VL-pedofiilien tuomiot mediassa

Saavathan he palata seurakuntaan vapauduttuaan vankilasta?

"Isälle jättilasku lasten hyväksikäytöstä
Perjantai 18.9.2009 klo 13.46

Omien tyttäriensä vuosia jatkunut törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö vie lappeenrantalaisen perheenisän kahdeksaksi vuodeksi vankeuteen.

Lisäksi hän joutuu maksamaan lapsilleen liki 150 000 euron korvaukset.

Nuorempi lapsista oli vasta kahdeksan vuoden ikäinen hyväksikäytön alkaessa.

Lappeenrannan käräjäoikeus katsoi, että vuonna 1949 syntynyt mies oli syyllistynyt törkeän hyväksikäytön lisäksi myös sukupuoliyhteyteen lähisukulaisten kesken. Hyväksikäyttö oli jatkunut yli kahdeksan vuoden ajan.

Oikeus katsoi, että vuosia jatkunut säännöllinen hyväksikäyttö oli vahingoittanut lasten henkistä terveydentilaa vakavasti. Perheenisä ei käyttänyt fyysistä väkivaltaa, vaan lasten nuoreen ikään liittyvää ymmärtämättömyyttä tekojen seksuaalisesta luonteesta. Myöhemmin hän käytti henkistä painostusta tyttärien tahdon murtamiseksi.

Käräjäoikeus katsoi, että mies oli toiminut suunnitelmallisesti estääkseen rikosten ilmitulon. Oikeus piti tekoja erittäin vahingollisina sekä erityisen vakavina ja moitittavina. Oikeus tuomitsi isän maksamaan tyttärilleen yhteensä yli 145 000 euron korvaukset."


"Isä ja setä käyttivät lapsia hyväksi - kahdeksan vuotta vankeutta
Perjantai 3.7.2009 klo 19.23
Alaikäisten lasten pitkäkestoinen hyväksikäyttö toi ehdottoman vankeustuomion keskisuomalaiselle miehelle ja hänen veljelleen.

Sanomalehti Keskisuomalaisen mukaan Jyväskylän käräjäoikeus tuomitsi vuonna 1970 syntyneelle miehelle kahdeksan vuotta vankeutta neljästä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja kolmesta sukupuoliyhteydestä lähisukulaisten kesken. Tuomittu 39-vuotias mies syyllistyi rikoksiin vuosina 1998-2008 tekemällä neljälle tyttärelleen useita kymmeniä kertoja seksuaalisia tekoja. Lapset olivat tekoaikaan 7-14-vuotiaita.

Helsingin Sanomien mukaan käräjäoikeus katsoi, että teot aiheuttivat lapsille erityistä vahinkoa siksi, koska tekijänä oli oma isä.

Lasten 21-vuotias setä sai kahden vuoden ja neljän kuukauden ehdottoman vankeustuomion. Syyttäjä vaati myös sedälle tuomiota törkeistä lasten seksuaalisista hyväksikäytöistä, mutta oikeus luki tuomion neljästä nuorena henkilönä tehdystä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja kolmesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Lasten setä oli ollut kerran sukupuoliyhteydessä häntä nuoremman, tekoaikaan 15 vuotta täyttäneen, sisarensa kanssa.

Oikeudenkäynnin asiakirjat ovat salaisia 60 vuoden ajan."
41677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

No huh huh. Toivottavasti tappavat itsensä vankilassa!

Äänestä
  • aiheuttaa noston

    Äänestä

  • Tai sitten viettää koko vankeusaikansa "pelkääjien" osastolla muiden perverssien kanssa. Saapahan lisää vaikutteita kieorutumiensa toteuttamiseen...

    Äänestä

synneillä 60 vuotta.

Äänestä
  • Lasten raiskaamisen syntiin ei kannata sortua.

    Äänestä

  • Ne raiskatut lapset tosiaan "herkuttelevat" näillä tekosilla 60 vuotta ja ylikin, kun heidät on 7-14-vuotiaina raiskattu. Ja toisessa tapauksessa nuorempinakin.

    Äänestä

  • Herätysliikkeellä ei mene hyvin...Vanhoillislestadiolaisuuteen tämäntyyppiset vakavat rikokset liittyvät nyt siksi, että hyväksikäytön uhreja on perheissä ja rauhanyhdistyksen taholta kehotettu vaikenemaan koska "anteeksi annettuja syntejä ei saa muistella". uhrit on päinvastoin syyllistetty ja vaadittu vain jättämään asait sikseen. He eivät ole saaneet apua itselleen. Hyväksikäytön uhri tarvitsee pitkäaikaista terapiaa.

    SRK:n johtajat itse opettavat lainvastaista mallia selittäessään että rippisalaisuus muka velvoittaisi kaikkia. Tvallista maallikoa ei sido mikään rippisalaisuus silloin kun on rikoksesta kyse. Kirkkolain mukan rippisalaisuus ei koske muita kuin pappeja ja kirkon lehtoreita.

    Kuka muu hyvänsä on rippi-isä tai -äiti, hänen on aina kerrottava rikoksista viranomaisille.
    Vanhoillislestadiolainen liike on historiansa suurimmassa kriisissä sitten 1960-luvun.

    Äänestä

  • on bedofiili tapauksia tullut ilmi n. 100 ja niistä puolet vl liikeestä. Siis tullut ilmi miten paljon on vaiennettu ja esiin tulematta.
    Rakkaat veljet ja sisaret on tullut aika tunnustaa synnit ja puhdistaa pöytä.

    Äänestä

  • Kuulehan vl-salaaja, pedofilia on rikos.

    Tyttäret saivat tehdä rikosilmoituksen isästään vasta erottuaan yhteisöstänne, siihen saakka heidän oli pakko salata rikos!

    Oletko itsekin pedofiili?

    Äänestä

  • herkkua elämän ajaks kirjoitti:

    Ne raiskatut lapset tosiaan "herkuttelevat" näillä tekosilla 60 vuotta ja ylikin, kun heidät on 7-14-vuotiaina raiskattu. Ja toisessa tapauksessa nuorempinakin.

    Voittonen olisi vietävä katsomaan halveksimiensa uhrien elämää ja kärsimyksiä, niin saattaisi salaaminen loppua!

    Äänestä

  • tehkää parannus kirjoitti:

    on bedofiili tapauksia tullut ilmi n. 100 ja niistä puolet vl liikeestä. Siis tullut ilmi miten paljon on vaiennettu ja esiin tulematta.
    Rakkaat veljet ja sisaret on tullut aika tunnustaa synnit ja puhdistaa pöytä.

    "Maallikko-rippi-isän" vaikemnemis- ja salaamisvelvollisuus sekä "yhteisön maine"...

    Haistakaa SRK paska.

    Äänestä

"Hyväksikäyttö oli jatkunut yli kahdeksan vuoden ajan.

Oikeus katsoi, että vuosia jatkunut säännöllinen hyväksikäyttö oli vahingoittanut lasten henkistä terveydentilaa vakavasti"

Todennäköisesti mies aina "katui" ja sai syntinsä anteeksi toiselta VL:ltä. Sitten hän taas sortui samaan syntiin. Ja sama toistui koko KAHDEKSAN VUODEN ajan.

"Tuomittu 39-vuotias mies syyllistyi rikoksiin vuosina 1998-2008 tekemällä neljälle tyttärelleen useita kymmeniä kertoja seksuaalisia tekoja."

Sama juttu tässä toisessakin tapauksessa.

" Perheenisä ei käyttänyt fyysistä väkivaltaa, vaan lasten nuoreen ikään liittyvää ymmärtämättömyyttä tekojen seksuaalisesta luonteesta. Myöhemmin hän käytti henkistä painostusta tyttärien tahdon murtamiseksi.

Käräjäoikeus katsoi, että mies oli toiminut suunnitelmallisesti estääkseen rikosten ilmitulon"

Painostus oli varmaankin mallia "anteeksiannetuista asioista ei saa puhua", vaikka sama kuvio toistui jatkuvasti VL-lööperistä huolimatta.

Äänestä
  • Mutta toisaalta SRK ei heitä haluakaan parantaa, vaan salata rikokset oman maineensa vuoksi!

    Voittonen syytteeseen!

    Äänestä

  • Nostetaas hyvä ketju ylös ettei huku kaikkiin turhiin avauksiin.

    Äänestä

Pyysiköhän hän kahdeksan vuoden ja satojen raiskausten ajan aina raiskauksen jälkeen anteeksi perivanhoillislestadiolaiseen tapaan ja sai näin lapset hiljaisiksi?

Tyttärien suut olivat tukitut siihen saakka kunnes erosivat vl-yhteisöstä ja tekivät rikosilmoituksen kun vl-salaamisvelvollisuus ei enää heitä koskenut!

SAIRAS, todella sairas yhteisö!!!

Äänestä
  • ------------------------

    Äänestä

Järkyttävää! Noin se toimii se VL-anteeksianto.....

Äänestä
  • SRK:n johtomies Olavi Voittonen puolustaa pedofiiliystäviään katkeraan loppuunsa saakka, eikä häntä kiinnosta uhrit ollenkaan. Ovatko pedofiilien lapsiuhrit turhia vl-liikkeelle? Pitäisikö heidät lopettaa, että loppuisi tämä ilmiantaminen?

    Äänestä

Aika erota kirkosta protestiksi! Ja pistäkää palautetta kirkolle perään että erositte SRK:n pedofiilien suojelun vuoksi.

https://www.eroakirkosta.fi

Äänestä
  • Tehty. Ja mihin sitä palautetta voi laittaa jossa kerron että erosin VL-liikkeen takia?

    Äänestä

Johan on vilkas palstapäivä.

Äänestä

Miksi Melperin avaukset nostetaan muiden edelle?

Äänestä

palstalle. Sattuuko olemaan tuttujasi, sukulaisia?

Äänestä
  • Tekijät ovat VL:iä. Siten liittyy.

    Äänestä

  • .......... kirjoitti:

    Tekijät ovat VL:iä. Siten liittyy.

    Se on syynä siihen, että vl-pedofiilit ovat saaneet vuosikymmeniä mellastaa ihan rauhassa ja SRK:n suojeluksessa.

    Uhreja on tuhansia.

    Äänestä

  • salaisuus"! kirjoitti:

    Se on syynä siihen, että vl-pedofiilit ovat saaneet vuosikymmeniä mellastaa ihan rauhassa ja SRK:n suojeluksessa.

    Uhreja on tuhansia.

    Toivottavasti lahko on nyt tiensä päässä.

    Äänestä

Ottamatta kantaa kyseisiin tapauksiin, mitenköhän suhteellisen pienessä ihmisjoukossa tuollainen tuomio käytännössä näkyy? Onko kaikkien seurakuntalaisten tiedossa miksi tietty henkilö on lusimassa vai valehteleeko tekijän perhe henkilön olevan vain muuttanut muualle tai olevan väliaikaisesti ulkomailla? Muuttaako tuomittu vapauduttuaan toiselle paikkakunnalle, eroaako hän VL-liikkeestä vai palaako kotisiioninsa jäseneksi?

Entä hylkääkö suku hänet täysin, lapsensa varmaan tuskin haluavat olla enää missään tekemisissä, mutta entäs vaimo ja ystävät?

Äänestä
  • “Yli kahden vuoden ajan ovat muutamat vl-kristityt olleet yhteydessä SRK:hon tämän pf-ongelman vuoksi. He ovat tarjonneet ammattiapua, esittäneet kirjoituksia Päivämieheen ja Siionin Lähetyslehteen, pyytäneet puhujainkokouksiin alustuksia pf-aiheesta, ja vaatineet leirityöntekijöille koulutusta lastensuojelurikosten välttämiseksi. Ovat kehottaneet purkamaan räjähteen ennen kuin se laukeaa vl-herätysliikkeen kylkeen.

    Mutta mitä tekivät SRK:n veljet? Kokivat asian henkilökohtaisena loukkauksena, hyökkäsivät vastaan, vaikka heitä pyydettiin yhteiseen rintamaan. Huolestuivat pedofiilejä arvostelleiden vl-kristittyjen sieluntilasta. Puhuivat törkeistä yhteydenotoista, vikovasta mielestä, väärästä asenteesta, lihavaisista lampaista ja eriseuran lietsomisesta. Syyttivät SRK-urallaan epäonnistuneiksi ja siten katkeroituneiksi ihmishylkiöiksi. Vaativat vaikenemaan ja tuhoamaan kaiken aineiston. Eivät puhuneet lapsiuhreista ja heidän kärsimyksistään, eivät pedofiileistäkään.

    Vaan pedofiilien arvostelijoita eivät unohtaneet tuomita, asettelivat myllynkiviä heidän kaulaansa. Tämän kaiken ovat kertoneet todisteiden kera ne, jotka SRK:n veljiä ovat puhutelleet. Jopa se ensimmäinenkin s-posti liitteineen taitanee olla tallessa, se josta kaikki alkoi.” (16.5.2010.)

    Johtokunta on siis kieltäytynyt tarttumasta huolta kantavien ihmisten esiin tuomaan todelliseen ongelmaan. Se ei ole järjestänyt asiasta tiedottamista muullakaan tavalla. Tämä viittaa siihen että se on väistänyt vastuun kantamisen ja asioiden eteenpäin viemisen, vaikka sille oli toimitettu tietoa asiaintilasta.

    Lasten suojeleminen ei olisi vanhoillislestadiolaisessa yhteisössä uskottavassa jamassa, mikäli se olisi yksin liikkeen johdon vastuulla.

    Onneksi useimmat tavalliset uskovaiset vanhemmat ovat vastuullisia ja täysjärkisiä ja haluavat huolehtia lapsistaan. Heillä vaarana voi olla vaarallinen hyväuskoisuus suhteessa omaan yhteisöön, kuten Johanna Hurtig on todennut. Hän on korostanut myös kirkon vastuuta.

    Äänestä

  • VL-liike kriisissö kirjoitti:

    “Yli kahden vuoden ajan ovat muutamat vl-kristityt olleet yhteydessä SRK:hon tämän pf-ongelman vuoksi. He ovat tarjonneet ammattiapua, esittäneet kirjoituksia Päivämieheen ja Siionin Lähetyslehteen, pyytäneet puhujainkokouksiin alustuksia pf-aiheesta, ja vaatineet leirityöntekijöille koulutusta lastensuojelurikosten välttämiseksi. Ovat kehottaneet purkamaan räjähteen ennen kuin se laukeaa vl-herätysliikkeen kylkeen.

    Mutta mitä tekivät SRK:n veljet? Kokivat asian henkilökohtaisena loukkauksena, hyökkäsivät vastaan, vaikka heitä pyydettiin yhteiseen rintamaan. Huolestuivat pedofiilejä arvostelleiden vl-kristittyjen sieluntilasta. Puhuivat törkeistä yhteydenotoista, vikovasta mielestä, väärästä asenteesta, lihavaisista lampaista ja eriseuran lietsomisesta. Syyttivät SRK-urallaan epäonnistuneiksi ja siten katkeroituneiksi ihmishylkiöiksi. Vaativat vaikenemaan ja tuhoamaan kaiken aineiston. Eivät puhuneet lapsiuhreista ja heidän kärsimyksistään, eivät pedofiileistäkään.

    Vaan pedofiilien arvostelijoita eivät unohtaneet tuomita, asettelivat myllynkiviä heidän kaulaansa. Tämän kaiken ovat kertoneet todisteiden kera ne, jotka SRK:n veljiä ovat puhutelleet. Jopa se ensimmäinenkin s-posti liitteineen taitanee olla tallessa, se josta kaikki alkoi.” (16.5.2010.)

    Johtokunta on siis kieltäytynyt tarttumasta huolta kantavien ihmisten esiin tuomaan todelliseen ongelmaan. Se ei ole järjestänyt asiasta tiedottamista muullakaan tavalla. Tämä viittaa siihen että se on väistänyt vastuun kantamisen ja asioiden eteenpäin viemisen, vaikka sille oli toimitettu tietoa asiaintilasta.

    Lasten suojeleminen ei olisi vanhoillislestadiolaisessa yhteisössä uskottavassa jamassa, mikäli se olisi yksin liikkeen johdon vastuulla.

    Onneksi useimmat tavalliset uskovaiset vanhemmat ovat vastuullisia ja täysjärkisiä ja haluavat huolehtia lapsistaan. Heillä vaarana voi olla vaarallinen hyväuskoisuus suhteessa omaan yhteisöön, kuten Johanna Hurtig on todennut. Hän on korostanut myös kirkon vastuuta.

    Ikävät asiat työnnetään pois ja kuvitellaan, ettei niitä ole .kunnes ne räjähtävät silmille!

    Äänestä

  • VL-liike kriisissö kirjoitti:

    “Yli kahden vuoden ajan ovat muutamat vl-kristityt olleet yhteydessä SRK:hon tämän pf-ongelman vuoksi. He ovat tarjonneet ammattiapua, esittäneet kirjoituksia Päivämieheen ja Siionin Lähetyslehteen, pyytäneet puhujainkokouksiin alustuksia pf-aiheesta, ja vaatineet leirityöntekijöille koulutusta lastensuojelurikosten välttämiseksi. Ovat kehottaneet purkamaan räjähteen ennen kuin se laukeaa vl-herätysliikkeen kylkeen.

    Mutta mitä tekivät SRK:n veljet? Kokivat asian henkilökohtaisena loukkauksena, hyökkäsivät vastaan, vaikka heitä pyydettiin yhteiseen rintamaan. Huolestuivat pedofiilejä arvostelleiden vl-kristittyjen sieluntilasta. Puhuivat törkeistä yhteydenotoista, vikovasta mielestä, väärästä asenteesta, lihavaisista lampaista ja eriseuran lietsomisesta. Syyttivät SRK-urallaan epäonnistuneiksi ja siten katkeroituneiksi ihmishylkiöiksi. Vaativat vaikenemaan ja tuhoamaan kaiken aineiston. Eivät puhuneet lapsiuhreista ja heidän kärsimyksistään, eivät pedofiileistäkään.

    Vaan pedofiilien arvostelijoita eivät unohtaneet tuomita, asettelivat myllynkiviä heidän kaulaansa. Tämän kaiken ovat kertoneet todisteiden kera ne, jotka SRK:n veljiä ovat puhutelleet. Jopa se ensimmäinenkin s-posti liitteineen taitanee olla tallessa, se josta kaikki alkoi.” (16.5.2010.)

    Johtokunta on siis kieltäytynyt tarttumasta huolta kantavien ihmisten esiin tuomaan todelliseen ongelmaan. Se ei ole järjestänyt asiasta tiedottamista muullakaan tavalla. Tämä viittaa siihen että se on väistänyt vastuun kantamisen ja asioiden eteenpäin viemisen, vaikka sille oli toimitettu tietoa asiaintilasta.

    Lasten suojeleminen ei olisi vanhoillislestadiolaisessa yhteisössä uskottavassa jamassa, mikäli se olisi yksin liikkeen johdon vastuulla.

    Onneksi useimmat tavalliset uskovaiset vanhemmat ovat vastuullisia ja täysjärkisiä ja haluavat huolehtia lapsistaan. Heillä vaarana voi olla vaarallinen hyväuskoisuus suhteessa omaan yhteisöön, kuten Johanna Hurtig on todennut. Hän on korostanut myös kirkon vastuuta.

    Hurtig kumppaneineen on parhaansa tehnyt että kriisi ei puhkeaisi julkisuudessa näin räikeästi. Mutta näin kävi SRK:n miesten piittaamattomuuden ja ylimielisyyden takia.

    Äänestä

Vanhoillislestadiolaisuudessa on tulut esiin 50 tapausta, kaikiaan kirkossa noin sata tapausta.

Äänestä
  • Voisiko niiden oikeuspöytäkirjat laittaa tänne palstalle. Ennen en usko että Hurtigin puheet pitävät paikkansa.

    Äänestä

  • Onkohan Voittonen ylpeä, kun on saatu noin monta rikollista salattua?

    Äänestä

Sanattomaksi vetää.

Äänestä
  • SRK valehtelee Voittosen suulla, ettei mitää le koskaan tapahtunut ja jos onkin tapahtunut, kaikki on annettu viranomaisten tietoon.

    Perkele, mitä porukkaa!

    Äänestä

  • Kuinka moni aloituksen esimerkeistä liittyi vl:iin tai SRK:n yhdistkseen?

    Äänestä

  • mistä puhutaan kirjoitti:

    Kuinka moni aloituksen esimerkeistä liittyi vl:iin tai SRK:n yhdistkseen?

    Lainaukset ovat ko artikkeleista ja alla perusteluja miksi ovat VL:iä.

    "Hyväksikäyttö oli jatkunut yli kahdeksan vuoden ajan.

    Oikeus katsoi, että vuosia jatkunut säännöllinen hyväksikäyttö oli vahingoittanut lasten henkistä terveydentilaa vakavasti"

    Todennäköisesti mies aina "katui" ja sai syntinsä anteeksi toiselta VL:ltä. Sitten hän taas sortui samaan syntiin. Ja sama toistui koko KAHDEKSAN VUODEN ajan.

    "Tuomittu 39-vuotias mies syyllistyi rikoksiin vuosina 1998-2008 tekemällä neljälle tyttärelleen useita kymmeniä kertoja seksuaalisia tekoja."

    Sama juttu tässä toisessakin tapauksessa.

    " Perheenisä ei käyttänyt fyysistä väkivaltaa, vaan lasten nuoreen ikään liittyvää ymmärtämättömyyttä tekojen seksuaalisesta luonteesta. Myöhemmin hän käytti henkistä painostusta tyttärien tahdon murtamiseksi.

    Käräjäoikeus katsoi, että mies oli toiminut suunnitelmallisesti estääkseen rikosten ilmitulon"

    Painostus oli varmaankin mallia "anteeksiannetuista asioista ei saa puhua", vaikka sama kuvio toistui jatkuvasti VL-lööperistä huolimatta.

    Äänestä

Uusia tapauksia paljastuu viikoittain.

Äänestä
  • ikävää se ei sinulle ole, vaan se on ikävää kun niin ei käy.

    pakko olla rehellinen sinun motiiveistasi.

    sorry

    Äänestä

  • SRK ei ole koskaan (vaikka Voittonen niin väittääkin) edes korvaa lotkauttanut uhrien kärsimyksille, vaan keskittynyt salaamaan "yhteisön maineen" vaarantavat pedofiilitapsukset!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ei armoa perversseil kirjoitti:

Saavathan he palata seurakuntaan vapauduttuaan vankilasta?

"Isälle jättilasku lasten hyväksikäytöstä
Perjantai 18.9.2009 klo 13.46

Omien tyttäriensä vuosia jatkunut törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö vie lappeenrantalaisen perheenisän kahdeksaksi vuodeksi vankeuteen.

Lisäksi hän joutuu maksamaan lapsilleen liki 150 000 euron korvaukset.

Nuorempi lapsista oli vasta kahdeksan vuoden ikäinen hyväksikäytön alkaessa.

Lappeenrannan käräjäoikeus katsoi, että vuonna 1949 syntynyt mies oli syyllistynyt törkeän hyväksikäytön lisäksi myös sukupuoliyhteyteen lähisukulaisten kesken. Hyväksikäyttö oli jatkunut yli kahdeksan vuoden ajan.

Oikeus katsoi, että vuosia jatkunut säännöllinen hyväksikäyttö oli vahingoittanut lasten henkistä terveydentilaa vakavasti. Perheenisä ei käyttänyt fyysistä väkivaltaa, vaan lasten nuoreen ikään liittyvää ymmärtämättömyyttä tekojen seksuaalisesta luonteesta. Myöhemmin hän käytti henkistä painostusta tyttärien tahdon murtamiseksi.

Käräjäoikeus katsoi, että mies oli toiminut suunnitelmallisesti estääkseen rikosten ilmitulon. Oikeus piti tekoja erittäin vahingollisina sekä erityisen vakavina ja moitittavina. Oikeus tuomitsi isän maksamaan tyttärilleen yhteensä yli 145 000 euron korvaukset."


"Isä ja setä käyttivät lapsia hyväksi - kahdeksan vuotta vankeutta
Perjantai 3.7.2009 klo 19.23
Alaikäisten lasten pitkäkestoinen hyväksikäyttö toi ehdottoman vankeustuomion keskisuomalaiselle miehelle ja hänen veljelleen.

Sanomalehti Keskisuomalaisen mukaan Jyväskylän käräjäoikeus tuomitsi vuonna 1970 syntyneelle miehelle kahdeksan vuotta vankeutta neljästä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja kolmesta sukupuoliyhteydestä lähisukulaisten kesken. Tuomittu 39-vuotias mies syyllistyi rikoksiin vuosina 1998-2008 tekemällä neljälle tyttärelleen useita kymmeniä kertoja seksuaalisia tekoja. Lapset olivat tekoaikaan 7-14-vuotiaita.

Helsingin Sanomien mukaan käräjäoikeus katsoi, että teot aiheuttivat lapsille erityistä vahinkoa siksi, koska tekijänä oli oma isä.

Lasten 21-vuotias setä sai kahden vuoden ja neljän kuukauden ehdottoman vankeustuomion. Syyttäjä vaati myös sedälle tuomiota törkeistä lasten seksuaalisista hyväksikäytöistä, mutta oikeus luki tuomion neljästä nuorena henkilönä tehdystä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja kolmesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Lasten setä oli ollut kerran sukupuoliyhteydessä häntä nuoremman, tekoaikaan 15 vuotta täyttäneen, sisarensa kanssa.

Oikeudenkäynnin asiakirjat ovat salaisia 60 vuoden ajan."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu