näköjään asalttikoneet tulleet kaupunkiin. olisi hieno asia jos vedettäisiin johonkin parinkilsanlenkki uutta päälystettä, niin rullaluistelua harrastavat pääsisivät myös nauttimaan täysinmitoin harrastusestaan. ei tulisikalliiksi kun laitteet ovat jo täällä. sit kun viellä löytäisi paikan jossa venetön voisi kalastaa ja nauttia ahdin antimista. muuten yes niin ei tarvis turhautua teihin ukilaisiin vaan lomat menisi kalstelessa ja luistelessa....
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jossakaikkisaisiennenluisteluaopetellakirjoittamaan.
jokapyyhkisinäidentäysinuusavuttomienpaskasenperseenpuhtaaksihiekkapaperillajopavieläpesisija esinahankinvetäsitupestapois
se, olin 4v kun opinluistelemaan , 7v kun aloitin opettelemaan kirjoittamista....
Eihän ukissa tai edes lähimaillakaan ole KAUPUNKIA???
tuossa 600 kilsan päässä 5 miljoonaianen pietari...
ojanpohjalla asut....kait et ole kaupunkia ikinä tosiaan nähnyt...
IchTsiih! Ojanpohjal o allergia aiheuttavi horsmi. Mrsmatte kans ei ol leikkimine, mene näsduuki käytöks hyvinki pia
ulottuuko joku kaistale näistä ihan rantaan asti: http://uusikaupunki.fi/docs/kaupsu/kalastusmaaraykset_ja_kartta_2010_netti.pdf
Uudenkaupungin kaupungin kalavedet
Uudenkaupungin kaupungin omistamilla vesialueilla on onkiminen, pilkkiminen ja uistimenheitto sallittua kaikille ilman vesialueen omistajan lupaa asuinpaikasta riippumatta. Uistimenheittoa ja vetouistelua varten on maksettava valtion kalastuksenhoitomaksu.
Kalastuskilpailut edellyttävät kaupunkisuunnittelu ja maankäyttöosaston lupaa.
Lupien myynti:
Verkonmerkkejä ja muita lupia vapaa-ajan kalastajille myydään Uudenkaupungin karttapalvelussa, matkailutoimistossa ja yhteispalvelupiste Passarissa (osoitteet alla).
Lisäksi Riskilässä myydään verkonmerkkejä (ei muita lupia).
Kalastuksen valvonta:
Kalastuksen valvontaan kaupunki asettaa valan tehneitä kalastuksenvalvojia. Kalastuksenvalvojan oikeudet on määritelty kalastuslain 13. luvussa.
Kalastuksen valvojat todistavat asemansa henkilöllisyystodistuksella ja kaupungin valtakirjalla. Luvattomat pyydykset takavarikoidaan ja ne voi noutaa vesialueen omistajalta maksua vastaan.
Hyviä kalastusilmoja!