Flektin nopeuden säätö.

Jeremies

Olen virittelemässä veneeseen lämmityslaitetta, jossa puhaltimena toimii auton flekti.
Suoraan akusta kytkettynä puhaltaa liian kovaa. Miten saan kierroksia säädettyä?
Jännite 12V ja kun puhaltaa täysillä niin vie 5A virtaa.

Käviskö joku tehopotentiometri tuohon väliin? Mites laskettiinkaan tarvittava ohmimäärä jos jännite
rajoitetaan 8 volttiin. Aleneeko virrankulutus kun vastus on välissä?

4

931

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --...___

      Energiatehokkaampaa on pulssinleveysmodulaatiosäätö. Tee vaikka 555-piiristä flip-Flop säädettävällä pulssinleveydellä ja ohjaa sillä tehotransistoria. Netistäkin löytyy kytkiksiä moiseen.

      Valmis kytkentä esim.
      http://www.dprg.org/tutorials/2005-11a/index.html

      • Maratti

        OK kytkentä mutta moottorin yli pitää olla jokin nopea tehodiodi ja fetin yli snubberipiiri(vastus ja kondensaattori). Muuten saattaa savun hälvettyä olla viallisia kompponentteja.


    • Jeremies

      se niin että vastus rajoittaa virtaa? Eli jos haluan että flekti pyörii puolinopeudella niin tarvitsen 4,8ohm 30w vastuksen? Meneekö kumminkin akulta aina se 5A kun käyttää vastuksia? Onko nuo hienommat kytkentäpiirit semmosia että kokonaisvirrankulutus on pienempi kuin pelkillä vastuksilla?

      • >//\\<

        Tottakai virta pienenee, jos laitat vastuksen moottorin kanssa sarjaan, joten tarkempi vastusarvo on haettava kokeilemalla. Hae autoromuttamosta lämmityslaitteen puhaltimen säädin. Kun kierroksia alennetaan vastuksella, syntyy hukkatehoa ja lämpöä.

        Mutta tehonkulutus ja hukkateho on kaikkein pienin tuolla PWM-säätimellä. Myös moottorin vääntö säilyy hyvänä myös pienillä kierroksilla.
        Toki, kum moottoria käytetään PWM-säätimellä, niin moottorin yli (rinnalla) pitää olla back-emf-diodi estosuunnassa käyttöjännitteeseen nähden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe