on kyllä helppo hukkua sinne ihmismassan sekaan eivätkä muut jaksa kiinnittää huomiota siihen kuka on kenenkin kanssa. Keikkojen katselussahan ei sinänsä ole mitään ongelmaa yksin, mutta lähinnä se niiden välinen aika pelottaa ja sitä helposti voi kuvitella ihmisten tuijottavan itseään ja muuta mukavaa.

      Luulenpa kuitenkin että lähden. Ehkä pitää vain ottaa sellainen "who cares"-asenne ja muutama olut alle rentoutukseksi.

      • M

        Olen ollut yksin festareilla ja tunnen ihmisiä, jotka käy yksin festareilla. Ei kukaan tuijota!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      178
      7435
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      235
      4071
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      72
      3374
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      90
      2991
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      17
      2247
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2085
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      13
      1904
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      35
      1551
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      46
      1456
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      47
      1401
    Aihe