Rankassa humalassa rekka-autolla ajanut mies aiheutti useita vaaratilanteita valtatie 5 Kajaanista Kiuruveden suuntaan lauantaina. Kiuruvedeltä kotoisin oleva mies puhalsi lähes kolme promillea Iisalmen liikkuvan poliisin pysäytettyä ajon.
Poliisi sai autoilijoilta useita ilmoituksia vaarallisesti liikenteessä kulkevasta turverekasta.
Poliisi sai autoilijoilta useita ilmoituksia vaarallisesti liikenteessä kulkevasta turverekasta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikä on sun pointtis tässä jutussa? Varmaan haluut mollata rekkakuskeja, jos oikein ymmärsin.Voisit vaikka laittaa jotain listaa kehiin muistakin rattijuopoista, joita löytyy varmaan niin paljon, että et viitsi edes kirjoittaa nettiin.Joka alalla on mustia lampaita, mutta mä en tunne enkä tiedä yhtään sellaista rekkakuskien joukosta ja oon tosi paljon tekemisissä rekkamiesten kanssa ja edelleen haluan olla. Jos jotain puhutaan, niin puhutaan vain jos on tietoa. Rekkamiehet on hyviä tyyppejä kuiteskin ja niitä tarvitaan jos pidetään Suomi pystyssä. Tsemppiä vaan kaikille Rahtareille. Jaksakaa.
Olen täysin samaa mieltä 22v.ahtaajana olleella kirjoittajalla. Elikkä toisin sanoen jos joku raskasliikenteessä oleva henkilö oliko se kuorma,rekka tai linja - auto liikenteessä olevalle tapahtuu jotain se kirjoitetaan seuraavan päivän lehdessä isoilla kirjaimilla.
Että tämä kuljettaja teki tämänlaisen virheen.
Mutta entäs henkilöauton kuljettajat jos he niin sanotusti törttöilevät alkoholin tai jonkun muun aineen vaikutuksenalaisena niin heistä kirjoitetaa hyvin pieni juttu.
Se joka kirjoittaa tälläisiä juttuja ehkä hänen olisi pitää suunsa pienemmällä tai sitten tehdä tämän alan hommia vaikka esim. viisi vuotta niin tietäisi mitä tämä homma on. Niin ei varmasti menisi tälläistä " Paskaa kirjoittamaan ".
Kaikki kunnioitus niille jotka saavat leipänsä tienattua maantiellä autoa ajellessa.
Jaksamisia kaikkille eritoten Rahtareille ja muille jotka eivät vielä ole vielä kerinneet liittymään rahtareideihin tai johonkin vastaavaan järjestöön.
Terveisin:RAHTARI 004
Muistuu mieleen muutaman vuoden takaa eräs Marttilassa käynyt käry,nyt on kyse AMMATTIMIEHISTÄ ja erittäin vastuulliseta työstä.
Jokainen rattijuoppo/huumeissa ajava on liikaa mutta tälle alalle ei alkoholistit/juopot sovi.
Oli onni että taannoisessa tragediassa oli selvä kuski.
Ollaan koko ajan seurannan alla ja ainoa tapa millä voidaan pitää ammttikunnan mainetta yllä on se että ollan parempia kuin muut,myös halpatuontia vastaan,kuten ulkomaille ajaessani tutustumani gentlemann merikapteenin sanoin:markalla saa markan arvoisen tuotteen(ennen euroa).