Anna Jansson: Outoja lintuja

alvari.raappavaara

Pikkusen meni pitkäksi tämän kirjan kanssa. Lintuflunssa tuli ja meni, pahemmin heilauttamatta. Vaan Anna-täti on aiheesta kelpo dekkarin puurtanut asian ollessa aktuelli. Eli alunperin 2006. Sopii yhä luettavaksi, ainahan voi mielessä vaihtaa lintujen tilalle siat tai mikä nyt kulloisenakin talvena on pelottelun välineenä.
Romaanin ongelmanasettelu on pelottavan todellinen. Kuka päättää ketä rokotetaan, mikä maa saa ostaa rokotetta ja onko se edes tepsivää? Vainajia tässä kirjassa tulee oikein liukuhihnalla. Lintuflunssan surmaamia tai muuten tapettuja. Mahtaa olla vainajamäärällä mitattuna ellei maan ennätys niin ainakin Gotlannin. Tautipaniikin lieveilmiöt, kuten jonon ohi luikinnan ja joukkohysterian sekä sairaanhoidon organisaation toiminnan tai toimimattomuuden kriisitilanteessa Jansson kuvaa uskottavasti. Lienee ammatillisen taustansa ansiota.
Tietennii jos lääkekauppa ei oikein hyvin käy niin ainahan valmistaja sitä voi vauhdittaa menekinedistämiskampanjalla. Gotlantilaisten kustannuksella. Pientä yhteiskuntakriittisyyttäkin on rivien välissä ja riveillä, parhaiden skandiperinteiden mukaan. Vaikkei valtapeli yksityisen ja kunnallisen terveydenhoidon välillä aivan crisham/remesbrändin harmagedoneihin ylläkään.
Henkilönsä, myös sivupersoonat, Jansson rakentaa taitaen. Uskottavia näyttäytyjiä riittää, kuten asuntovaunustaan lääkkeitä netin kautta kaupitteleva hurmaava huijari Tohtori M, tai mainio totaaliholtiton Majoneesi, joka tässäkin vilahtaa taustalla.
Rikostarkastaja Maria Wernin henkilökohtainen elämä on seesteytymässä, kun hulttio-Kristeristä on päästy eroon ja samalla kaikkitietävä anoppi on siirtynyt näkymättömiin. Häntä jäin kaipaamaan. Toki Marian seurusteluyrityksille ja perhe-elämälle parin kakaran kanssa uhrataan kerrontatilaa rutkasti. Jotenkin vain se tuntuu luontevammalta ja uskottavammalta kuin vaikkapa Lehtolaiskan pullanpaistot ja suppilovahveron pitkästyttävät jahtaamiset. Anteeksi vaan LL- faneilta, tältä miusta nyt tuntuu.
Rohkenen suositella.

0

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        189
        5109
      2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

        Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
        Kokkola
        18
        1812
      3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

        SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
        Maailman menoa
        63
        1636
      4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

        Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
        Ikävä
        127
        1527
      5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

        Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
        Tv-sarjat
        10
        1507
      6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

        Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
        Maailman menoa
        51
        1185
      7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

        Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
        Lappajärvi
        96
        1084
      8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

        Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
        Maailman menoa
        307
        980
      9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

        Keskustapuolue meni jo...
        Maailman menoa
        196
        945
      10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

        Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
        Suomalaiset julkkikset
        7
        840
      Aihe