Saanko asumistukea kesällä?

Koulut loppui

Täytän kesäkuun 1. päivä 18 vuotta. ja minulta loppui opiskelut nyt Toukokuussa, ja syksyllä en ole todennäköisesti menossa minnekään opiskelemaan. Olen tehnyt haun, mutta vaikka minut hyväksyttäisiin niin opiskelemaan ei ole ensi vuonna tarkoitus lähteä. Olenko siis "työtön" kesällä vai vieläkö minut luetaan "opiskelijaksi"?
Ja mistä lähtien voin hakea yleistä asumistukea vai voinko lainkaan?
Entä kun saan syksyllä esikoisen, niin nouseeko asumistuki silloin?
Huom. Mieheni on vielä ensi vuonnakin opiskelija ja hän saa itse siis opintuen asumislisää. Miten se vaikuttaa minun osuuteen?

En ole näistä vielä aivan varma, vaikka olen kyllä yrittänyt käsittää asiaa lukemalla Kelankin sivuja.
Mutta jos joku osaa antaa vastauksen kysymyksiini ja lisätietoja, niin olisi suuri apu! :)

5

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e

      Miksi sinut luettaisiin opiskelijaksi, kun et ole yhdessäkään koulussa kirjoilla toukokuun jälkeen? Kyllä sinusta työtön tulee valmistumispäivää seuraavana päivänä, jos et töihin heti lähde. Jos nyt vaikka valmistut toukokuun 31. päivä, voit hakea asumistukea 1. kesäkuuta alkaen.

      Eiköhän tuo tuki nouse kun ruokakunnan koko vastaa.

      Miehen osuus ei vaikuta osuuteesi. Sinä haet omaan osuuteesi asumistukea, hän omaansa asumislisää (oletan, että asutte yhdessä).

      • e

        vastaa = kasvaa


    • asumistukeen

      "Miehen osuus ei vaikuta osuuteesi. Sinä haet omaan osuuteesi asumistukea, hän omaansa asumislisää (oletan, että asutte yhdessä)"

      Ei pidä paikkaansa. Jos mies ja nainen asuvat samassa taloudessa, niin heidät katsotaan automaattisesti pariskunnaksi (avopari). Sitten kun heillä on yhteinen lapsi se vastaa avioliittoa.

      "Monelle tulee yllätyksenä, että suhde kämppikseen katsotaan avoliitoksi, vaikkei kämppiksen kanssa seurustelisikaan. Esimerkiksi verottaja tulkitsee eri sukupuolten yhdessä asumisen avoliitoksi. Avoliitto syntyy, kun kaksi eri sukupuolta olevaa henkilöä muuttaa asumaan saman katon alle"

      "verotuksessa avoliitossa asuvat rinnastetaan aviopariin, jos heillä on yhteinen lapsi tai he ovat aiemmin olleet naimisissa keskenään."

      "Yhteisen asunnon vuokranmaksuvelvoitteesta avo- ja aviopuolisot vastaavat yhteisvastuullisesti, vaikka ainoastaan toinen heistä olisi vuokrasopimuksen osapuoli."

      "Avoliitossa asuminen vaikuttaa myös sosiaalietuihin. Toisen puolison tulot ja omaisuus vaikuttavat tukien saantiin, esim. työttömyyspäivärahan tai asumistuen suuruuteen."

      "Avoliitto päättyy kun avopuolisot muuttavat erilleen asumaan. Avoliiton päättyessä kumpikin vastaa omista veloistaan. Yhteisesti tehdystä velasta vastataan eronkin jälkeen yhdessä."

      "Kannattaa myös huomata, ettei pitkänkään avoliiton jälkeen puolisolla ole perimysoikeutta, ellei siitä ole tehty testamenttia (menee enemmän perintöveroa!). Yhteinen omaisuus jaetaan elossa olevan ja kuolleen avopuolison perillisten kesken."

      • srhfmk

        "Samassa asunnossa asuva opiskelija ei kuulu asumistukiruokakuntaan, jos hänellä on oikeus opintotuen asumislisään tai hän saa ulkomailta opintotukea tai vastaavaa etuutta."

        Niin.


      • Maksan itse
        srhfmk kirjoitti:

        "Samassa asunnossa asuva opiskelija ei kuulu asumistukiruokakuntaan, jos hänellä on oikeus opintotuen asumislisään tai hän saa ulkomailta opintotukea tai vastaavaa etuutta."

        Niin.

        Yritä hankkia itsellesi omistusasunto tai osaomistus - silloin saat korkovähennyksen jokaiselta kuukaudelta, eikä se asunto ole omaisuutta, kun on vastaava velka.
        Tämä korkojen vähennysoikeus on todellista asumistukea. Ikävää vain, että yhteiskunnassamme ne vuokralla asujat, jotka maksavat itse joka sentin vuokrastan eivät saa minkäänlaista asumistukea. Siis rikkaat ja köyhät saavat, mutta keskelle jäävä ryhmä maksaa ihan itse. En ole kade köyhille ja tarvitseville, mutta ministeri Vapaavuori puhuu vain rikkaiden asiaa. Missään muualla maailmassa ei tunneta näitä hintakupliakin aiheuttavia korkovähennyksiä. Se on todella kannattava juttu asuntovelalliselle. Vähennys elää korkojen nousun ja laskun mukaan ja media voivottelee korkojen nousua ja suntovelallisia. Tietämättömät tietoisiksi ja tasa-arvoa asumisen tukemiseen; tuet pois rikkailta tai sitten tukea kaukille!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      360
      3085
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      302
      1482
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1145
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1052
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe