bensamittari

kesä-esko

Elikkäs kyseessä on 440 vm.-95 2 litran koneella. Kesän projekteihin kuuluu muun muassa tän bensamittarin korjaus.

Mittari on erittäin ailahtelevainen, toimii kun kulutusmittari. Jos kaasua painaa ni mittari onki ihan ala-asennos. Oon kuullu, että on aika yleinen vika niin ajattelin kysellä et onks kuinka moni tehny asialle jotai. Kannattaisko lähtee mittarin päästä ettii vikaa vai sielt anturista.

3

1363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 440 remontoinut...

      Bensatankin viisari on nykyään koko ajan alhaalla. Ennen se ailahteli edellisen omistajan omistuksen aikana, sitten se nousi vain puoli väliin vaikka tankki oli täynnä ja sitten hiipui kunnes lopetti toiminnan. No katsottiin viime kesänä että onko vika polttoaine säiliön poijussa/olisiko anturi siinä yhteydessä, otettiin takapenkki irti ja virtamittarien kanssa tutkittiin vikaa. Ei mitään vikaa löytynyt tankin puolelta, varsinainen vika on mun Volvon mittaristossa, jota ei kannata alkaa korjaamaan. Se on korjaus tapauksessa mittariston vaihto edessä. Toki jos vika on tankin puolella, niin sitten kannattaa korjata, mutta se ei välttämättä ole, koska anturit ja poijut ovat ilmeisesti suorassa yhteydessä polttoaine pumpun kanssa. Eli ne ilmeisesti toimivat samojen johtojen varassa.
      Mutta jos sun mittari näyttää kohtuu hyvin tuon oikean polttoaine-määrän suhteessa bensan määrään, ei siinä välttämättä kannata tehdä mitään. Tämä bensamittari ongelma on 440:ppien perus ongelma, kilometrimittarin mukaan minäkin ajelen.

      Itse ajelen 440:llä ympäri vuoden, nyt huolettaa toi E10 Bensiini, koska mun Volvossa on Renaultin kone, jota Volvo on ollut mukana kehittelemässä. Mutta E10Bensiini-sivuilta luin että vasta vuoden 2000 lähtien E10 sopii Renaulteihin ja taas Volvo-kohdasta luin että E10 sopii kaikkiin Volvoihin vuodesta 1984 lähtien, mutta malleissa oli lueteltu 740, sitten 900-sarjaa ym, muttei mitään 400 sarjalaisista. Etten nyt tiedä onko 440:llä enää käyttöä vuoden 2010 jälkeen... Laitan tosta kysymykseksi uuden keskustelun tänne 400-sarjaan. Olisi tärkeä saada tietää miten asia loppujen lopuksi on. Mun 440:ssä on 1.8 kone.

    • Volvollakin voi ajaa

      Itselläni oli joskus myös samainen Volvo ja siinä pa-mittari ei toiminut. Huollossa vaihtoivat (muistaakseni) mittaristoon polttoainemittaripiirin kortin. Ja taas toimi. En muista mitä maksoi, mutta hinta lienee jonkinlainen tänään.

    • volsuraattori

      Jos lämpömittarikin sikailee niin syyllinen on mittariston jännitteensäätäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7672
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      136
      5279
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      56
      2791
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      277
      2381
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2326
    6. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      571
      2134
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      72
      2109
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      6
      1768
    9. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1156
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      70
      1139
    Aihe