Mihin arabian sarjaan tämä lautanen kuuluu? Kun en mistään ole tietoa löytänyt. Eli lautasessa On pieniä ruusuja.
Pohjassa tehtaan näköinen puna ruskea leima. Mikähän on hinta kpl?
tässä linkki kuvaan http://www.aijaa.com/v.php?i=6246424.jpg
Arabia kukka kuvio?? tunnistaako kukaan?
1
1829
Vastaukset
- timpertintti
Jos leima on tehtaan näköinen, uskoisin sen olevan vuosina 1932-1949 käytetty ns. piippuleima. Joten lautanen on minun mielestäni jo antiikki- ikäinen. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että hinta olisi mitenkään kamalan suuri. Koska onhan kyse lautasesta, jotka ovat aina halvimpia (tietysti kupinalusten jälkeen..)
Et välttämättä tiennyt (niinkuin ei monet muutkaan) ettei suurimmalla osalla Arabian astioista ole nimeä ollenkaan, eikä kaikka ole valmistettu astiastoina, vaan yksittäisinä astioina (esim. pelkkinä lautasin tai vaikka kannuina) Usein Arabian käytti valmiita siirtokuvia, joita saatettiin joskus vain lätkiä astioihin. Osa on unniikkeja, mutta eivät silti mitään super- arvokkaita.
Jos minun pitäisi vaikkapa laittaa myyntiin kyseinen lautanen laittaisin hinnaksi 7-10 €. Hinta riippuu tietysti kunnosta.
Tarkistappa vielä leima, arvo riippuu myös leimasta, eli kuinka vanha astia on:)
http://www.arabianmuseo.fi/web/museumarabia.nsf/pagesbyid/08EE54B4C741DE1BC2256F5C004B892B/$FILE/Arabia_tehtaanmerkit.pdf?OpenElement
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset404843Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183626Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693433Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1002784SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862660IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302606Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161633En mä tahallani ole näin hankala.
Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161436- 1521311
Harmittaako mies, että yhteys katkesi?
Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?1811285