bensamittari

kesä-esko

Elikkäs kyseessä on 440 vm.-95 2 litran koneella. Kesän projekteihin kuuluu muun muassa tän bensamittarin korjaus.

Mittari on erittäin ailahtelevainen, toimii kun kulutusmittari. Jos kaasua painaa ni mittari onki ihan ala-asennos. Oon kuullu, että on aika yleinen vika niin ajattelin kysellä et onks kuinka moni tehny asialle jotai. Kannattaisko lähtee mittarin päästä ettii vikaa vai sielt anturista.

3

1401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 440 remontoinut...

      Bensatankin viisari on nykyään koko ajan alhaalla. Ennen se ailahteli edellisen omistajan omistuksen aikana, sitten se nousi vain puoli väliin vaikka tankki oli täynnä ja sitten hiipui kunnes lopetti toiminnan. No katsottiin viime kesänä että onko vika polttoaine säiliön poijussa/olisiko anturi siinä yhteydessä, otettiin takapenkki irti ja virtamittarien kanssa tutkittiin vikaa. Ei mitään vikaa löytynyt tankin puolelta, varsinainen vika on mun Volvon mittaristossa, jota ei kannata alkaa korjaamaan. Se on korjaus tapauksessa mittariston vaihto edessä. Toki jos vika on tankin puolella, niin sitten kannattaa korjata, mutta se ei välttämättä ole, koska anturit ja poijut ovat ilmeisesti suorassa yhteydessä polttoaine pumpun kanssa. Eli ne ilmeisesti toimivat samojen johtojen varassa.
      Mutta jos sun mittari näyttää kohtuu hyvin tuon oikean polttoaine-määrän suhteessa bensan määrään, ei siinä välttämättä kannata tehdä mitään. Tämä bensamittari ongelma on 440:ppien perus ongelma, kilometrimittarin mukaan minäkin ajelen.

      Itse ajelen 440:llä ympäri vuoden, nyt huolettaa toi E10 Bensiini, koska mun Volvossa on Renaultin kone, jota Volvo on ollut mukana kehittelemässä. Mutta E10Bensiini-sivuilta luin että vasta vuoden 2000 lähtien E10 sopii Renaulteihin ja taas Volvo-kohdasta luin että E10 sopii kaikkiin Volvoihin vuodesta 1984 lähtien, mutta malleissa oli lueteltu 740, sitten 900-sarjaa ym, muttei mitään 400 sarjalaisista. Etten nyt tiedä onko 440:llä enää käyttöä vuoden 2010 jälkeen... Laitan tosta kysymykseksi uuden keskustelun tänne 400-sarjaan. Olisi tärkeä saada tietää miten asia loppujen lopuksi on. Mun 440:ssä on 1.8 kone.

    • Volvollakin voi ajaa

      Itselläni oli joskus myös samainen Volvo ja siinä pa-mittari ei toiminut. Huollossa vaihtoivat (muistaakseni) mittaristoon polttoainemittaripiirin kortin. Ja taas toimi. En muista mitä maksoi, mutta hinta lienee jonkinlainen tänään.

    • volsuraattori

      Jos lämpömittarikin sikailee niin syyllinen on mittariston jännitteensäätäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      252
      3854
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3741
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      114
      3048
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2748
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      130
      2595
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2142
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2061
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1911
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      124
      1896
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1259
    Aihe