Yamaha 50hv 2-t laakerivika

Koneen käyntiääni muuttui yhtäkkiä ulisevaksi/vikiseväksi kierroksista ja vaihteesta riippumatta. Epäilen että kampiakselin laakerit olisi tullut tiensä päähän. Onko jollain kokemuksia laakerien vaihtotyöstä? Kuulisin mielelläni kokemuksia ja neuvoja aiheeseen liittyen. Kyseinen kone on vm.-87 ehkä getol
4518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

se kuuluisa voiteluventtili sökönä ja ylin laakeri paskana.

Äänestä

Työkaverin jammuun koneistin vakiolaakereista (3kpl). Niihin urat ja lukkotapin reiät ja hyvät tuli.

Äänestä
  • Tuskin on GETOL jos 1987-mallinen

    Äänestä

  • aapo37v kirjoitti:

    Tuskin on GETOL jos 1987-mallinen

    Joo en ole ollenkaan varma. Kuitenkin 3-pyttynen tuorevoitelu trimmillinen jammu kyseessä. Tosiaan jos jollain kokemusta hommasta niin otan vinkkejä vastaan mielelläni. Tarkoitus olisi purkaa paketti ja viedä sitten "ammattilaiselle" kampura ja uudet laakerit prässättäväksi. Kyselin kust.arviota valtuutetulta huollolta, niin ei vaivautunut edes sanomaan hintaa koska meinas että ei ole järkeä enää korjata. Jos kampura on vielä ehjä, niin en näe syytä miksei sitä kannattaisi korjata enää. Loistava kone muuten!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jw kirjoitti:

Koneen käyntiääni muuttui yhtäkkiä ulisevaksi/vikiseväksi kierroksista ja vaihteesta riippumatta. Epäilen että kampiakselin laakerit olisi tullut tiensä päähän. Onko jollain kokemuksia laakerien vaihtotyöstä? Kuulisin mielelläni kokemuksia ja neuvoja aiheeseen liittyen. Kyseinen kone on vm.-87 ehkä getol

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu