Blue 1 on päättänyt hankkia 70-luvulla suunniteltuja B717 koneita.
Kellekään muulle nämä ei enää kelvanneet.
Samaa konettahan oli vuosikymmeniä sitten myös Finnairilla DC-9 nimellä,
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2010/05/26/blue1-myllaa-hinnoittelunsa/20107528/139
B! hankki vanhoja koneita
12
1370
Vastaukset
- xyz xyz
Housuissas on vanhoja koneita. 717:;t on 2000 luvun teknologiaa toisin kuin monen muun firman.
Et sitten keksinut mitään sanomista Blue 1:n strategiasta`? Sitä voi ihmetellää-... siihen nähden konevalinta on ihan ok. - 717
No niin, milloinkas sitten B737 teki ensilennon? Joskus -60 luvulla. Tämä 737-konetyyppi edelleen käytössä. Toki tekniikka kehittyy ja päivitykset sen myötä. B717 on nykyaikainen lyhyiden- ja keskipitkien lentojen konetyyppi.
- rthbfgts
"Samaa konettahan oli vuosikymmeniä sitten myös Finnairilla DC-9 nimellä"
HAHAA.. Arvasin että katkerat nillittäjät on täällä mussuttamassa aiheesta. No.. eipä mittään, tyhmäkin tietää että tuo ei ole totta. Tai vastaavsti totta kuin että vaikka Fnnairin koneet pohjautuvat wrightin veljesten keksimään tekniikkaan joka keksittiin 1903. HERRAJUMALA HEILLÄ ON VANHOJA kONEITA!!1! - tilitystä
Saman sisältöistä viestiä on spämmätty ahkerasti muun muassa hesarin ja taloussanomien keskustelupalstoille. Mahtaa kirjoittajalla olla jotain pahasti hampaan kolossa Blue1:a vastaan tai sitten kilpailijalla töissä.
- bongobingobango
Ensimmäinen Blue1:n 717 on bongattu Miamissa:
http://jetphotos.net/viewphoto.php?id=6893599&nseq=1- DouglasFan
Aivan loistavaa, kun Blue1 jatkaa takatuuppareilla operointia. Hienoja vehkeitä kertakaikkiaan. Toisenlainen tunnelma noilla lentäessä kuin Finnairin laiskoissa mahureissa. Siinä on vielä sitä ilmailun iloa. Oikein vatsanpohjasta ottaa kun noilla nousee taivaisiin.
- Flight manager
DouglasFan kirjoitti:
Aivan loistavaa, kun Blue1 jatkaa takatuuppareilla operointia. Hienoja vehkeitä kertakaikkiaan. Toisenlainen tunnelma noilla lentäessä kuin Finnairin laiskoissa mahureissa. Siinä on vielä sitä ilmailun iloa. Oikein vatsanpohjasta ottaa kun noilla nousee taivaisiin.
Miksei nämä Blue1 717:kat lennä? Rahat loppu jo vai?
- Kfjfjfj
Flight manager kirjoitti:
Miksei nämä Blue1 717:kat lennä? Rahat loppu jo vai?
Ai niin mutta nehan lentaa jo. :) kyllapas mussutitkin nasevasti ja aiheesta.
- Että silleen
ole päättänyt hankkia mitään. Eiköhän se ole SAS joka määrää mitä tämä yhtiö hankkii ja mitä ei. Sieltä kai ne rahat tulee.
- regfdsgdg
Jos nyt kukaan on sattunut huomaamaan, niin nuo koneet ovat ns. "liisattu". Eli ne eivät ole Blue1 omaa omaisuutta, vaan vuokralla. Aika vaikean konetyypin hankittavaksi valitsivat, koska Southwestillä on about puolet kaikista 717:sta joita on koskaan tuotettu. Blue1 meinaa hankkia muistaakseni 24. Ei taida ihan heti onnistua, ellei osta sitten Mexicanilta.
Emput olisivat olleet paljon parempi vaihtoehto.
- ljvkfghk
Paras vaihtoehto olisi ollut ehdottomasti jättää Avrot ja ottaa B736:sia lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887