tetralysal

Hei!

Haluaisin kokemuksia siitä kuinka nopeasti teillä on antibiootit vaikuttaneet ihoon? vai ovatko ollenkaan?
Itse olen syönyt reilun kuukauden mutta en ole huomannut jurikaan vaikutuksia. Täytyykö minun vain jatkaa kärsivällisesti niiden popsimista vai miten? Onko jollain mennyt jopa 2 kk ennen kuin huomaa mitään tapahtuneen?

kiitos paljon jos viitsitte kommentoida!
9308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itse en saanut apua antibiooteista, joten päätin olla syömättä mitää lääkkeitä. Nyt saanut kohtuu hyvin kuriin ruokavalion muutoksella vähä hiilihydraattiseen, sekä acnicyl hoitosarjan käytöllä.

Äänestä

Mä oon syönyt Tetralysalia... Ne alko vaikuttaa mulla kyllä jo muutamassa päivässä ja vaikutus kesti kans viel jonku aikaa lopettamisen jälkeen. Mitään sivuvaikutuksia ei ollut. Mun akne oli jotain keskivaikeeta, eikä se palannut enää niin voimakkaana takaisinkaan, tiedä sitten onko se antibiootin vai ajan kulumisen ansiota.
Luulisin että sun tapauksessa kannatais kysyä jotain muuta lääkettä akneen, kun vaikuttaa siltä ettei niillä antibiooteilla oo tarpeeksi tehoa sun iholle.

Äänestä

kaikilla toimi laisinkaan. Kyllä tuossa ajassa pitäisi jo näkyä tuloksia

Äänestä

Moro,

18v poika. Mulla näky muutos viikossa ja kolmen viikon kuluttua iho jo "hyvä"
Kuuri loppu 2vk sit ja *pam* nyt olenkin taas finninaama... vituttaa.

Äänestä
  • siinä yleensä käy, iho on ok vain kun syö antibioottia, kun sen lopettaa niin iho taas huononee, loogista

    Äänestä

Mä sain yli puolen vuoden kuurin ja muutos kasvoissa alkoi näkyä vasta parin kuukauden jälkeen. Myöhemmin sain uusiksi saman reseptin. Auttoi!

Äänestä

Isekkin olen moisia nappeja popsinut kohta vuoden.. Akne parantui vähän, mutta ei niin paljon etteikö vieläkin ...ttaisi

Äänestä
  • Mulla oli viime vuonna Tetralysalit käytössä. Kesti ainakin sen 2kk ennen kuin alkoi mitään pysyvää muutosta näkymään. Maltti on valttia :) Ja kannattaa niiden lisäksi käyttää jotain paikallishoitoa, itsellä oli/on Skinorenia.

    Äänestä

  • auttoi ! kirjoitti:

    Mulla oli viime vuonna Tetralysalit käytössä. Kesti ainakin sen 2kk ennen kuin alkoi mitään pysyvää muutosta näkymään. Maltti on valttia :) Ja kannattaa niiden lisäksi käyttää jotain paikallishoitoa, itsellä oli/on Skinorenia.

    Itse en huomannut suurta apua, joten päätin jättää lääkkeet ja syödä mielummin terveellisesti ja näin saada parempia tuloksia ja samalla paljon parempi keholle/mielelle. Eli vitamiinit kuntoon ja nopeita hiilihydraatteja kannattaa välttää. Ja sitten oikeanlainen ihonpuhdistus kosteutus. Siinä avain asioita aknen hoidossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä_ kirjoitti:

Hei!

Haluaisin kokemuksia siitä kuinka nopeasti teillä on antibiootit vaikuttaneet ihoon? vai ovatko ollenkaan?
Itse olen syönyt reilun kuukauden mutta en ole huomannut jurikaan vaikutuksia. Täytyykö minun vain jatkaa kärsivällisesti niiden popsimista vai miten? Onko jollain mennyt jopa 2 kk ennen kuin huomaa mitään tapahtuneen?

kiitos paljon jos viitsitte kommentoida!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu