bensamittari

kesä-esko

Elikkäs kyseessä on 440 vm.-95 2 litran koneella. Kesän projekteihin kuuluu muun muassa tän bensamittarin korjaus.

Mittari on erittäin ailahtelevainen, toimii kun kulutusmittari. Jos kaasua painaa ni mittari onki ihan ala-asennos. Oon kuullu, että on aika yleinen vika niin ajattelin kysellä et onks kuinka moni tehny asialle jotai. Kannattaisko lähtee mittarin päästä ettii vikaa vai sielt anturista.

3

1440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 440 remontoinut...

      Bensatankin viisari on nykyään koko ajan alhaalla. Ennen se ailahteli edellisen omistajan omistuksen aikana, sitten se nousi vain puoli väliin vaikka tankki oli täynnä ja sitten hiipui kunnes lopetti toiminnan. No katsottiin viime kesänä että onko vika polttoaine säiliön poijussa/olisiko anturi siinä yhteydessä, otettiin takapenkki irti ja virtamittarien kanssa tutkittiin vikaa. Ei mitään vikaa löytynyt tankin puolelta, varsinainen vika on mun Volvon mittaristossa, jota ei kannata alkaa korjaamaan. Se on korjaus tapauksessa mittariston vaihto edessä. Toki jos vika on tankin puolella, niin sitten kannattaa korjata, mutta se ei välttämättä ole, koska anturit ja poijut ovat ilmeisesti suorassa yhteydessä polttoaine pumpun kanssa. Eli ne ilmeisesti toimivat samojen johtojen varassa.
      Mutta jos sun mittari näyttää kohtuu hyvin tuon oikean polttoaine-määrän suhteessa bensan määrään, ei siinä välttämättä kannata tehdä mitään. Tämä bensamittari ongelma on 440:ppien perus ongelma, kilometrimittarin mukaan minäkin ajelen.

      Itse ajelen 440:llä ympäri vuoden, nyt huolettaa toi E10 Bensiini, koska mun Volvossa on Renaultin kone, jota Volvo on ollut mukana kehittelemässä. Mutta E10Bensiini-sivuilta luin että vasta vuoden 2000 lähtien E10 sopii Renaulteihin ja taas Volvo-kohdasta luin että E10 sopii kaikkiin Volvoihin vuodesta 1984 lähtien, mutta malleissa oli lueteltu 740, sitten 900-sarjaa ym, muttei mitään 400 sarjalaisista. Etten nyt tiedä onko 440:llä enää käyttöä vuoden 2010 jälkeen... Laitan tosta kysymykseksi uuden keskustelun tänne 400-sarjaan. Olisi tärkeä saada tietää miten asia loppujen lopuksi on. Mun 440:ssä on 1.8 kone.

    • Volvollakin voi ajaa

      Itselläni oli joskus myös samainen Volvo ja siinä pa-mittari ei toiminut. Huollossa vaihtoivat (muistaakseni) mittaristoon polttoainemittaripiirin kortin. Ja taas toimi. En muista mitä maksoi, mutta hinta lienee jonkinlainen tänään.

    • volsuraattori

      Jos lämpömittarikin sikailee niin syyllinen on mittariston jännitteensäätäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe