Uskallanko ostaa

gtaaa

5000e Alfa 156sen.

13

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wqrfqw

      et uskalla

    • alfailija

      riippuu varmaan millainen yksilö on... itsekin pohdin tuota samaa... kantsii kysella alfabbs.fi forumilta, sieltä saat kunnollisia vastauksita. Se mitä olen ymmärtänyt niin kantsii varata vähän rahaa JOS tulee jotain korjailuja...

      • Sen kokenut

        korjailuja ja varmasti tulee.

        Vähintään sama summa korjailuun.


    • A3SB

      Jos se on alkupään malli on hinta sen vuoksi tuo, jos se on uudempi, on hinnoittelu siksi noin, kun ei mene muuten kaupaksi. 5000e on nykyisin ihan normaali pyynti alkupään tuotannon 156:sta löyty niitä allekin. Se uskaltako sitä ostaa riippuu siitä paljonko sillä on ajettu ja onko sitä huollettu tai pidetty miten. Yllätyksiähän vanha auto voi tuoda aina mukanaa ja kun kyseessä on Alfa homman luonteeseen kuuluu se että yllättäen voi huveta muutama tonni korjauksiin joten varaudu siihen. Autonahan 156 on hieno ja laatukin on noissa ollut suht koht tasaista.

      • Betamax

        Alfa on kautta aikojen ollut yliarvostettu rimpula kallis ostaa ja pitää mutta vaihtoarvo huono!


      • ,,,,,,,,
        Betamax kirjoitti:

        Alfa on kautta aikojen ollut yliarvostettu rimpula kallis ostaa ja pitää mutta vaihtoarvo huono!

        Vähä-älyinen toyotero voi mennä omalle Toyo-plstalleen neroilemaan.


      • Kermat päältä
        Betamax kirjoitti:

        Alfa on kautta aikojen ollut yliarvostettu rimpula kallis ostaa ja pitää mutta vaihtoarvo huono!

        Eipä sitä ole köyhille tarkoitettukaan.


    • Alfailija

      Kysymys ei ole siitä, uskallatko ostaa! 5000e:n auton ostaminen on aina riskipeliä, niin kuin on 2000e:n, 10 000e:n jne.... Kun on hankkimassa käytettyä autoa, voi merkistä riippumatta tulla epämiellyttäviä yllätyksiä.

      Mieti mieluimmin, haluatko omistaa Alfa Romeon? Vaikka se ei ole kulkuneuvoa kummempi sekään, on se kuitenkin italialainen ja sillä on ihan oma luonteensa, sanokoon tähän joku Ford- tai Toyotaomistaja mitä tahansa.

      Alfa eroaa samantyyppisistä lajitovereistaan monella tavalla. Se EI ole tasalaatuinen japsi tai germaani, se EI ole vuoden tilaihme tai perheenisän monikäyttöinen järkiostos, se EI ole urheiluauto (poislukien 8C ja ehkä Brera) EIKÄ taloudellisuusajon luokkavoittaja.

      Alfaan täytyy suhtautua ymmärtämyksellä ja huumorintajulla, sillä se EI ole tiukkapipoisen, kaiken kylmällä matematiikalla laskevan ekonomistin valinta. Sen omistajan täytyy hyväksyä pienet laatupuutteet, kaikenlaiset sätkätykset ja nitinät joista ei oikein kukaan pääse selvyyteen. Ne ovat ominaisuuksia!

      Vastapainoksi Alfa antaa ajamisen iloa, hivenen välimerellistä tempperamenttia ja todella kauniin ulkonäön jota en ole vielä kenenkään kuullut moittivan, vaikka tämä raappahousukansa täällä sohjolan perukoilla volvomaista kenkälaatikkomuotoilua yleensä ihaileekin.

      Mieti hankintaasi tarkkaan, sillä ajettuasi hetken Alfalla sinulla on kaksi vaihtoehtoa: Joko et ole sopiva sen omistajaksi, kiusaannut sen ei toivotuista ominaisuuksista, kadut sen ostamista, myyt sen pois ja haukut sen sitten tällä palstalla silkaksi sonnaksi.

      Jos miellyt siihen, hyväksyt sen italialaisuuden ja ajelet sillä tyytyväisenä pilke silmäkulmassa tulee ongelmaksi se, ettei mikään "tavallinen" tunnu eikä näytä sen jälkeen enää miltään ja seuraavakin ajokki tulee mitä suuremmalla todennäköisyydellä olemaan Alfa Romeo!

      SITTEN VAROITUKSEN SANOJA:

      Mikäli olet 18 -ajokortinomistaja, joka luulee Alfaa "urheiluautoksi" ja hamuaa halpaa vauhtia sen nopean hinnanpudotuksen myötä tavoitteena kietaista se tulevaisuudessa kuulaana kesäyönä moottoritien siltapilarin ympärille, unohda suosiolla koko juttu.

      Em. leikkiin löytyy huomattavasti varteenotettavampia vaihtoehtoja tuontibemareiden riveistä, eikä maamme suht´harvalukuista Alfa -kantaa tule tuolla tavoin harvennettua, sillä Alfa on herrasmiesten ja -naisten ajokki. Mutta em. toimintaa en suosittele suoritettavaksi minkään merkkisellä ajoneuvolla!

      Siis mieti tarkkaan........

    • ..................

      Jos joudut täällä kysymään, uskallanko ostaa niin silloin ei kannata ostaa.

    • alfa on auto

      Uskaltaahan sen jos auto on siisti ja ehjä yksilö.Mikä auto vaan jos on ns loppu romu on kallis ylläpidettävä.
      Alfa on ehkä hiukan rikoutumisalttiimpi joistain kohdista kuin esim avensis mutta ei se ole mitenkään ongelma jos tykkää alfasta. Itse olen ajanut 2l 159 joitain satoja kilometrejä ja en nähnyt sen ajossa mitään erikoisen nautinnollista tuntua tai ihanuutta joten missä se ihme on? se jokin? kone veti tavanomaisesti ja ohitukset hiukka nahkeita vaikka miten kepitti teinityylillä . Mutta alfoista pitävät ihmiset tykkää alfoista joten osta alfa ja vikojen imetessä korjauta ne ja aja ja nauti autostasi ja pidä se puhtaana.

    • ei hyvä uutenakaan

      Se on vähän sama juttu kuin että kysyisit uskaltaako mennä kävelemään jäälle miten myöhään keväällä. Kun on uskallusta niin siitä vaan. Itsehän tiedät.
      Kevätjäälle kannattaisi ottaa naskalit mukaan apuvälineiksi. Tuohon Alfaan auttaa varmaan apuvälineinä paksu lompakko ja paljon joutoaikaa korjaamoireissujen sumplimista ja vianetsintää varten

      • japseihin tottunut

        Yksilöissä on tietysti eroja, mutta itselleni kokemus on ollut ihan hyvä. Ostin alkuvuodesta 2-litraisen 156 farkun ilmastoinnilla. Auto on meillä kakkosautona, joten sikälikin uskalsin oudun ja paljon haukutun laitteen hankkia.
        Hyvä ja persoonallinen ulkonäkö oli merkittävä oston peruste. Jakohihnan vaihdoin heti alkuunsa ja se olikin harrastelijaporukalla kova homma. Nyt on kilsoja autolla takana 170 t josta meillä 7 t. Todella suuri yllätys oli, että se meni heittämällä katsastuksesta, vaikka katsastaja tosissaan yritti vikaa alustasta löytää. Onhan siinä omat harminsa, tukivarret paukkuu lämpimällä kelillä, sähköjä saa korjailla ja Alfa kuluttaa aina muita enemmän öljyä, myös Seleniaa. Kuitenkin siitä tykkään, tehoa on ihan mukasti, vaikkei se tykki olekkaan, ilmastointi toimii yllätäen hyvin ja ajattavuus on hyvällä tiealustalla on jollain tavalla nautinnollinen.


      • Makel2121
        japseihin tottunut kirjoitti:

        Yksilöissä on tietysti eroja, mutta itselleni kokemus on ollut ihan hyvä. Ostin alkuvuodesta 2-litraisen 156 farkun ilmastoinnilla. Auto on meillä kakkosautona, joten sikälikin uskalsin oudun ja paljon haukutun laitteen hankkia.
        Hyvä ja persoonallinen ulkonäkö oli merkittävä oston peruste. Jakohihnan vaihdoin heti alkuunsa ja se olikin harrastelijaporukalla kova homma. Nyt on kilsoja autolla takana 170 t josta meillä 7 t. Todella suuri yllätys oli, että se meni heittämällä katsastuksesta, vaikka katsastaja tosissaan yritti vikaa alustasta löytää. Onhan siinä omat harminsa, tukivarret paukkuu lämpimällä kelillä, sähköjä saa korjailla ja Alfa kuluttaa aina muita enemmän öljyä, myös Seleniaa. Kuitenkin siitä tykkään, tehoa on ihan mukasti, vaikkei se tykki olekkaan, ilmastointi toimii yllätäen hyvin ja ajattavuus on hyvällä tiealustalla on jollain tavalla nautinnollinen.

        Hauskaa luettavaa täällä. Itse ekonomistina päädyin ostamaan Alfan GTV:n 2500 eurolla. Jos kukaan tietää automallia, niin siinä on varmasti järkeä vähemmän kuin missään kilpailevassa merkissä. Mutta tunteellahan sitä autoa ajetaan, ja yleensä ostetaankin. Jos Alfaa aiot hankkia, niin mieti muita vaihtoehtoja ensin. Jos lista täyttyy järkiautoista, niin ei kannata harkita. Jos taasen listaat autoja ulkonäön tai luonteen perusteella, sitten voit lähteä kaupoille. Jokainen tuttavasi tietenkin haukkuu uuden autosi, ja suosittelevat Golfia, Avensista tai 320d Bemaria. Mutta Alfa ostetaan juuri siksi, että se ei ole BMW, VW tai Toyota. Ja jos luulit tällaisen saavasi, voit pettyä - varsinkin vanhemmissa malleissa. Uudemmathan sitten ovatkin Dodgeja :P

        Niin, ja muista käyttää auto heti huollossa: koska Alfan varaosat ovat hieman muita merkkejä arvokkaampia, niin edellinen omistaja on saattanut jättää tarpeellisia huoltoja tekemättä ja tehdä niitä harvemmin. Hyvä huoltamo takaa huolettomat kilometrit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      170
      3906
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3109
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2143
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2093
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      55
      1925
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    8. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1268
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1048
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      758
    Aihe