Jakohihnan säätö

Miten K10 jakohihnan kireys määritetään sopivaksi. Vaihdoin uuden mutta kiristysrullassa ei ollut jousta ja arviostaan väänsin ruuvarilla ja kiristin mutterin.
51353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jousi. Eikö ollut. Se on vähän omituinen, laukeaa helposti irti. Sillä jousella säätyy oikeaan kireyteen. Sitten pitää vielä tarkistaa, että hihnapyörien merkit ovat oikeissa kohdissa eli akselit oikeassa tahdissa keskenään. Sitten lukitaan kiristyspyörä siihen asentoon. Suojus kiinni. Moottorin korvake kiinni. Hihnapyörä kiinni ja laturin hihnan kiristys.

Äänestä
  • nimeltään jakopäänhihna on syvältä per...stä!Turhaa rahanmenoa,huollontarvetta ja kylmä rinki takamuksessa odottaa laukeeko tänään,huomenna,onko vaihdettu,koska ja onko vaihdettu kunnolla.Huoltokirjoihin turha luottaa ja kaikenmoista vaihtajaa.Itekkin noita huoltokirjoja aikoinaan"päivitellyt"tarpeen mukaan:hihnanvaihto,jarruneste,huoltoja,ilmastointi...myynnin/vaihtamisen tullessa eteen.Leimasimena käyttänyt jotain vanhaa ravintolan pääsylippuleimasinta=)täydestä mennyt,hiukka suttuisena.Heh=)

    Äänestä

  • Kuulin jälkeenpäin että jousen voi ottaa säädön jälkeen pois. Ettei siis tipu. Olisi pitänyt ostaa mutta vielä on toiminut :)

    Äänestä

  • Niinpä ne hihnapyörien merkit.
    Mystinen asia, kun mistään (netistä) en ole löytänyt ohjetta, että mikä merkki minkäkin kohdalle, siis ajoitus pitäisi säätää just kohdalleen, eikä melkein.
    Nokka-akselin pyörässä on mm. viiva ja sen kummallakin puolella nuolet, alaoikealla plokissa 4 viivaa?
    Alkää sanoko, että ei pidä tehdä, jollei tiedä, tai katso korjausoppaasta, siis mitkä merkit minkäkin kohdalle?

    Äänestä

  • samalla mitalla kirjoitti:

    nimeltään jakopäänhihna on syvältä per...stä!Turhaa rahanmenoa,huollontarvetta ja kylmä rinki takamuksessa odottaa laukeeko tänään,huomenna,onko vaihdettu,koska ja onko vaihdettu kunnolla.Huoltokirjoihin turha luottaa ja kaikenmoista vaihtajaa.Itekkin noita huoltokirjoja aikoinaan"päivitellyt"tarpeen mukaan:hihnanvaihto,jarruneste,huoltoja,ilmastointi...myynnin/vaihtamisen tullessa eteen.Leimasimena käyttänyt jotain vanhaa ravintolan pääsylippuleimasinta=)täydestä mennyt,hiukka suttuisena.Heh=)

    Jouduin tekemään sinust ilmoituksen ylläpidolle. Kirjoittamasi juttu ei ole hyväksyttävää ja mietin että olisiko tuossa jopa aihetta tehdä ilmoitus jopa poliisille? Sinunlaiset henkilöt aiheuttaa juuri niitä suuria ongelmia näissä autohuolloissa yms luotetaan merkintöihin jotka on tekaistu itse?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harmimpi kirjoitti:

Miten K10 jakohihnan kireys määritetään sopivaksi. Vaihdoin uuden mutta kiristysrullassa ei ollut jousta ja arviostaan väänsin ruuvarilla ja kiristin mutterin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu