Onko kellään kokemusta (rock)festareilla käymisestä yksin? Itse harkitsen meneväni tänä kesänä, jos rohkeus riittää. Olen noin muuten tottunut olemaan yksin, mutta yleisötapahtuma, jonne kaikki toiset oletettavasti saapuvat kaveriporukoissa pitämään hauskaa, voi ottaa lujille. Herättääkö yksinäinen ihminen (nainen) kummastusta tai vihamielisyyttä festariväessä?
Yksin festareilla?
8
643
Vastaukset
- hmmm.
Yleensä yksinäisiä ihmisiä ignoorataan, ja et todennäköisesti herätä vihamielisyyttä tai kummastustakaan. Ihmiset kyllä osaavat lukea päältäpäin että et pidä paikoista, joissa on paljon ihmisiä, ja jättävät sinut rauhaan, paitsi jos sattuvat olemaan ihan umpikännissä.
Jos olet mitäänsanomattoman näköinen rillipäinen nörttityttö, niin sinut ignoorataan varmasti, koska sellaisten kanssa ei edes puhuminen suju, kun kääntävät päänsä poispäin ja näyttävät muutenkin vaivautuneilta, jos heille tulee jotakin puhumaan. - moraalinen krapula
Siellä vaan monesti törmää miehiin jotka ei muista olevansa naimisissa kuin vasta aamulla.
- -------
Ei varmaankaan. En tosin ole itse ollut oikeilla festareilla, en yksin enkä porukassa, mutta luulisin, että musiikkia kuunnellessa ja bändejä katsellessa on ihan sama, onko sinulla siinä kavereita vai ei. Voithan hyvällä tuurilla löytääkin sieltä jonkun porukan, jonka kanssa hengailla.
Olen kahlannut kolmet festarit läpi ihan yksin. Nautin siitä tunteesta, että sain sekoilla ja riehua musiikin tahdissa anonyymina ihan miten halusin. Osa porukasta katsoi minua huvittuneena, mutta se ei haitannut, sillä enhän minä tuntenut ketään. Ei tarvinnut pelätä nolaavansa itseään.
Pidän festareita lähinnä vuoden irrottelutapahtumana, jonne menen purkamaan kaiken vuoden aikana patoutuneen energian ja pidän hauskaa sydämeni kyllyydestä. Yksin olen mennyt, koska kukaan ei ole tahtonut tulla mukaani. Tai oli minulla kerran eräs kaveri mukana, mutta tunsin hänen vain latistavan tunnelmaani. Kaverini tahtoi vain istua nurmikolla tekstaten samalla toiselle kaverilleen. Jos hän ei tekstannut, niin hän haukkui huonompia bändejä. Minä taas voin fiilistellä ns. huonompaakin musiikkia, kunhan siinä on edes vähän vipinää. Löydän kaikesta kuitenkin jotain hyvää.
Ole rohkea ja mene vain yksin. Tunnelma on keikoilla tarttuva, ja osaat varmasti pitää itseksesi hauskaa, jos olet kerta tottunut olemaan muutenkin yksin. Kukaan tuskin kiinnittää sinuun mitään erikoisempaa huomiota eli sen pelossa ei ainakaan kannata jättää hauskanpitoa väliin.- fassfafsafa
Eipä tuossa taida olla mitään sen kummempaa kuin jos porukassa kävisit.
- Mukaan?
Kelpaisiko seurani sinulle? Olen myös nainen, mutta jo vähän vanhempi.
- this charming man
Samaa kysymystä olen pohdiskellut itsekin tässä kovasti viime viikkoina. Tänä kesänä kun olisi eräs festari jonka line-up on todella mielenkiintoinen, mutta joka ei huonoa musiikkia kuuntelevia kavereitani kiinnosta.
Olen kyllä käynyt klubi/areenakeikoilla ennenkin yksin, mutta jotenkin tuo festariympäristö pelottaa kun kaikki ovat siellä kuitenkin kaveriensa kanssa. Toisaalta, onhan festareilla se hyvä puoli että keikkojen välisenä aikana on kyllä helppo hukkua sinne ihmismassan sekaan eivätkä muut jaksa kiinnittää huomiota siihen kuka on kenenkin kanssa. Keikkojen katselussahan ei sinänsä ole mitään ongelmaa yksin, mutta lähinnä se niiden välinen aika pelottaa ja sitä helposti voi kuvitella ihmisten tuijottavan itseään ja muuta mukavaa.
Luulenpa kuitenkin että lähden. Ehkä pitää vain ottaa sellainen "who cares"-asenne ja muutama olut alle rentoutukseksi.- M
Olen ollut yksin festareilla ja tunnen ihmisiä, jotka käy yksin festareilla. Ei kukaan tuijota!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1396725MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny605840Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884509NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun994426Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1574231Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.911588- 3941476
- 821339
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301335Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?421112