Millasta siel

asua??

Harkitsen muuttoa.
20208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Halvat asunnot(Hesan keskustayksiön hinnalla saat läheltä keskustaa puiston reunalta rintamamiestalon), lyhyet etäisyydet (polkupyörällä pääsee vartissa mistä tahansa kunnon omakotilähiöstä toril), ja mikä parasta Turun bussiliikenne toimii! Ei tarvii käyttää työmatkoihin tuntilolkulla aikaa.

Ainoa harmi ovat itse turkulaiset, jotka hesalaiset on saanu kuvittelemaan (tyyliin uutisvuoto), että koko kaupunki on syvältä. Hyvällä onnella kotuiudut kuitenkin alta aikayksikön. Tervetuloa Suomen vihreimpään ja viihtyisimpään kulttuurikaupunkiin! Takaan: et tule katumaan.

Äänestä

Minä olen syntyperäinen turkulainen, joten olen tietysti sitä mieltä, että Turku on hyvä paikka asua.

Aika usein turkulaisia kuitenkin mollataan monin tavoin, eikä varmaankaan vähiten siitä, että heihin on vaikea saada kontaktia, eivätkä puhu vieraiden ihmisten kanssa samoin kuin varmasti jossakin muualla Suomessa, siis esim. naapureiden kanssa, bussissa jne.
Näin saattaa ollakin, mutta tosiasia on, että yleisesti ottaen turkulaiset ovat hyvinkin puheliaita kunhan hiukankin tutustuvat.
Siis, niinkuin muualta muuttanut mieheni kokemuksesta usein huomauttaa, että turkulaiselle täytyy ensin sanoa "PÄIVÄÄ". Siis jotenkin tervehtiä ja sanoa muutama sana, niin yleensä muuta ei tarvita. Seuraavalla kerralla turkulainen sen kyllä muistaa ja sinua kohdellaan ystävällisesti ja puhutaan enemmänkin, jos saadaan vastakaikua.
Turkulaiset antavat todella usein itsestään ensin pidättyväisen vaikutelman, mutta se on vain pintapuolista ehkä ujoutta tai arkuuttakin, kun ei tiedetä toisen suhtautumisesta.

Siis mikäli haluat tuntea olosi kotoisemmaksi, niin tervehdi esim. naapureitasi ensin itse. Muuten saattaa käydä niin, että esim. pihalla tai rappukäytävässä ohitatte toisenne vuosikaudet naama peruslukemilla ja kuitenkin tilanteesta vaivautuneina sen sijaan, että tervehditte ja sanotte muutaman ystävällisen sanan, jolloin olokin on kotoisampi.
Täällä on kuitenkin paljon muualta tulleita ja maahanmuuttajiakin, joten kaikki eivät ole syntyperäisiä turkulaisia.
En usko, että ainakaan suomalaisissa kuitenkaan kovin suuria eroja on, joten omasta suhtautumisesta vastapuolen suhtautuminenkin usein on kiinni.

Äänestä
  • Itse olen turkulaistunu 15 vuotta, enkä voi ymmärtää tuota väitettä että ihmiset ei muka ota kontaktia. Ei tarvi pitkään seisoskella jonku läheisyydessä kun alkaa juttua tulla, enkä minä ole yleensä se joka sen jutun alottaisi.

    Minusta Turkulaiset ovat ystävällisiä ja huomaavaisia. Tänne on helppo kotiutua.

    Äänestä

En suosittele jos olet - täällä ei töitä ole tarjolla.

Jos olet eläkeläinen, varmasti viihdyt - onhan täällä kulttuuria ja elämää tarjolla ainakin kesäisin ja hienot maisemat ja saaristoon pääsee ynnä tietysti Ruotsiin.

Työikäiselle ne suosittele, jos ei ole töitä tiedossa. Opiskelija? No, on tässä maassa varmaan parempiakin opinahjoja kuin turkulaiset. :)))

Ja tuo yks tuossa sanoi pidättyväisyydestä sosiaalisuuden osalta - noo, turkulaiset kysyy "Onko sulla siteitä tänne, onko sukua?" Noo, mitäs siitä tulee, jos vaan turkulaiset keskenäns nai - näkyykö jo tulokset :)))))

Äänestä
  • Samaa mieltä, töitä ei kannata kuvitella löytävänsä täältä auringonlaskun maakunnasta. Työttömyys on lisääntynyt viimeisen vuoden aikana 26%, eniten koko maassa. Olen ajatellut suunnata pois täältä, mietin vain että pääkaupunkiseudulle vai suoraan pois koko maasta.

    Äänestä

  • pitkäaikaistyötön tu kirjoitti:

    Samaa mieltä, töitä ei kannata kuvitella löytävänsä täältä auringonlaskun maakunnasta. Työttömyys on lisääntynyt viimeisen vuoden aikana 26%, eniten koko maassa. Olen ajatellut suunnata pois täältä, mietin vain että pääkaupunkiseudulle vai suoraan pois koko maasta.

    Minä tulin unelmieni kaupunkiin, siis Turkuun Salosta. Työttömänä.
    Turussa sain elämäni parhaan työpaikan, vakituisen!

    Turussa saan ihan vapaasti liikkua missä tapahtumissa tahansa, kukaan ei kysele ja kyttää niinkuin Salossa kaikki.

    Te Turkuhaukkujat - kertokaahan missä nyt asutte :)

    Äänestä

  • onnenpotku kirjoitti:

    Minä tulin unelmieni kaupunkiin, siis Turkuun Salosta. Työttömänä.
    Turussa sain elämäni parhaan työpaikan, vakituisen!

    Turussa saan ihan vapaasti liikkua missä tapahtumissa tahansa, kukaan ei kysele ja kyttää niinkuin Salossa kaikki.

    Te Turkuhaukkujat - kertokaahan missä nyt asutte :)

    Turun seudun vesi (liikelaitos) on tuhlannut turkulaisten rahoja kymmeniä miljoonia
    epäonnistuneeseen pohjavesihankkeeseen (laittomuuteen)
    Haluatko maksaa nuo rahat veroissasi?

    Äänestä

  • Turkua kirjoitti:

    Turun seudun vesi (liikelaitos) on tuhlannut turkulaisten rahoja kymmeniä miljoonia
    epäonnistuneeseen pohjavesihankkeeseen (laittomuuteen)
    Haluatko maksaa nuo rahat veroissasi?

    Turus on ihan mukavaa . Muutama höperö mahtuu joukkoon aina niin kuin joka paikassa.

    Äänestä

  • "Noo, mitäs siitä tulee, jos vaan turkulaiset keskenäns nai"

    Hiljattain valmistuneen suomalaisen geenitutkimuksen mukaan juuri varsinaissuomessa on laajin geenipohja... siksi olemmekin rodullisesti lähes ylivertaisia sisäsiittoiseen sisäsuomeen verrattuna.

    Äänestä

  • just päinvastoin kirjoitti:

    "Noo, mitäs siitä tulee, jos vaan turkulaiset keskenäns nai"

    Hiljattain valmistuneen suomalaisen geenitutkimuksen mukaan juuri varsinaissuomessa on laajin geenipohja... siksi olemmekin rodullisesti lähes ylivertaisia sisäsiittoiseen sisäsuomeen verrattuna.

    että itse kysytte: Onkos sulla sukuu ja mitäs tänne tulit jos ei oo!

    Äänestä

  • just päinvastoin kirjoitti:

    "Noo, mitäs siitä tulee, jos vaan turkulaiset keskenäns nai"

    Hiljattain valmistuneen suomalaisen geenitutkimuksen mukaan juuri varsinaissuomessa on laajin geenipohja... siksi olemmekin rodullisesti lähes ylivertaisia sisäsiittoiseen sisäsuomeen verrattuna.

    niinkin, että ennen muinoin ne merimiehet ja muut vaeltelevat matkalaiset tekivät tekojaan - katos geenithän tulevat laajemmalla aikavälillä kuin vain yks sukupolvi!

    Äänestä

Keväisin saat juoda mudanmakuista vettä, käyttää peseytymiseen niin vahvasti kloorattua vettä että hipiä oireilee - mutta ei se mitään.

Niin, tuo yksi tuossa todisti, että aina mahtuu joukkoon yksi, joka vahvistaa säännön: Onnellinen työllistynyt henkilö valtavan työttömien määrän joukossa....

Tosiaan, jos olet työikäinen ja työtä vailla, todennäköisyys saada töitä joltain muulta paikkakunnalta kuin Turusta on suurempi. Jos funtsit vaikkapa vuokra-asuntojen hintoja - noo, miksiköhän Turussa on vuokrataso halvempi kuin vaikkapa Tampereelle, Helsingistä puhumattakaan - syynä ei ole välttämättä se, että on heikompikuntoisista asunnoista kyse, vaan syynä on se, että maksukykyisyys on suurempi muualla, kalliimpikin menee kaupaksi ja juuri siksi että ihmiset menevät työn perässä... Ja tosiaan: "Mitäs tänne muutit, jos sulla ei ole täällä mitään siteitä!!!!!" Törpön kysymys, tietenkin.

Äänestä
  • Nytkin Turun vesi on ihan juotavaa. Tutkimusten mukaan se ei ole terveydelle vaarallista, sen on todettu olevan jopa kaupasta saatavia "lähdevesiä" puhtaampaa! Uusi tekopohjavesilaitos valmistuu tuotapikaa.

    Ainoa varsinainen harmi on viime vuosikymmeninä ollut, rannikolle ominainen, oikean talven lyhyys: pysyvä lumi (jos sitä yleensä joka vuosi onkaan) tulee vasta uuden vuoden juhlien aikaan, koulujen hiihtolomien jälkeen se jo sulaakin pois. Viime talvi oli virkistävä poikkeus. Jos harrastat maastohiihtoa, joudut suksimaan sisämaan laduille, mielummin Tampereen pohjoispuolelle? Aikanani Turkuun muutettuani koko pimeän talven satoi vettä - parhaimmillaan räntää! Ei kiva. Onneksi kesät korvaavat talven kärsimykset!

    Äänestä

Mitäs tuumaat, miksiköhän siinä Putous-sarjassa telkussa ne sketsihahmot olivat Turusta, Raisiosta ja Riihimäeltä - noo.... Kolme surkeeta persläpee vai? Tosin se turkulainen hahmo, joo, se nyt oli aika kiltti sketsihahmo kuiteskii... Suut magiaks!

Äänestä

Turun seudulla on kerrostaloja, joista ei mene asunnot kaupaksi tai vuokralle - eli .... Töitä ei ole ja ihmiset muuttavat muualle...

Tyhmä se, joka Turkuun muuttaa, paitsi jos tulee eläkepäiviään viettämään.

Äänestä
  • provoja nämä ovat tai idiootien aikuisten.

    Äänestä

  • tylsiä tyhjäpäitä kirjoitti:

    provoja nämä ovat tai idiootien aikuisten.

    varmaan niitä aloituksia, niitähän riittää, ja nimenomaan kerro millainen paikka kun just ajattelin muuttaa. Niin toisille se muuttaminenkin on vaan että ajattelin - taitavat haaveilla muuttamisesta sinne sun tänne ja vähän tonnekin.

    Äänestä

  • Turussa on jatkuvasti hinnaltaan edullisia asuntoja sekä vuokralle että ostaa - ja kaiken kukkuraksi asuinpaikoista voit valita, ihan keskustasta tai lähiöistä. Ja huomaa valinnan vara sekä hintojen, asuntokoon että sijainnin puolesta niin rivitalo-, omakotitalo- kuin kerrostaloasunnoissakin. Löydätkö vapaan edullisen omakotitalon vartin kävelyetäisyyden päässä ydinkeskustasta vaikkapa Hesasta?

    Äänestä

  • positiivisesti: kirjoitti:

    Turussa on jatkuvasti hinnaltaan edullisia asuntoja sekä vuokralle että ostaa - ja kaiken kukkuraksi asuinpaikoista voit valita, ihan keskustasta tai lähiöistä. Ja huomaa valinnan vara sekä hintojen, asuntokoon että sijainnin puolesta niin rivitalo-, omakotitalo- kuin kerrostaloasunnoissakin. Löydätkö vapaan edullisen omakotitalon vartin kävelyetäisyyden päässä ydinkeskustasta vaikkapa Hesasta?

    positiivisesti - haaveilla vaan ei elä. Mitä sitä omakotitalolla, jos ei pysty velkaa maksamaan? No, oletettavasti turkulaiset ovat sitten rikkaita, ostavat vaikka linnan Aurajoen varresta... No problem. Ah, tuleeko Turusta toinen Kauniainen? Noo, tietysti, jos on töitä, niin nuorella iällä ostaa talot ja maat - eikä kuten stadissa jatkaa vuokra-asumista huippuvuokraa maksaen...

    Kiva kiva....

    Äänestä

  • positiivisesti: kirjoitti:

    Turussa on jatkuvasti hinnaltaan edullisia asuntoja sekä vuokralle että ostaa - ja kaiken kukkuraksi asuinpaikoista voit valita, ihan keskustasta tai lähiöistä. Ja huomaa valinnan vara sekä hintojen, asuntokoon että sijainnin puolesta niin rivitalo-, omakotitalo- kuin kerrostaloasunnoissakin. Löydätkö vapaan edullisen omakotitalon vartin kävelyetäisyyden päässä ydinkeskustasta vaikkapa Hesasta?

    sijoitushaluja, voi ostaa vaikka useamman osakehuoneiston ja pistää ne sitten vaikkapa opiskelijoille vuokralle??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turussa on kirjoitti:

asua??

Harkitsen muuttoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu